İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (15 Haziran 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (15 Haziran 2011)

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyemiz Prof. Dr. Nurullah Çetin 9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Jüri Üyesi Oldu.

Güzel, işlek ve zengin Türkçemizin dünyaya yayılmasını sağlayan önemli faaliyetlerden biri olan Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının dokuzuncusu bu sene 15-30 Haziran 2011 tarihleri arasında 130 ülkeden 1000 finalistin katılımıyla gerçekleşecek. Bu yarışmada İLESAM Yönetim Kurulu Üyelerimizden Ankara Üniversitesi, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nurullah Çetin de jüri üyesi olarak görev yapacaktır.

İLESAM Üyesi Hayrettin İvgin’e Azerbaycan’da Şerefli Ömür” diploması ve plaketi Verildi.

Azerbaycan Respublikası Qayğı ve Himaye Fondu (Azerbaycan Cumhuriyeti Yardım ve Himaye Vakfı) tarafından Hayrettin İvgin’e “Şerefli Ömür” diploması ve plaketi verilmiştir. 28 Mayıs 2011 tarihinde Bakü’de Fondun Başkanı Rzayeva Gülaye tarafından verilen diplomada şu ifadeler yer almaktadır: “(Prof. Dr.) Hayrettin İvgin; Büyük Türk Dünyasında ilmin, edebiyatın, güzel sanatların gelişmesinde gösterdiği hizmetlere göre, Qayğı ve Himaye X. Fondu’nun tesis ettiği “ŞEREFLİ ÖMÜR” diplomasına layık görülmüştür. Diploma ile birlikte Hayrettin İvgin’e ödül plaketi de verilmiştir.

İLESAM Üyesi Feyzullah SEÇKİN Şiir Yarışmasında 2. Oldu.

 

Hacı Bektaş Kültür Derneği’nin, Âşık Daimi anısına düzenlediği şiir yarışmasında 2. oldu. Üyemizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

 

İLESAM Üyesi Bestami Yazgan’ın Masal Salıncağı Sallanmaya Başladı.

 

İLESAM Üyesi Bestami Yazgan’ın Timaş yayınlarından çıkan, değer eğitimini amaçlayan Masal Salıncağı’nda 8 masal sallanıyor. Her masaldan sonra "Etkinlik Zamanı" bölümünde ilginç çalışmalar bulunan kitap hakkında çocuk ve ergen psikiyatristi Dr. Şaziye Senem Başgül şunları söyledi:

“Bir varmış bir yokmuş…” Huzurla girer masalın içine çocuk. Kahramanlardan biri oluverir hemencecik. Onun hayal dünyasıdır masallar; orada çatışmaları çözer, doğru ve yanlışı öğrenir. Düşünürken bir yandan da sorgular.Bildiği kelimelere yenilerini ekler.
Çocukların, değerleri kolaylıkla anlamalarına ve etkinliklerle pekiştirmelerine imkân sağlayan, okurken onları neşelendiren bir kitap… Bestami Yazgan’ın akıcı bir dille kaleme aldığı “Masal Salıncağı”nı çocuklarımızın beğeneceğine inanıyorum.

 

İLESAM Üyesi Bayram Altan’ın web sitesi yayına girdi.

 

İLESAM Üyesi Bayram Altan’ın web www.bayramaltan.com adresinde yayına başladı. Bayram Altan hakkında her türlü bilgiye ulaşılabilir.

 

 

İLESAM Üyesi Serap Demirtürk’ün Antalya’da İmza Günü Var.

 

İLESAM Üyesi Serap Demirtürk’ün 2 Temmuz 2011’de, saat 15-19 arası Antalya’da İmza Günü var. Demirtürk, İnadına Yaşamak adlı şiir kitabını imzalıyor.

Adres: Kale kapısı, Ansan Sanat Bahçesi, Muratpaşa/ Antalya

 

İLESAM Üyesi Fatma Çetin Kabadayı’dan Bir Eser Daha

İLESAM Üyelerinden Eğitimci yazar Fatma Çetin Kabadayı’nın Büyümüş de Küçülmüş isimli kitabı piyasaya çıktı.

 

Kitap Okul Öncesinde Deyim Öğretim yöntemlerini örnekleriyle anlatıyor.Türkiye’de bir ilke imza atan yazar Fatma Çetin Kabadayı “Her deyim bir cümle, neler katar Türkçeme” sloganıyla kitaba başladığını, çocukların deyim öğrenmede müthiş bir başarı sergilediklerini dile getirdi. Mili Eğitim onaylı olan kitap hemokul öncesi öğretmenleri hem de Türkçeye önem veren ebeveynler için hazırlanmış. Kitapta Okul Öncesi Eğitimöğrencilerine her hafta bir deyimin nasıl öğretildiğini açıklarken bir yıl içinde 40 ana deyim öğretilmesini hedefliyor. Uygulamaların resimlerle gösterildiği kitap içerisinde tekerleme ve masal pekiçtireçleri de bulunuyor. Üç yıl süren uygulamalarıyla başarılarına tanık olan Kabadayı’nın kitabı yoğun ilgi görüyor.
Arka kapak tanıtım yazısında şu cümleler bulunuyor: “4–6 yaş grubu çocukları doğru teknik ve yöntemlerle birçok şeyi öğrenebilir. Basit matematik, basit İngilizce, drama, bilgisayar ve Okuma yazmaya hazırlık çalışmaları gibi birçok etkinlikte olduğu gibi deyim öğrenmede de çocuklar her daim başarılı olacaktır. Size bir yıllık deyim öğretimini hazırladım. Deyiminizi elbette kendiniz de seçebilir, bunlar dışında da birçok deyimi öğretebilirsiniz. Fakat öğretmen, deyim seçerken dikkat etmelidir; çocuklara anlamı iç karartıcı, argo kelimeler içeren,  kelime sayısı çok fazla olan ve nadir kullanılan deyimleri seçmemeye çalışmalıdır. Öğretme yöntemini kavrayan öğretmen bu konuda hiç zorlanmayacak aynı zamanda çocuk da birkaç deyimden sonra deyimin ne olduğunu, sözlerin farklı anlamlarda olabileceğini kavrayacaktır. Zamanla yeni bir deyim öğretmek o kadar kolaylaşacak ki siz bile şaşıracaksınız.” 
 “Kuklalar ve Kukla Oyunları, Ebesin Çocuk Oyunları, Yüz Gülen Yüz (Eğitici ve Yaratıcı Drama etkinlikleri), Elveda Evliliğim (Roman), Hoşça kal 
Anne( Roman), Yüreğimden Güvercinler Uçurdum(Anı Roman), Altın Tesbih (Öykü) isimli kitaplara imza atan Kabadayı halen eğitimci olarak görev yapmakta ve çeşitli gazetelerde köşe yazılarına devam etmektedir.

 

İlesam Üyesi İsmail Özmel’in çıkardığı Akpınar Dergisi 33. sayıya ulaştı.

 

İsmail Özmel’in Kültür ve Tarih Sohbetleri kitabı, Salkımsöğüt Yayınları arasında ve  Ocak-2011’de  157 sayılı olarak, "Dil ve Edebiyat Yazıları" adlı kitabı Ocak-2011’de 129 sıra sayısı ile ikinci baskılarını yaptılar.

Prof. Dr. Ali İhsan Kolcu  kitaplar hakkında, "Şiir, deneme, makale ve sohbet yazılarıyla tanıdığımız İsmail Özmel’in elinizdeki bu kitabı Kültür ve Tarih Sohbetleri adını taşımaktadır. ..İsmail Özmel sohbetlerinde vatan, türkü, hürriyet, demokrasi, politika, Osmanlı, İstanbul, Batı hayranlığı gibi bugün de kültür hayatımızı meşgul eden konular üzerindeki görüşlerini ortaya koyar. Bu yazıların temel karakteri gelenekçi oluşudur. Bu geleneği pekâlâ Yahya Kemal’e, Nihat Sami Banarlı’ya eklemleyebiliriz. Kitabın ikinci bölümü şairle yapılan söyleşilerden oluşmaktadır. Ben oldum olası söyleşileri önemsemişimdir", diyor. Aynı yazar "İsmail Özmel’in Dil ve Edebiyat Yazıları uzun yıllar süren bir dikkat ve emeğin, hayranlık uyandıran bir sabrın ürünüdür. Zaman zaman başvurduğu kaynaklar yazıları daha güvenilir birer başvuru metinleri haline getirmektedir. Kolayca okunan, sıkılmadan tüketilen bu metinler en sonunda birtakım bilgileri ve dikkatleri zihinlere zerkederek okuru beslemektedir,"diyor.