Şuayip Özcan ve İsa Kayacan’ın İlesam’ı Anlatan Gazete Yazıları

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Şuayip Özcan ve İsa Kayacan’ın İlesam’ı Anlatan Gazete Yazıları

İLESAM’ın Kuruluşunun 25. Yıl Kutlama gecesinden sonra Yeniçağ ve Anayurt gazetelerinde İLESAM hakkında yazı yazan İlesam üyesi Şuayip Özcan ve İsa Kayacan’ın yazıları:

İlim ve Sanatla Buluşma

Şuayip Özcan

http://www.yg.yenicaggazetesi.com.tr/yazargoster.php?haber=18116

Yeniçağ Gazetesi,  04 Mayıs 2011

 

Milleti millet yapan vasıfların başında o milletin yetiştirdiği ilim ve sanat insanları gelir. Bunlardan yoksun bir millet başka milletlerin peyki olmaktan kurtulamaz. 
Millet olmak için anasının ak sütü gibi ak olan dilinde türkülerin söylenmesidir. Şiirlerindeki dizelerle hüzünlenip veya coşmasıdır. Arı diliyle yazılmış hikâye ve romanlarında kendisini bulmasıdır. 
Matematiği ile çığırlar açarak, mühendisliğiyle harikalar yaratmasıdır. Tıptaki yenilikleriyle ölmekte olan insanları hayata döndürerek, keşifleriyle uzaya uydular gönderip bayrağı yükseklerde dalgalandırmasıdır. Bir millet eğer bunları yapamıyorsa o topluluğa millet değil kalabalık ahali denir. Yarınlarda geleceğimiz adına tüm alanlardaki bilim ve sanat insanlarına sahip çıkmak mecburiyetindeyiz. 
Bu sorumluluğu yüreğinde hisseden bir kısım yurt seven, beyin göçünü önlemek ve gaspların önüne geçmek adına bir araya gelmiştir. Bu birliktelik sonucudur ki ülkemizin ilk ve en büyük meslek birliği olan, Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Birliği kısa adıyla “İLESAM” ı kurmuşlardır.
1986 yılında kurulan bu Meslek Birliği. 28 Nisan 2011 günü Yenimahalle Belediyesinin de destekleriyle 25’inci yılını kutladı. Gösterilen sinevizyonu izleyip, dağıtılan dosyadaki kitapçıkları okuyunca üyesi olduğum bu kuruluşla bir kez daha gurur duydum. Sanatçıların telif ücretleri için yapılan anlaşmalar, yargıda verilen mücadele ve korsanlara karşı bir avuç insanla gösterilen dik duruş. Halkı aydınlatma adına il il verilen konferanslar. Değişik zaman ve mekânlarda yapılan sohbet toplantıları. Öğrencilerle yapılan buluşmalar. Roman, hikâye ve şiirle ilgili açılan ödüllü yarışmalar. Belli aralıklarla tertiplenmiş şiir günleri. Kitap fuarlarında açılan reyonlarla üyelerinin ürünlerini tanıtmak ve teşvik amaçlı dağıtılan hizmet belgelerinden, Türk sanat müziği konserleri ile kadın komisyonlarının kurulması. Sanatçılara verilen iftar yemekleri ve Hakkın rahmetine kavuşmuş sanatçılar için mevlit okutulması yapılan etkinliklerden bazılarını oluşturmaktadır. 
Ülke genelinde isim yapmış sanatçı ve bilim insanı bu kuruluşta yerlerini almıştır. Son dönemdeki çıkışıyla  “İLESAM” sanatçının emeğine göz koymuş asalakları kovarak alın terine ve göz nuruna bir anlam kazandırmıştır. Böylece milleti millet yapan değerlere de sahip çıkılmıştır. Böylesine bir devin tanınması ve daha verimli bir çalışma yapılması adına devlet erkânının ve sanatçının kuruluşuna sahip çıkması farz olmuştur.
Bir üye olarak yeterince tanımadığım bu devi tanıyınca işin doğrusu utandım. Az da olsa hizmet adına sizlerle bu satırları paylaşmayı kendimce bir görev bildim. İnşallah halkımız da en az benim kadar duyarlı davranır da, geleceğimizin teminatı olan insanlarımızı tanır ve sahiplenir. İLESAM yolun açık olsun. Sana ve sana gönül verenlere bu milletin ihtiyacı var. Nice yıllarda buluşmak üzere 25. kuruluş yıldönümün Türk milletine, sanatçı ve bilim camiasına hayırlara vesile olsun.

