İLESAM KÜLTÜR EVİNDE EĞİTİM MESELESİ ve DEĞERLER EĞİTİMİ KONUŞULDU

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE EĞİTİM MESELESİ ve DEĞERLER EĞİTİMİ KONUŞULDU

 


   15 Ekim 2011 tarihinde İLESAM Kültür Evinin düzenlenen geleneksel Cumartesi günü toplantılarından biri daha yapıldı. Programın konuşmacısı Prof. Dr. Ertuğrul YAMAN’dı. Konu "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EĞİTİM" ve buna bağlı olarak ”DEĞERLER ve ERDEM"di.

 

İLESAM Kültür Evinin salonu oldukça kalabalıktı. Yediden yetmişe birçok konuk konuşmacımızı can kulağıyla dinliyordu. 
1950’li yılların kırılma yılları olduğunu, çok partili döneme geçildiğini, kalkınma yolunda (köprü, baraj, yol, su, elektrik) pek çok yatırımlar yapılarak insanın kullanacağı araçların ön plana çıkarıldığı bundan da memnunluk duyduğunu ancak insana olan yatırıma gerekli önemin verilmediğini, yine 70’li yıllarda da benzeri tabloların yaşandığını, insan eğitim programının oluşturulmadığına dikkatleri çekti. 

 

Eğitimin önce ailede başladığını vurgulayan Yaman, okul öncesi eğitimin ne yazık ki yeterli olmadığının altını çizerken eğitimde tehlike çanlarının çaldığını belirtti. İnsan yetiştirme konusunun ilmi boyutlarını da gözler önüne sererek bu hususun Devletin konusu olduğunu ve uzun bakış açısı gerektiğini belirtti. Eğitimle ilgili yatırımların uzun vadede meyvelerinin yeşereceğini fakat buna da tahammülün olmadığını dile getirdi.

Günümüzde internet aracılığıyla pek çok bilgiye kolayca ulaşıldığını ama doğru bilgiyi bulmanın zor olduğundan dem vurarak bilgi kirliliğinin oluştuğundan bahsetti.

Durum karşısında takınılan, ülkeden ülkeye değişen tavırları “değer” olarak tanımlarken bunun bireysel bir unsur olduğunu, aidiyet, kişilik, karakter duygularıyla bezenmiş insanların yetiştirilmesini, aynı zamanda ahlaki, kültürel, ruhsal, bireysel alana yönelik kültürün gelişmesi gerektiğini dillendiren Yaman dört ana başlık altında topladığı erdem unsurlarından hikmet(bilim), şecaat(cesaret), iffet(dürüstlük) ve adalet kavramlarını da açıkladı ve "erdemle değerin karıştırılmamalıdır" dedi. 

 


Bunun yanı sıra özgürlük, demokrasi, eşitlik kavramlarının bazı kesimlerce keyfe göre uygulandığını, önemli olan şeyin eşitlikte değil adaletin sağlanmasında olduğunun altını çizerek bu değerlere uygun kişiler yetiştirilirse eğitim sorununun çözümlenebileceğini söyledi. 

 


 


Böylesine önemli bir konunun bu kadar kısa bir süre içinde anlatılmasının mümkün olmayacağını, anlattıklarının anlatmak istediklerinin yüzde biri bile olmadığını ifade ederek sözlerine son verdi ve etkinliğe katılan konukların konu hakkındaki sorularını cevapladı.

 

Etkinliğin ardından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’a bir Teşekkür Belgesi takdim etti.

 


 

Daha sonra Yaman arzu eden katılımcılara kitaplarını imzaladı.

Ve bu güzel etkinlik katılımcıların anılarında hoş bir seda olarak kaldı.


HABER: Sibel UNUR ÖZDEMİR
YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN
FOTOĞRAFLAR: NUR ERSEN

http://birharf.net/news.php

   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 806         16 Ekim 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız