İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (18 Ekim 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (18 Ekim 2011)


İLESAM KÜLTÜR EVİNDE EĞİTİM MESELESİ ve DEĞERLER EĞİTİMİ KONUŞULDU

   15 Ekim 2011 tarihinde İLESAM Kültür Evinin düzenlenen geleneksel Cumartesi günü toplantılarından biri daha yapıldı. Programın konuşmacısı Prof. Dr. Ertuğrul YAMAN’dı. Konu "GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE EĞİTİM" ve buna bağlı olarak ”DEĞERLER ve ERDEM"di.
İLESAM Kültür Evinin salonu oldukça kalabalıktı. Yediden yetmişe birçok konuk konuşmacımızı can kulağıyla dinliyordu. 
1950’li yılların kırılma yılları olduğunu, çok partili döneme geçildiğini, kalkınma yolunda (köprü, baraj, yol, su, elektrik) pek çok yatırımlar yapılarak insanın kullanacağı araçların ön plana çıkarıldığı bundan da memnunluk duyduğunu ancak insana olan yatırıma gerekli önemin verilmediğini, yine 70’li yıllarda da benzeri tabloların yaşandığını, insan eğitim programının oluşturulmadığına dikkatleri çekti. 
Eğitimin önce ailede başladığını vurgulayan Yaman, okul öncesi eğitimin ne yazık ki yeterli olmadığının altını çizerken eğitimde tehlike çanlarının çaldığını belirtti. İnsan yetiştirme konusunun ilmi boyutlarını da gözler önüne sererek bu hususun Devletin konusu olduğunu ve uzun bakış açısı gerektiğini belirtti. Eğitimle ilgili yatırımların uzun vadede meyvelerinin yeşereceğini fakat buna da tahammülün olmadığını dile getirdi.
Günümüzde internet aracılığıyla pek çok bilgiye kolayca ulaşıldığını ama doğru bilgiyi bulmanın zor olduğundan dem vurarak bilgi kirliliğinin oluştuğundan bahsetti.Durum karşısında takınılan, ülkeden ülkeye değişen tavırları “değer” olarak tanımlarken bunun bireysel bir unsur olduğunu, aidiyet, kişilik, karakter duygularıyla bezenmiş insanların yetiştirilmesini, aynı zamanda ahlaki, kültürel, ruhsal, bireysel alana yönelik kültürün gelişmesi gerektiğini dillendiren Yaman dört ana başlık altında topladığı erdem unsurlarından hikmet(bilim), şecaat(cesaret), iffet(dürüstlük) ve adalet kavramlarını da açıkladı ve "erdemle değerin karıştırılmamalıdır" dedi.
Bunun yanı sıra özgürlük, demokrasi, eşitlik kavramlarının bazı kesimlerce keyfe göre uygulandığını, önemli olan şeyin eşitlikte değil adaletin sağlanmasında olduğunun altını çizerek bu değerlere uygun kişiler yetiştirilirse eğitim sorununun çözümlenebileceğini söyledi. 
Böylesine önemli bir konunun bu kadar kısa bir süre içinde anlatılmasının mümkün olmayacağını, anlattıklarının anlatmak istediklerinin yüzde biri bile olmadığını ifade ederek sözlerine son verdi ve etkinliğe katılan konukların konu hakkındaki sorularını cevapladı.
Etkinliğin ardından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Ertuğrul Yaman’a bir Teşekkür Belgesi takdim etti.
Daha sonra Yaman arzu eden katılımcılara kitaplarını imzaladı.
Ve bu güzel etkinlik katılımcıların anılarında hoş bir seda olarak kaldı.
HABER: Sibel UNUR ÖZDEMİR

YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN
FOTOĞRAFLAR: NUR ERSEN

http://birharf.net/news.php

İLESAM Üyesi FATMA ÇETİN KABADAYI’nın “NE MUTLU CANINA” adlı öykü kitabı yayınlandı.

