ERZURUMLU EMRAH VE ÖLÜMÜNÜN 14.YILINDA CAHİT KÜLEBİ NİKSAR BELEDİYESİ,TOKAT ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ VE İLESAM’IN KATKILARIYLA 24-25 HAZİRAN 2011 TARİHLERİ ARASINDA NİKSAR’DA ANILDI

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ERZURUMLU EMRAH VE CAHİT KÜLEBİ PROGRAMI (Tokat-Niksar)


ERZURUMLU EMRAH VE ÖLÜMÜNÜN 14.YILINDA CAHİT KÜLEBİ NİKSAR BELEDİYESİ,TOKAT ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ VE İLESAM’IN  KATKILARIYLA 24-25 HAZİRAN 2011 TARİHLERİ ARASINDA NİKSAR’DA ANILDI

            Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi’yi Anma Programı 24–25 Haziran 2011 tarihlerinde gerçekleştirildi. Niksar Kaymakamı Uğur TURAN, Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGAR, Başkan Yardımcısı Fazlı Bayram, Niksar Belediyesi Eski Başkanlarından A.Turan Ünverdi, Belediye Meclis üyeleri Müjdat Özbay, Süleyman Çıtır, Serhat Aykut, Sefa Tüzman, Demir Aybak, Şuayp Sakman, Tokat Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ali Polat, Basın mensupları, Daire amirleri, Niksarlılar, Ankara Niksarlılar Derneği’nden Dernek Başkanı Ankara 5.Aile Mahkemesi Hakimi Sebahattin Ali Erdem’in koordinesinde  40 kişilik bir gurubun da katılımıyla Cuma günü saat 14.00 da Niksar Belediyesi  önünden hareket eden kafile Erzurumlu Emrah ve Cahit Külebi anıt mezarlarını ziyaret etti. Sunumunu Tokat Şair ve Yazarlar Derneği ve İLESAM üyelerinden Araştırmacı-Yazar A.Turan Erdoğan’ını yaptığı Anıt mezar önündeki törende Cahit Külebi’nin oğlu Ali Külebi, Belediye Başkanı Duran Yadigâr ve Niksar Kaymakamı Uğur Turan birer konuşma yaparak Türk edebiyatının mümtaz şahsiyetlerine rahmet dilediler. Ankara Devlet Tiyatroları Sanatçıları Cahit Çağıran ve Buket Türkyılmaz tarafından birer şiir yorumlandıktan sonra Kur’an-ı Kerim okunarak İlçe  Müftüsü Selahattin Şanver iki ozan için dua ettirdi.

 Anıt mezarlardaki program bitiminden sonra Niksar Kalesi Yağıbasan Medresesinde düzenlenen Kastamonu Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yaşar Zengin, İLESAM Üyesi Doç. Dr. Eyüp Akman ve Prof. Dr. Saim Sakaoğlu katıldığı panel ilgiyle izlendi. Panelin genel değerlendirmesini yapan İLESAM Üyesi Prof. Dr. Saim Sakaoğlu arşivindeki Erzurumlu Emrah’la ilgili bütün dokümanları Niksar Belediyesine hediye edeceğini belirtti.

 

Program yapımcısı, Fotoğraf sanatçısı Cihat Taşkın tarafından Yağıbasan Medresesi ‘nde açılan “Fotoğraflarla Niksar Resim Sergisi” ilgiyle gezildi.

Cuma günü akşam programında ise Niksar Belediyesi kültür ekibinden Kemal Özbay’ın hazırladığı Niksar’ı tanıtan video gösteriminin ardından UNESCO tarafından Yaşayan İnsan Hazinesi seçilen Kaval ustası Yaşar Güç konuklara kavalı ile yöresel havalar dinletti. Akşam etkinliğinin sunumu İLESAM Tokat İl Temsilcimiz ve Kümbet Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Hasan Akar tarafından gerçekleştirildi. Sahne alan Sivas Aşıklar Derneği mensuplarından  Âşık Kaptani (Mehmet Köşe) ve Âşık Eseri (A.Turan Bülbül) Erzurumlu Emrah’ın şiirlerini sazlarıyla ve sözleriyle yorumladılar. Prof. Dr. Saim Sakaoğlu âşıklara ayak vererek atışma yaptırdı. Âşıkların atışması da konuklar tarafından ilgi ile izlendi.

