İLESAM GAZİANTEP ŞUBESİ’NDEN VEFA ÖRNEĞİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM GAZİANTEP ŞUBESİ’NDEN VEFA ÖRNEĞİ 

İLESAM GAZİANTEP ŞUBESİ’NDEN VEFA ÖRNEĞİ

Önümüzdeki günlerde İLESAM’ın diğer illerindeki üyeler içinde İlesam Genel Merkezi tarafından aynı çalışma yapılacaktır.

       Gaziantepli veya Gaziantep’te yaşamış; kültür, edebiyat ve bilim alanlarında Türk kültürüne ve Gaziantep kültür ve bilim hayatına emeği geçmiş; kimi rahmete kavuşmuş,kimi ileri yaşında veya uğraşının belli bir yerinde olsun; şair,yazar ve bilim adamlarından (70 kişinin) adlarının bulvar, cadde, veya sokaklara verilmesi için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve çevre İlçe Belediyeleri nezdinde harekete geçmiştir.

       Bilindiği gibi, milletlerin maddi ve kültürel değerler açısından devamı ve gelişmesi ortaya konan kültür ve sanat verilerinin yaşatılması ve gelecek kuşaklara gerektiği gibi aktarılmasıyla mümkündür. Gaziantep geçmiş yüzyıllarda "Küçük Buhara" diye anılmıştır; kültür, sanat, şehircilik hususlarına dikkat çekilerek bu teklifin ne anlama geldiği ifade edilmiştir.

       İLESAM GAZİANTEP ŞUBESİ bilhasa GAÜN’de görev yapan akademik ünvana sahip arkadaşlarımızın gayretleriyle Merkez, Barak; İslahiye, Sakçagözü, Nizip, Araban çevresinde yaşamış halk ozanlarının yaşantıları ve eserleriyle ilgili bir araştırma faaliyetine başlamıştır. Yrd. Doç.Dr. Kürşat Korkmaz ve Yar. Doç. Dr. Mustafa Gültekin gibi hocalar olsun, yine amatörce de olsa son yıllarda yöresinin halk ozanlarını, türkülerini, deyişlerini tespit eden Celal Şenocak gibi İlesam üyeleri bu çalışmayı başlatmış; çalışmaların sonuçları İlesam bünyesinde, GAÜN konferans salonlarında ve şehir merkezinde halka açık bir şekilde sunulacak daha sonra da yayınlarla bu çalışma devam ettirilecektir.

       Bulvar, cadde ve sokaklara adlarının verilmesi için başvurulan dilekçede Türk kültür, edebiyat ve bilimi için çok kıymetli isimler zikredilmiştir. Bunlardan bir kaçını hatırlatmakta yarar var:

 

"Antep Şahini" şiirinin şairi Yavuz Bülent BAKİLER, ki liseyi Gaziantep’te okumuş bir edebiyat büyüğüdür. Fikir adamı ve gazete yazarı Dündar TAŞER, ömrünü yazmaya adamış Necdet Sevinç; gazetecilik, tarih ve toplum araştırmalarının yanısıra "İstiklâlin Bedeli" adlı Gaziantep’in kurtuluşunu anlatan roman yazarı olup ayrıca öykü ve tiyatro eserleri de mevcuttur. Gaziantep’te bir kültür ve vakıf adam H.Ziya Biçer, her biri başka bir güzelliği ifade eden H.Hüseyin Filiz ( Prof.Dr. Eski GAÜN Rektörü, Bülent AĞCABAY(Araştırmacı, yazar ve gazeteci) Mehmet Hengirmen (TÖMER kurucularından), Mehmet AK ("Gaziantep Savunması adlı tiyatro, "Millet Sektörü" gibi teklif eserleri gibi bir çok eser sahibi), Ali BAYINDIR (Eğitimci, yazar. "Milliyetçi Sanayi Sistemi", Bayındır’ın önemli eserlerindendir) Oğuz Göğüş, C.Cahit GÜZELBEY, Mehmet SOLMAZ, Mithat ENÇ, A.Edip ÇİTÇİ, Lohanlızade Mustafa, İ.Ethem ALADAĞ,(Antalyalı olup Gaziantep Savaşını, Şahinbey’i romanlaştıran ilk yazar.), Dündar TAŞER, Fevzi GÜNENÇ, A.İhsan GÖĞÜŞ, Hüseyin BAYAZ, Adil DAİ, Hulusi YETKİN, Sezai KARAKOÇ (Liseyi Gaziantep’te okumuştur), Ömer ÖZBAŞ, A.Mahmut Coşkuner, Lütfiye AYDIN, Dr. Ahmet ÇEVİK, Işıl ÖZGENTÜRK, Tamer ABUŞOĞLU, Mehmet KARA, Mehmet TÜRKAN, Ahmet AYAZ, A.Fani AFŞİN, Akten KÖYLÜOĞLU, Zülal G. ATAY, Ülkü TAMER, Celal ŞENOCAK, Mehmet ÖZASLAN (Prof. Dr.), A.Gül Ahmet YİĞİT, A.Gül Osman KÜREK, Mahmut RIŞVANOĞLU (Çapar), Ali ÇAPAN, M.Erdal KAYA, Ş.Sabri YENER, Behiye KÖKSEL (Yrd. Doç Dr. Şair), E.Asaf YANIÇ, Hasan GENEYİKLİ, Vahittin BOZGEYİK, Ali ATALAR, Besim ÜSTÜNEL, A.İhsan TÜRKYİĞİT, H,Murat ŞAHİN, M.Yıldırım KATRANCI, Alaattin AKYÜZ, Gülseren SARI, Elvan ATAY, A.Hasan Hüseyin,Ahmet ÖZBOZOK(Mücrimi), A.Nurşani, Pınar ATAY, İlyas SURAN, Erol GÜNGÖR, E.Sevinç ÖKSÜZOĞLU, M.Selçuk UĞUR,Ahmet YAŞAR, Bezmi ÖZKAN, M.Hanifi DAŞ, Ahmet ÖZKÖK, Öner ÇAĞLAR ve diğer şair, yazar, besteci ve bilim adamları dünün "Küçük Buhara"sı günümüzün "Şarkın İstanbul’u"na ayrı bir renk ve heyecan katmışlardır.

 

        İLESAM, bu alandaki çalışmalarını devam ettirecek, devamında diğer araştırmacı, bilim sanat adamlarını için de ilgililere başvuruda bulunulacaktır. Benzeri çalışmaların tüm ülkede şair, yazar ve bilim adamlarımız için yapılması başta ülke kültürüne olan sevginin saygının ifadesidir.

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1076         23 Temmuz 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 595124

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.