İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (2 Kasım 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (2 Kasım 2011)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın TRT Belgesel’deki Konukları Yahya Akengin ve Şevki Dinçal

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri ParmaksızTRT Belgesel’de Cuma günleri sabah saat 10-11.30 arasında canlı olarak yayınlanan "Canlı Yayınlar Odası” adlı programın kültür-sanat bölümünün program danışmanı olarak 21 Ekim 2011’den itibaren programlara başladı. 21 Ekim’de Cemal Safi’yi, 28 Ekim’de Bahattin Karakoç ve yazar Huriye Saraç’ı konuk eden Parmaksız’la “Canlı Yayınlar Odası”, kültür-sanat programları içinde muhtevası ve konuklarıyla önemli programlar arasında yer alacağını şimdiden hissettiriyor.

 

Yıllardır kültür ve sanat çalışmaları ile topluma, edebiyatımıza ve kültürümüze hizmet etmeyi amaç edinin İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “birçok ekonomik ve sosyolojik sorunun altında sanattan uzaklaşan bir toplum olmamızın etkili olduğunu, “edebiyatı ve sanatı” önemsememiz gerektiğini, bu programla birinci hedefinin “Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek” olduğunu, bu konuda özellikle televizyon kanalları içinde TRT Belgesel’in önemli bir işlevi üstlendiğini” söyledi.

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Canlı Yayınlar Odası” programı konusunda, “90 dakikalık program süresince kültür ve sanat hayatımız açısından konuklarla yaptığımız sohbetlerde işlenen konularla tarihe not düşmeye çalışıyoruz. Programın sunucusundan, yapımcısı ve rejisine kadar ekip olarak güzel bir uyumun olduğunu; önümüzdeki haftalarda şiirden edebiyata, tarihten-sanata Mustafa Armağan, İskender Pala, Elif Şafak, Ataol Behramoğlu, Hilmi Yavuz, Semih Sergen gibi önemli isimlerle programın daha da zenginleşeceğini ve işlenen konularla gündem yaratacağını” söyledi.

 

TRT BELGESEL

CANLI YAYINLAR ODASI PROGRAMI

4 KASIM 2011 CUMA

SAAT:10.00-11.30

PROGRAM KONUKLARI:Yahya Akengin-Şevki Dinçal 

İLESAM Üyesi Sergül Vural ile Röportaj

İLESAM Üyesi Sergül Vural ile “Anadolu’da kadın yazar olmak zor” başlıklı röportaj yapıldı. Röportaj aşağıdaki linkten okunabilir.

 

http://www.haberkultur.net/haberoku-3975-_Anadoluda_kadin_yazar_olmak_zor.html

 

  

 

ÂŞIK PAŞA 2. ULUSAL ŞİİR ŞÖLENİ 18-19-20 KASIM TARİHİNDE GERÇEKLEŞECEK

 

Âşık Paşa 2. Ulusal Şiir Şöleni 18-19-20 Kasım tarihinde İLESAM Kırşehir Temsilcimiz Zübeyde Gökbulut’un organizasyonunda gerçekleşecek. Konuyla ilgili İLESAM Kırşehir Temsilcimiz Zübeyde Gökbulut tarafından yapılan açıklama şu şekilde:

Âşık Paşa(1272-1333) Türkçe’nin Bayraktarı, büyük mutasavvıf, 12.000 beyitlik Garib-Name eserinin ünlü şairi memleketi Kırşehir’de adına düzenlenen şiir şöleniyle anılacak.
Aralarında Cemal Safi, Bahaeddin Karakoç, Abdullah Satoğlu, Yalçın Benlican gibi önemli isimlerin de bulunduğu, yurdumuzun değişik illerinden 30 kadar şairin katılımıyla Kırşehir’de şiir rüzgârı esecek. Bozlak türküleriyle T.H.M Sanatçıları Abdullah Gündüz ve Cemile Yücel 
geceye renk katacaklar.
Âşık Paşa’nın geniş kitlelere ulaştırılması ve anlaşılmasını hedeflediğimiz bu etkinliğimizde bize tam destek veren başta Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi, Kaman Belediyesi, İl Kültür Müdürlüğü ve sivil toplum örgütlerine sonsuz teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum.”

  
 
İLESAM Üyesi Ülkü Önal 3.Uluslararası Doğu Anadolu Bölgesi Geneksel Mutfak Kültürü ve Erzurum Yemekleri Sempozyumuna Katıldı

 

İLESAM Üyesi Ülkü Önal 3.Uluslararası Doğu Anadolu Bölgesi Geneksel Mutfak Kültürü ve Erzurum Yemekleri sempozyumuna 19-21 Ekim tarihleri arasında katılarak Artvin mutfak kültürü hakkında bir bildiri sundu. Ayrıca Ülkü Önal Kültür ve Turizm Bakanlığı katkılarıyla, Sivas Valiliği öncülüğüyle 21-25 ekim tarihleri arasında düzenlenen Kültürümüzde Türkü sempozyumuna da katıldı ve Ardanuç ve Ahıska bölgesinden katılarak derlediği türküleri bildiri halinde sunmuştur.

  

 

İLESAM Üyesi Altay Taşkın 12-20 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kitap Fuarında


İLESAM Üyesi Altay Taşkın,
 12-20 Kasım tarihlerinde düzenlenecek olan İstanbul Kitap Fuarına Göl Kitap Yayıncılık’tan çıkan "Dünyanın Duvarı" isimli şiir kitabının imza gününü yapacak.

   

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 735