TOKAT-ELAZIĞ-ANKARA KÜLTÜR BULUŞMASI SES GETİRDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

TOKAT-ELAZIĞ-ANKARA KÜLTÜR BULUŞMASI SES GETİRDİ

 

 

 

Tokat Kent Konseyi tarafından düzenlenen 4. Kültür Sanat Şöleni  Tokat, Elazığ ve Ankaralı şairleri bir araya getirdi.  Tokat Belediye Başkanı Doç. Dr. Adnan Çiçek’in katkılarıyla Eğitim Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı ve İlesam Tokat İl Temsilcisi Hasan Akar ve Tokat Kent Konseyi Başkanı Av. Mustafa Yavuz tarafından düzenlenen kültür buluşması  26-27-28 Mayıs tarihlerinde başarılı bir organizasyonla hayata geçirildi.

 

Elazığ’dan etkinliğe katılan 35 kişilik şair, gazeteci, araştırmacı, yazarlardan oluşan ekibe Elazığ Belediyesi folklor ekibi ve Kürsübaşı topluluğu da eşlik etti.  26 Mayıs 2011 de açılışı yapılan program akşam İşeri Petrol Tesisleri Salonunda  gerçekleştirilen “Harput’tan Tokat’a Şiirler” programıyla başladı.

 

 

27 Mayıs 2011 tarihinde Tokat  Valisi Sn. Şerif Yılmaz’ın, Tokat Belediye Başkanı  Sn. Adnan Çiçek’in ve  İl Kültür Turizm Müdürlüğünün ziyaretinden sonra Niksar’a hareket eden sanatçılar, burada da Niksar Kaymakamı Uğur Turan’ı, Niksar Belediye Başkanı  Duran Yadigar’ı ziyaret etti.

 

 

 

Melik Gazi Türbesi’nin,  Cahit Külebi Anıt Mezarı’nın  ve Erzurumlu Emrah’ın türbesinin ziyaretinden sonra Erbaa’ya hareket eden ekip, burada Ankara’dan  programa katılmak için gelen İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İlesam Haysiyet Kurulu  Başkanı İsmet Bora Binatlı ve İlesam Genel Merkez Yönetim kurulu Üyesi İlter Yeşilay’la buluştu.

 

Erbaa Kaymakamı ve Erbaa Belediye Başkanı   Ahmet Yenihan’ın ziyaret edilmesinin ardından, akşam Cumhuriyet Meydanında kalabalık bir izleyici kitlesine  yapılan şiir dinletisi, Folklor gösterisi ve Kürsübaşı Topluluğunun konseriyle devam eden programın bitiminden sonra  Tokat’a hareket edildi.

 

 

28 Mayıs 2011 Cumartesi günü programın Tokat ayağı gerçekleştirildi. Gündüz şehir turu, Ballıca mağarasının gezilmesi ve Kervansaraydaki çay ikramından sonra Tokat’ın seçkin Medya kuruluşu Güneş TV de İlesam Tokat İl temsilcisi Hasan Akar’ın yönettiği televizyon programında  görüş  düşünce ve şiirlerini sergileyen sanatçılar Kürsübaşı topluluğunun muhteşem konseriyle de mutluluklarını paylaştılar.

 

 

Akşam Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Düğün Salonunda Tokat Valisi Şerif Yılmaz’ın katılımlarıyla  gerçekleştirilen şiir, müzik ve folklor gecesinde sanatın ve dostluğun güzelliğini paylaşan sanatçılar Tokat, Elazığ ve Ankara Kültür ve Sanat Buluşması hakkındaki övgülerini ve takdirlerini sık sık dile getirdiler.

 

 

 

Program süresince Valisinden Belediye Başkanına, şairinden yazarına, folklorcusundan müzisyenine, herkesin üzerinde ortak karar aldıkları konu ise; Ortak kültürel değerlerimizin ışığında toplumsal kaynaşma ve mutluluğun sağlanmasında sanatın ve sanatçının çok önemli rol oynadığı, kamu yöneticilerinin bu tip etkinliklere destek vererek bunun önünü açmasının ülkemizin geleceği ve kültür sanat potansiyelinin en üst seviyeye ulaşması açısından büyük önem taşıdığıydı.