 

Eğitimci Yazar FATMA ÇETİN KABADAYI’nın “NE MUTLU CANINA” adlı öykü kitabı yayınladı.2011 yılı içerisinde ”ALTIN TESPİH” adlı bir öykü kitabı yayınlayan Kabadayı yeni bir kitapla okurların karşısına çıkmış bulunuyor. Hatay-Serinyol beldesinde öğretmenlik yapan yazarın öykü, roman ve Çocuk Gelişimi alanında yayınlanmış 9 adet kitabı bulunuyor. Hataya geldiği günden bu yana ”HOŞÇA KAL ANNE- YÜREĞİMDEN GÜVERCİNLER UÇURDUM-ALTIN TESPİH-BÜYÜMÜŞ DE KÜÇÜLMÜŞ ve NE MUTLU CANINA adlı kitaplarını yayınlayan yazar Hatay bölgesinde edebiyat dünyasında bir rekora imza atmış bulunuyor. Bir kaç yıldır Serinyol’da görev yapan Eğitimci –Yazar Kabadayı’nın yayıma hazırladığı çeşitli eserleri bulunmaktadır. Yazmaktan son derece büyük bir keyif alan ve sade bir Türkçeyle yazan yazar ”HOŞÇA KAL ANNE” adlı romanının ikinci cildini yakında okurlara sunmaya hazırlanıyor. Hatay eğitimciler ve edebiyat dünyasında tanınan Kabadayı’nın iki öykü kitabını aynı yıl içerisinde yayınlaması okurlarını ve edebiyat çevrelerini şaşırtmış bulunmaktadır. Öykü ve roman konularını gerçek yaşamdan seçen yazarın Anadolu Edebiyatının genç ve özgün bir ekolünü oluşturması dikkatlerden kaçmıyor. Adından sıkça söz ettiren genç yazar metropollerin edebiyat tekellerine karşı ısrarla ve inatla yazarak Anadolu edebiyatına önemli bir katkı sağlayarak, geriden gelen kendisi gibi genç edebiyatçıları cesaretlendirmektedir. Her kitabından bin adet basılan yazarın kendisine özgü bir okuyucu kitlesi bulunmaktadır. Öğretmenlik, annelik ve yazarlık üçgeninde yaşamını başarı ile sürdüren Kabadayı’nın Hatay ilinde kaldığı sürece yazmaya kararlı olduğu gözlenmektedir. Edebiyat eleştirmenleri tarafından dikkatle izlenen yazarın hakkında yazılmış yazılar bulunmaktadır. Hatay’da kaldığı 3 yılda tam 5 adet kitabı yayınlanan yazar kendi edebiyat alanında aynı zamanda bir rekora da imza attığı görülmektedir. Toplam 9 kitabın yazarı genç edebiyatçının yeni kitabı ”NE MUTLU CANINA “adlı eserinin tanıtımı için bir imza günü düzenleyeceği ifade edilmektedir.

29 hikayeden oluşan kitap 190 sayfadan oluşuyor.

Erhan PALABIYIK Gazeteci-Yazar

--

FATMA ÇETİN KABADAYI

Eğitimci-Yazar

05057915932

 

İhvani Paylaşım Platformunun Düzenleceği Şiir Şöleni 23.10.2011 Pazar Günü saat:12-18 arası Mamak Kültür Merkezin’nde/Ankara

"Ankara-Varşova Dostluk Derneği" tarafından "Kurban Bayramı" döneminde AVRUPA GEZİSİ düzenlenecek.

 

Genel Başkanlığını İLESAM üyesi Sayın Ahmet SEVGİ’nin yerine getirdiği ve milletler arası ilişkilerde bulunan "Ankara-Varşova Dostluk Derneği" tarafından "Kurban Bayramı" döneminde AVRUPA GEZİSİ düzenlenecek.

 

İLESAM üyelerinin de katılabileceği bu GEZİ için Üyemiz Ahmet SEVGİ ile Üyemiz Nezih DEMİRTEPE’nin telefonlarından ayrıntılı bilgi alınabilir.

