İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (6 Temmuz 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM İstanbul Şubesi’nden

“100 YAZAR VE AKADEMİSYENDEN;

100 TEMEL ESER KONFERANSLARI”

 

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Birliği) İstanbul Şubesi Bakırköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Türkiye’nin en önemli kültür ve eğitim faaliyetini uygulamaya koyuyor. Proje kapsamında1 Ekim 2011-1 Haziran 2012 tarihleri arasında “100 YAZAR VE AKADEMİSYENDEN; 100 TEMEL ESER KONFERANSLARI” başlığı altında, Bakırköy’de bulunan 41 ilköğretim ve ortaöğretim kurumunda, 400programdan oluşan bir dizi etkinlik düzenlenecek.

Eğitimi kültürle, kültürü de eğitimle buluşturacak olan “100 YAZAR VE AKADEMİSYENDEN;100 TEMEL ESER KONFERANSLARI”  ile öğrencilerimiz iyi modelleri tanıyacaklar ve zihin dünyaları daha da aydınlanacaktır. Proje ile öğrenciler 100 Temel Eser kapsamındaki yazarlar ile eserlerini bir bütün olarak kavrayacaklardır. Dolayısıyla bilgi ve bakış açıları daha kalıcı ve net olacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığının 2004 yılında ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında ayrı ayrı uygulamaya koyduğu “100 Temel Eser Projesi”ni daha da güçlü ve kalıcı hale getirmeyi amaçladığımızdan konferanslarda konunun uzmanı 100 yazar ve akademisyen görev alacaktır.

Proje kapsamında görevlendirilecek uzmanlar;

1-    Konu hakkında kitabı olanlar,

2-    Konu ile ilgili doktora tezi hazırlayanlar,

3-    Konu ile ilgili yüksek lisans tezi hazırlayanlar,

4-    Konu hakkında makale vb. yazıları yayınlanmış olanlar,

Şeklinde sınıflamaya tabi tutulmuştur. Proje ile ilgili geniş bir çalışma elimizde bulunmakla birlikte, yine de;

1-Proje kapsamında görevlendirilecek uzman niteliğini taşıyanların eserlerini ve hangi yazar ve konuları anlatabileceklerini,

2-Başka kimlerin proje kapsamında önerilebileceği,

Hususları önem taşımaktadır. Bu iki hususta en kısa zamanda ilesamistanbul@gmail.com adresine  geri bildirimde bulunmanızı talep ediyoruz.

İlesam Üyesi Osman Oktay TRT Radyosu Eğitim Kültür Yayınları Başkanlığına Getirildi.

İlesam Üyesi Osman Oktay TRT Radyosu Eğitim Kültür Yayınları Başkanlığına Getirildi. Üyemize yeni görevinde başarılar dileriz.

3.Geleneksel Sivas Şiir Şöleni Sona Erdi.

İLESAM Sivas temsilcisi, aynı zamanda  Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği SİYŞAD Başkanı Sabiha SERİN’in önderliğinde Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği SİYŞAD 25-26 Haziran 2011 günlerinde  3.Geleneksel Şiir ve Müzik  Şölenini gerçekleştirdi. Şölene yurt içinden ve yurt dışından 100 şair ve yazar katıldı. 25.6.2011 günü saat 13.00-18.30 arasında Sivas Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonunda yapılan şiir ve müzik şöleni aynı gün   akşam 20.00 ve 23.30 arasında ise Sivas  Buruciye Medresesi bahçesindeki sahnede  devam etti. Kalabalık bir izleyici ile yapılan şöleni Sivas Radyo ve Televizyonu SRT canlı olarak uydudan yayınladı.26.6.2011 günü sabahı ise Hafik Belediye Başkanı Dr.M.Zeki Aydın’ın destekleri ile 100 şair ve yazar Hafik Gölü kenarında Hafik Belediyesi Sosyal Tesislerinde sabah kahvaltısı yaptılar. Şiir ve muzik şöleni Hafik’te de devam etti.Daha  sonra Sivas şehir merkezi gezildi ve şölen  sona erdi.

İLESAM Niğde Temsilcisi İsmail Özmel’in Çıkardığı Akpınar Dergisi Yunus Emre Özel Sayısı Yayınlayacak.

İLESAM Niğde Temsilcisi İsmail Özmel’in Çıkardığı Akpınar Dergisi Yunus Emre Özel Sayısı Yayınlayacak.Akpınar dergisinin Eylül-Ekim/2011 dönemi 35. sayısı Yunus Emre Özel sayısı olarak çıkacak. Yunus Emre üzerine yazıların ismailozmel@hotmail.com adresine 15 Eylül 2011 gününe kadar gönderilmesi gerekiyor.