            Programın ikinci gününde ise Niksar’ gelen konuklar Niksar kültür gezisi yaparak  İLESAM üyesi Eğitimci Yazar Necati Güneş tarafından bilgilendirildi. Şehir turundan sonra Niksar Akıncı Köyü yakınındaki Sisma Maden Suları Fabrikasını ziyaret eden konuklar gördükleri manzara karşısında hayranlıklarını dile getirdiler. Sisma Maden Suları tarafından verilen akşam yemeğinden sonra Niksar Kalesi Yağıbasan Medresesinde düzenlenen Emrah’tan Külebi’ye Şiir Şöleni programı Ankara Niksarlılar Derneği Başkanı Hâkim Sabahattin Ali Erdem ve Belediye Başkanı Duran Yadigâr’ın açılış konuşması ile başladı. İstanbul Niksarlılar Derneği Başkanı Yüksel Altuner, Gazeteci-Yazar Rıza Zelyut ve Almanya’dan Zürbiye İvdik’in Niksarlılara gönderdikleri tebrik mesajları okundu. Doğa Diren, Zeynep-Elif Oral adlı minik şairlerin Külebi ile ilgili şiirlerini okumalarından sonra sahneye davet edilen Belediye Başkanı Duran Yadigâr, konuşma yapmak yerine programa uygun kendi yazdığı Niksar şiirini seslendirdi.

 Programa Vali Vekili Mustafa Tüysüzoğlu katılarak destek verdi. İLESAM Genel Başkanı Şair-Yazar  Mehmet Nuri Parmaksız, Kapadokya Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı ve İLESAM Üyemiz Ayşe Paslanmaz, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı ve İLESAM üyemiz Remzi Zengin, Eğitimci-Yazar, İLESAM Üyemiz Mahmut Hasgül, Şair ve İLESAM üyemiz Ahmet Divriklioğlu, Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr.Tamilla Abbashanlı  şiirlerini seslendirdi. Tamilla Abbashanlı’nın şiirini seslendirmeden önce milli bütünlüğümüzü yansıtan  konuşması seyirciler tarafından büyük alkış aldı. Azerbaycan ve Türkiye Bayraklarını dalgalandırarak “İki Devlet Bir Millet” birlikteliğini ortaya koydu.

 İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Niksar Belediye Başkanı Duran Yadigar’a Türk kültür ve sanatına yapmış olduğu üstün katkılardan dolayı plaket takdim ederek başarılarının devamı konusunda bir konuşma yaptı.Belediye Başkanı da İLESAM’ın son bir yılda yapmış olduğu üstün çalışmaları titizlikle takip ettiklerini, Mehmet Nuri Parmaksız’ın İLESAM’ın Genel Başkanlığına  seçilmesinden sonra ekibiyle birlikte Türkiye’nin kültür ve edebiyat alanında en büyük mesleki kuruluşuna yeni bir ruh kazandırdıklarını belirterek üzerlerine düşen görevi Niksar Belediyesi olarak seve seve yapacaklarını belirtti.

Ankara Devlet Tiyatroları sanatçıları Cahit Çağıran ve Buket Türkyılmaz Niksar Kalesi’nden Emrah ve Külebi’ye şiirleriyle seslendi. Tiyatro sanatçıları ilk bölümde Emrah’ın şiirlerini ikinci bölümde ise Külebi şiirlerini seslendirdiler. Devlet tiyatroları sanatçılarına  Kaval Ustası Yaşar Güç ile Eğitimci Ekrem Öncü kaval ve bağlamasıyla eşlik etti.

            Bu yıl Niksar Belediyesi ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliğiyle ikincisi düzenlenen “2.Cahit Külebi Memleketime Bakış “ konulu şiir yarışmasında dereceye giren İbrahim Şaşma (Leb-i Külebi Şiiriyle), Nihat Malkoç (Anadolu’nun Sesi Şiiriyle) ve Arzu Aykut (Niksar Özlemi şiiriyle) katılımcıların karşısına çıkarak büyük alkış aldılar.

İLESAM İl Temsilcimiz Hasan Akar ve Niksar Belediye Meclis Üyesi Müjdat Özbay’ın hazırladığı “Milli Mücadele Yıllarında Niksar “adlı eseri Vali Vekili Mustafa TÜYSÜZOĞLU, Niksar Kaymakamı Uğur TURAN ve Belediye Başkanı Duran YADİGAR’a hediye ettiler. Program yapılan plaket töreninin ardından sona erdi.

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1366         30 Haziran 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 48082

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.