****************

Genç, Dinamik, Delikanlı İLESAM: 25 Yaşında
İsa KAYACAN (Anayurt Gazetesi)
 
            Kısa adı İLESAM olan, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin kuruluşunun 25 nci yıldönümü, 28 Nisan 2011 tarihinde, Yenimahalle Belediyesi Dört Mevsim Tiyatro Salonunda düzenlenen törenle kutlandı.
            İLESAM’ın bir dernek veya vakıf olmadığını, meslek birliği olduğunu hatırlatalım. Meslek Birliği olan İLESAM’ın adı 1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu ile veriliyor.
İLESAM, anılan kanunun 1983 yılındaki 2936 sayılı kanunla değişik 42.maddesiyle, Fikir ve Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birlikleri ve Federasyonu hakkındaki tüzük hükümleri uyarınca kuruluyor.
            İLESAM’ın kuruluş statüsü, Ankara Valiliğinin 01.09.1986 tarih ve 065.051-4979 sayılı yazıları ile onaylanıyor ve Birlik tüzel kişilik kazanarak 12.01.1987 tarihinden itibaren merkezi Ankara olarak faaliyete geçiyor.
            İLESAM’ın zorunlu organları, Yönetim Kurulu, Denetim Kurulu, Haysiyet Kurulu, Yayın Kurulu, Bilim- Teknik Kurulu ve Federasyon Temsilciler Kurulu olarak görülüyor.
Asıl ve yararlanılan üyeler şeklinde bir üye ayırımı var İLESAM’ın. Üyelerin ortak amaçlarını korumada tek organ olarak görülen İLESAM, üyeler adına tam yetki sahibi olarak görülüyor.
            Bu çerçeveden baktığımızda İLESAM; İdari takiplerde bulunmak yargı yoluna başvurmak/ Yurt içinde ve dışında kamu kurumu ve kuruluşların, gerçek ve tüzel kişilerle idari, mesleki ilişkiler kurmak/ Mesleki yayınları yapmak/ Sosyal tesisler kurmak/ Üyeler için yardım sandığı kurmak ve diğer sosyal hizmetleri gerçekleştirmek olarak sıralanan amaç ve hedefleri var İLESAM’ın.
            28 Nisan 2011 tarihinde kutlanan İLESAM’ın 25 nci kuruluş yıldönümünde, 32 kişiye “İLESAM Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü” verildi.
25.kuruluş yıldönümü kutlama programının, Ankara Yenimahalle Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirdiği görüldü.
            İLESAM Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptığı açılış konuşmasında, İLESAM’ın üye sayısının 2000’e ulaştığını, Üniversiteler başta olmak üzere 20 ayrı noktada telif hakları konusunda konferans verdiklerini, bilgilendirme toplantıları gerçekleştirdiklerini anlattı.
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ise; Türkiye’de sanatçı olmanın zor olduğunu hatırlatarak, sanatçıya önem verdiklerini, Belediyenin tüm olanaklarını, sanat ve sanatçılar için kullanmaya devam edeceklerini söyledi. Zeynel Yeşilay’ın hazırladığı, İLESAM çalışmalarıyla ilgili multivizyon gösterimi yapıldı.
            İLESAM’ın 25 nci kuruluş yıldönümü çerçevesinde, İLESAM Üstün Hizmet ve Başarı Ödülü alanların sıralanışı Edebiyat dalında; Abdullah Satoğlu, Prof. Dr. Abdurrahman Küçük, Ali Akbaş, Ali Naili Erdem, Bahaeddin Karakoç, Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız, Bekir Sıtkı Erdoğan, Beşir Ayvazoğlu, Cemal Safi, Cemal Tuzcuoğulları, Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Güzide  Taranoğlu, Hayrettin İvgin, İsa Kayacan, İsmet Bora Binatlı, Kemali Bülbül, Nail Tan, Neriman Saryal, Nurettin Özdemir, Osman Oktay, Prof. Dr. Reşat Genç, Rızâ Akdemir, Semih Sergen, Yahya Akengin, Yavuz Bülent Bakiler, şeklinde sıralanırken,  İlim dalında; Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, Prof. Dr. Ahmet Sonel, Prof. Dr. İbrahim Agâh Çubukçu, Prof. Dr. İnci Enginün, Prof. Dr. Sadık Tural, Prof. Dr. Süleyman Hayri Bolay, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy,  
 

  

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1314         11 Mayıs 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 675913

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.