12.SÜRMELİ FESTİVALİ ŞAİRLER ŞÖLENİ 8-9-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılacak.

 

12.SÜRMELİ FESTİVALİ ŞAİRLER ŞÖLENİ, İlesam üyesi ve Yozgat Temsilcisi Ahmet Sargın başkanlığında 8-9-10 Temmuz 2011 tarihleri arasında yapılacak.İlesam Genel Merkezi’ni şölende Denetleme Kurulu üyesi Durak Turan Düz temsil edecek.

İlesam Üyesi Arslan Bayır tarafından çıkarılan

GÜNCEL SANAT DERGİSİ 2.  KISA ÖYKÜ VE KAYGUSUZ ABDAL ADINA AÇILAN  ŞİİR YARIŞMASI DUYURUSU

 

ŞİİR YARIŞMASI ŞARTLARI:

1- Yarışmada konu ve tür serbesttir. Daha önce ödül almamış, hiçbir yerde (internet siteleri dahil) yayımlanmamış en fazla iki şiir ile katılınabilir. (Serbest ve hece ayrımı yoktur.)

2- Şiirler, 12 punto Times New Roman ile bilgisayarda ya da daktiloda yazılacak ve altı nüsha çoğaltılıp aşağıda verilen adrese posta ile, alanyaguncel@gmail.com adresine de e-posta ile gönderilecektir.

3- Şairler gerçek isimleri ile yarışmaya katılacaklardır.(Mahlas kullananlar ayrıca belirtebilirler)

 

4- Katılım süreci 5 Temmuz 2011 tahihinde başlayıp, 24 Ocak 2012 tarihinde sona erecektir.

 

5- Eserler, posta ile PK: 66 Alanya / Antalya adresine gönderilecektir. Gecikme ve kayıplardan dergimiz sorumlu değildir.

6-Yarışmacılar, özgeçmişlerini bir adet vesikalık fotoğraf, yazışma adresi, telefon ve varsa faks gibi iletişim bilgilerini ayrı bir zarfa koyarak, eserleriyle birlikte göndereceklerdir.

7- Ödüller; Kaygusuz Abdal Özel Ödülü, Birincilik, İkincilik, Üçüncülük, Güncel Sanat ve Seçici Kurul Özendirme ödülleri olarak belirlenmiştir.

8-Kazananlar seçici kurul değerlendirmesinden sonraki bir tarihte ilan edilecektir.

Seçici kurul: Prof Dr Tuğrul İnal, Yar. Doc Dr. Mehmet Yardımcı,  Yahya Akengin, Mehmet Genç, Hasan Uğur Taşcı, Metin Turan, Savaşkan İlmak

KISA ÖYKÜ YARIŞMASI ŞARTLARI:

1- Yarışmada konu ve tür serbesttir. Daha önce ödül almamış, hiçbir yerde (internet siteleri dahil) yayımlanmamış en fazla bir öykü ile katılınabilir.

2- Öykü, 12 punto Times New Roman ile bilgisayarda ya da daktiloda yazılacak ve altı nüsha çoğaltılıp aşağıda verilen adrese posta ile, alanyaguncel@gmail.com adresine de e-posta ile gönderilecektir.

3-Yazarlar gerçek isimleri ile yarışmaya katılabileceklerdir.

4-Katılım süreci 5 Temmuz 2011 tahihinde başlayıp, 24 Ocak 2012 tarihinde sona erecektir.

5-Eserler, posta ile PK: 66 Alanya/ Antalya adresine gönderilecektir. Gecikme ve kayıplardan dergimiz sorumlu değildir.

6- Yarışmacılar, özgeçmişlerini bir adet vesikalık fotoğraf, yazışma adresi, telefon ve varsa faks gibi iletişim bilgilerini ayrı bir zarfa koyarak, eserleriyle birlikte göndereceklerdir.

7-Ödüller; Akdeniz Öykü Ödülü, Birincilik, İkincilik, Üçüncülük, Güncel Sanat ve Seçici Kurul Özendirme ödülleri olarak belirlenmiştir.

8- Kazananlar seçici kurul değerlendirmesinden sonraki bir tarihte ilan edilecektir.

Seçici kurulMuzaffer İzgü / Öner Yağcı / Münevver Oğan/ Bilge Öngöre/ Ulviye Alpay/  İlhan Soytürk/ Arslan Bayır