AZERBAYCAN DEVLET TELEVİZYONU İLESAM TOKAT İL TEMSİLCİLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

AZERBAYCAN DEVLET TELEVİZYONU İLESAM TOKAT İL TEMSİLCİLİĞİ’Nİ ZİYARET ETTİ

AZERBAYCAN DEVLET TELEVİZYONU TEMSİLCİLERİ İLESAM  TOKAT  İL TEMSİLCİLİĞİ’NİN  VE TOKAT  ŞAİRLER VE YAZARLAR DERNEĞİ NİN  DAVETLİSİ OLARAK TOKAT’A GELDİ

 

Azerbaycan Devlet Televizyonu “Turan Elleri Programı”nın yapımcıları Tokat İLESAM İl Temsilciliği’nin ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nin davetlisi olarak Tokat’a gelerek Azerbaycan Televizyonu’nun beğeniyle izlenen Turan Elleri Programı için bir dizi çekimlerde bulundular.

13 Eylül 2011 tarihinde Niksar Belediye Başkanı Duran YADİGAR’ın özel daveti üzerine Türkiye’ye gelerek Niksar’da Araştırmacı –Yazar M. Necati GÜNEŞ, Belediye Kültür Müdürlüğü çalışanları Naci GÜNEŞ, Ömer BOSTANCI ve Kemal ÖZBAY rehberliğinde yoğun bir şekilde çalışma ve çekimlerini sürdüren televizyon mensupları 15 Eylül 2011 Perşembe günü de zamanlarını Tokat’a ayırdılar. Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi ZENGİN, Yönetim Kurulu üyeleri ile İLESAM İl Temsilcimiz Hasan AKAR ve İl Denetleme Kurulu Üyesi Mahmut HASGÜL, İLESAM üyeleri Muhsin DEMİRCİ, Ahmet Turan ERDOĞAN  tarafından karşılanan misafirler, Tokat’ın tarihi mekanlarını gezerek halkla söyleşilerde bulundular. İLESAM ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’nce Tokat’a ilk defa gelen AZ. TV temsilcilerine bu anlamlı ziyaretlerinin anısına Tokat’ı sembolize eden bir plaket sunuldu.

Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi ZENGİN ve İLESAM İl Temsilcisi Hasan AKAR yaptıkları ortak açıklamada Azerbaycan ve Türkiye’nin birbirinden asla kopamayacağı iki devlet bir millet olduğunu, oradaki kardeşlerimizin acılarını ve sevinçlerini birlikte paylaştıklarını belirterek Tokat halkının da Azerbaycan’a apayrı bir sevgi beslediğini vurguladılar. Azerbaycan Devlet Televizyonu adına Başyazar Zernişan Turan ALEYEVA da Tokat’ı çok beğendiklerini, halkın ilgisi karşısında bir yabancılık çekmeden kendilerini Azerbaycan’da gibi hissettiklerini söyleyerek iki ülke arasında kültür ve sanat ilişkilerinin daha da artırılması gerektiğini belirterek İLESAM ve Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği’ne AZ TV adına bir plaket sundu.

Aynı gün akşamı İLESAM Tokat İl Temsilciliği, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği ve KÜMBET Dergisi’nce Tokat Güneş Televizyonu’nda sunulan Kültür Sofrası Programına katıldılar. Programda Azerbaycan Bakü Devlet Üniversitesi Öğretim Üyelerinden Şair-Yazar Servinaz HASANLI ,  AZ TV’den Başyazar ve sunucu Zernişan Turan ALEYEVA,Yönetmen Cemile MEHMETOVA, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi ZENGİN, İLESAM İl Temsilcimiz ve Kümbet Dergisi Genel Yönetmeni Hasan AKAR, İLESAM İl Denetleme Kurulu Üyesi Mahmut HASGÜL ; Türkiye-Azerbaycan İlişkileri, Edebiyatımız ve dil birlikteliği, Karabağ ve Ermeni meseleleri üzerinde sohbet ederek Azerbaycan’ın ünlü şairlerinden Bahtiyar VAHAPZADE ve ülkemizin yetiştirdiği şairlerimizden Yavuz Bülent BAKİLER’in bazı şiirlerini seslendirdiler.

Azerbaycan Devlet Televizyonu yetkilileri Tokat’ta yapılan çekimlerin ve “Kültür Sofrası” Programının önümüzdeki günlerde Azerbaycan Devlet Televizyonu “Turan Elleri” Programında yayınlanacağını belirttiler. Misafirler 16 Eylül 2011 Cuma günü Tokat’tan ayrıldılar.

  

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 1138         21 Eylül 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 831904

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.