Ahmet Sevgi:0312 230 75 93

Nezih Demirtepe:0542 422 89 42

6 Ülkenin gezilebileceği program.

Ortanca Kültür Sanat Edebiyat Dergisi tarafından düzenlenen 3. Can Akengin ödül töreni Mamak  Belediyesi ve İLESAM’ın katkıları ile Mamak Kültür Merkezinde şölen havasında gerçekleşti.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri Prof. Dr. Nurullah Çetin ve İlter Yeşilay; İsmet Bora Binatlı, Ali Bozdağ  gibi bir birinden değerli jürilerin  oylamasında derece alan şairlerin ödülleri ve Ortanca dergisine katkılarından dolayı teşekkür ödülleri  düzenlenen  törende hak sahiplerine teslim edildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız Mamak Kültür Salonunda okunduktan sonra Ortanca Kültür Sanat Edebiyat Dergisi imtiyaz sahibi İbrahim Engin ve  İLESAM Genel Başkanı Sayın Mehmet Nuri Parmaksız tarafından açılış konuşması ile devam etti.

Hakan Yılmaz sunumu ile gerçekleşen programda Ardahan’lı Ozan Seyfettin ile Aşık Mustafa KarakaşAşıklar geleneğinden atışmaları ile ödül törenine renk katarken Gümüşhane’li Seyfetin Şenel türküleri ile Giresunlu Melek Kümbül’ün türküleri ile kültür merkezinde Karadeniz meltemi esti.

Vedat Fidanboy  “Dandini” şiir’inin yorumu salonda alkışların yankılanmasına sebep oldu.

Ramazan Kurt “Tepeye Mektup”adlı eseri ile günümüzde yaşanan olumsuzlukları dile getirdi.

Program akışı gereği ödüller hak sahiplerine törenin ikinci bölümünde verildi.

Mamak Belediyesi Başkanı Mesut Akgül’e katkılarından dolayı onur ödülünü vekaleten Basın Yayın DanışmanıAli Bozdağ ‘a İlesam Yönetim Kurulu üyesi İlter Yeşilay tarafından takdim edildi.

“Gönül Lügatında Umut” adlı şiir’i ile Birincilik Ödülü alan Karaman’dan İbrahim Şaşma’nın ödülünü İlesam Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız

”Adam Olacak Çocuk “ şiir’i ile KIBRIS’tan Gülşen Şendiren’in İkincilik ödülünü Ortanca Dergisi İmtiyaz Sahibi İbrahim Engin  tarafından verilirken

” Hayat Merdiveni” şiiri ile Üçüncülük ödülü alan Trabzon’dan M. Nihat Malkoç ‘un ödülü kargo ile teslim edilecek 

Mansiyon Ödülü Alan Şairler 

Gülten Aktaş ,Yaşar Bayar , Yasin Başağaç , Saltuk Buğra Bıcak , Harun Bozkurt , Rıza Büyük Deniz , Mazlum Çihangir , Şerife Gündoğdu , Nihan Işıker , Yazgül Karalar, Nuriye Zeybek , Vedat Oyuklu , Ertuğrul Şakar Açık , Gülten Tellioğlu ve İsmail Yılmaz isimlerinden oluştu.

Teşekkür Ödülleri  Mehmet Nuri Parmaksız , İlter Yeşilay , İsmet Bora Binatlı ,Ali Bozdağ , Recep Maviş , Pr. Dr. İsa Kayacan , Pr. Dr. Hayrettin İvgin , Cemal Safi , Hasan Engin , Vedat Fidanboy , Sabiha SERİN , Yurdanur Bilgin , Sabahattin Tuncer ,Hüsyin Çemrek ,Umut Çınar ,Orhan Çınar , Yanık Ahmet Şahinoğlu,Bayram Yelen ve Yavuz Kayacık ve Yıldızlar Yayıncılık adına İsmail Yıldız’a teslim edildi

Haber : Yavuz Kayacık
Kültür Sanat Editörü

  <