İLESAM üyesi Ahmet Dumlu Hakka Yürüdü

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM üyesi Ahmet Dumlu Hakka Yürüdü

 

İLESAM’ın Erzincanlı üyesi emekli öğretmen- gazeteci yazar- ERT program yapımcısı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi Onur ve Üstün Hizmet Ödülü sahibi Erzincanlı üyemiz Ahmet Dumlu bir süredir tedavi gördüğü hastalığına yenik düşerek hayatını kaybetti. Dumlu 16 Haziran 2011 Perşembe günü ikindi namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından sevenlerinin gözyaşları arasında Terzibaba mezarlığında toprağa verildi.

 

            1928 yılında Erzincan’a bağlı Yanlızbağ köyünde dünyaya gelen Dumlu, eğitimine 1934 yılında Ziyagökalp ilk okuluna başladı. 1939 yılında Erzincan’da meydana gelen ve binlerce kişinin yaşamını yitirdiği depremi yaşayarak bu depremden sağ kurtulan, deprem nedeniyle eğitimi yarım kalan Dumlu, 1946 yılında Yıldızeli Köy enstitüsünü bitirdi. Dereyurt- İliç- Geyikli- köylerinde öğretmenlik yaptı ve Şeker Fabrikası ilkokulunda okul müdürlüğü görevini yürütürken emekli oldu. Türk Hava Kurumu şube başkanlığı, Kızılay yönetim kurulu üyeliği, Huzur evi derneği başkanlığı ve buna benzer birçok dernekte faaliyet gösteren Ahmet Dumlu’nun yayımlanmış 12 basılı kitabı bulunuyor. Dumlu aynı zamanda sürekli sarı basın kartı sahibiydi.

 

          Özsöz ve Doğu Gazetelerinde köşe yazarlığı yapan Dumlu’nun yayımlanan Düşman Yarası- Meysun Ana- Tandır Gelin- Bizim Eyvan- Oyalı Yazma- Bahar Kelebekleri- Belgelerle Ermeniler ve katliamları- Yürek Yarası- Bizim Yunus- Kahraman Yetim- Ermeni isyanları adlı kitapları bulunuyor.83 yaşında hayata veda eden Ahmet Dumlu ERT’ de yayınlanan ve Erzincan’ın örf adet ve geleneklerin konu edildiği Tandırbaşı Programı’nın yapımcılığı ve sunuculuğunu yapmıştı.

 

 

 

Cenaze namazına Vali Vekili Abdullah Çiftçi, Erzincan Milletvekili Sebahattin Karakelle, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, İlesam Erzincan Temsilcisi Metin Yıldırım, İl protokolü, ailesi, dostları, Erzincan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Oktay Kılınç, basın camiası ve yüzlerce vatandaş katıldı. Camii Kebir’de kılınan cenaze namazının ardından omuzlara alınan Ahmet Dumlu cenaze arabasına bindirilerek Terzibaba Mezarlığı’na götürüldü ve burada sevenlerinin gözyaşları arasında toprağa verildi.

 

27 Mart 2011 Cumartesi günü bir organizasyon için Erzincan’a giden İLESAM Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız, İlesam üyeleriyle bir heyet halinde Ahmet Dumlu’yu evinde ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulunmuştu.

 

            Ahmet Dumlu’ya Haktan rahmet, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diliyoruz.

 

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu

 

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 983         17 Haziran 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 579570

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.