İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 Ekim 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 Ekim 2011)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın 28 Ekim 2011 Cuma Günü TRT Turizm ve Belgesel Kanalın’ndaki “Canlı Yayınlar Odası” adlı Programdaki konuğu İLESAM üyesi şair Bahattin Karakoç

TRT Turizm ve Belgesel Kanalı’nda Cuma günleri sabah saat 10.00-11.30 arasında canlı olarak yayınlanan "Canlı Yayınlar Odası” adlı programın kültür-sanat bölümünün program danışmanı olan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın bu haftaki konuğu İLESAM üyesi şair Bahattin Karakoç olacak. Diğer haftalarda İlesam üyesi şair-yazar ve akademisyenlerin programa canlı olarak katılacağı bildirildi.

 

TRT BELGESEL

CANLI YAYINLAR ODASI PROGRAMI

28 EKİM 2011 CUMA

SAAT:10.00-11.30

PROGRAM KONUĞU: Bahattin KARAKOÇ

 

 

İLESAM Gaziantep Şubesi’nden 1 yazar 5 şaire İmza Günü-29 Ekim 2011 Cumartesi, saat:12.30

İLESAM Gaziantep Şubesi’nden 1 yazar 5 şair, 29 Ekim 2011 Cumartesi günü saat 12.30’da imza günü düzenliyor.

Bülent Ağcabay

Mehmet Türkan

M. Yıldırım Katrancı

Muammer Karadeniz

Pınar Atay

Öner Çağlar

 

Tarih: 29 Ekim 2011 Cumartesi

Saat:12.30

Yer:Yaşar Cevizli Mağazaları

Adres: İncilipınar Mahallesi, Muammer Aksoy Bulvarı, Sever İş Merkezi, No:18/A Şehitkamil-Gaziantep


İLESAM Üyesi Rahmetli Olcay Yazıcı 26 Ekim 2011 Çarşamba günü Anılacak

Sevenleri İLESAM Üyesi Olcay Yazıcı’yı unutmadı. Gerek sağlam karakteri, güzel ahlakı ve esas duruşuyla, gerekse ruhunun derinliklerinden sonsuzluk arayışçılarına ışık olan şiir ve yazılarıyla Olcay Yazıcı, köklü sanat erbabı içinde gelenekten geleceğe uzanan köprü üzerinde hak söz söyleme vazifesini ifa etmiş önemli bir isim. Yaşarken çok da vefa görmeyen sadık insanların, özledikleri vefalı mukabelelere rahmete yürüdükten sonra kavuştuklarına şahitlik ediyor tarihi kayıtlar.

Olcay Yazıcı da sevenlerinin hüsn-i şehadetiyle sadık ve vefalı bir insandı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı geçen yıl 12 Eylül’de vefat eden bu güzel insanı özel bir programla anmak üzere harekete geçti.

26 Ekim 2011 Çarşamba günü Karaköy Tünel yanındaki Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi’nde düzenlenecek programda,  İLESAM üyesi Bestami YAZGAN, Ekrem KAFTAN, Özcan ÜNLÜ ve Dursun GÜRLEK ile Mahmut BIYIKLI,  şair-yazar-mütefekkir ve dost Olcay YAZICI’yı anlatacaklar.

“Eylül’ün Kırdığı Gül Olcay Yazıcı” künyesiyle sanatseverlere duyurulan anma programının başlama saati 20.00.

Şairin ailesi ve sevenlerinin de hazır bulunacağı programının fikir babası, TV5 Şiirden Şuura programını hazırlayıp sunan Fazlı Karaman.

       

İLESAM üyesi Gazeteci- Yazar İsa Kayacan’a; Irak ve Kerkük Edebiyatçılar- Yazarlar Birliklerinden ortak ödül-Plâket (Irak-Kerkük)

 

ANKARA (Ece Ajans)- Merkezi, Irak’ın Başkenti Bağdat’da bulunan, Irak Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliğiyle, merkezi Irak-Kerkük’te bulunan, Kerkük Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği’nin, “Dünya Şiir Günü Festivali Ödülü”; 17 Ekim 2011 tarihinde, Irak Türkmen Milletvekili Fevzi Ekrem Terzioğlu tarafından, Irak’taki Türkmenlere yayın yoluyla yaptığı hizmetleri nedeniyle, Ankara’da Irak Türkmen Kültür Merkezinde, İLESAM üyesi Gazeteci- Yazar İsa Kayacan’a verildi.

 

Irak Türkmen Milletvekili Fevzi Ekrem Terzioğlu; “İsa Kayacan, bizim için, önemli bir gazeteci ve yazardır. O, Iraktaki, Kerkük’teki Türkmenlerle, Türkmen edebiyatıyla ilgili yüzlerce yazı yazmış, kitaplarıyla önemli ve kalıcı hizmetlerde bulunmuştur. İsa Kayacan, Irak ve Kerkük Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliklerinin Fahri üyeleri arasında yer almaktadır” dedi.

 

Irak’ta faaliyet gösteren, iki Edebiyatçı ve Yazarlar Birliğinin ortak ödülünü aldıktan sonra, memnuniyetini dile getiren İLESAM üyesi İsa Kayacan; “Irak’taki Türkmen kardeşlerimiz yalnız değillerdir. Sıkıntılar uzun sürse de, bir gün mutlaka bitecektir. Bu ödül benim için, ayrı bir anlam taşıyor. Şahsınızda her iki Birlik Yöneticilerine teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum, lütfen selâm ve teşekkürlerimi götürün” şeklinde konuştu.

 

22 Arap ülkesinin oluşturduğu, “Arap Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği”nin üyesi olan, 2000 dolayında üyesi bulunan, Irak Edebiyatçılar ve Yazarlar Birliği bünyesinde, Türkmenlerin 180 üyesi bulunuyor. Milletvekili Fevzi Ekrem Terzioğlu, Birlik bünyesinde Türkmen Edebiyatçılar ve Yazarlar Bölümü Başkanlığı görevini yürütüyor.

 

Bu plaketle, aldığı plâket sayısı 226’ya ulaşan; “Dünyanın neresinde Türk varsa, ellerimizi uzatmalı ve kucaklaşmalıyız” diyen, Irak Türkmenleri ile ilgili makaleleriyle dikkat çekmeye devam eden İLESAM üyesi İsa Kayacan; Dr. Şemsettin Küzeci ile birlikte, Nisan-2009’da “İçimizdeki Kerkük” adlı kitabını yayınlamıştı. 

28 Ekim 2011 Cuma günü saat 20’de Bursa-Orhaneli İbrahim Hüsniye ÇAĞLAYAN İ.Ö.O. Salonu’nda Cumhuriyet Şiir Dinletisi gerçekleştirilecek.

28 Ekim 2011 Cuma günü saat 20’de Bursa-Orhaneli İbrahim Hüsniye ÇAĞLAYAN İ.Ö.O. Salonu’nda Cumhuriyet Şiir Dinletisi gerçekleştirilecek. Programa İLESAM üyesi birçok şair katılacak.

Şairler:

Faruk Anbarcıoğlu

Hamiyet Anaç Akyıldız

Emin Zeybek

Süleyman Pancaroğlu

Turgut Tüfekçibaşı

Şerife Barçın

Adil Acar

Adem Yarar

Ömer Akyan

Özkan Hüseyin

Ömer Küçükkuyu

Ömer Ekinci Micingirt

Âşık Turabi

 

Sanatçılar: Ali ve Soner Saruhan ile Âşık Turabi

Tarih: 28 Ekim 2011 Cuma

Saat: 20.00

Yer: İbrahim Hüsniye Çağlayan İlköğretim Okulu Konferans Salonu-Bursa

  
   

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 718         26 Ekim 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam :