Ekolojik Yaşam Çiftliği Projesi Başlıyor

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Ekolojik Yaşam Çiftliği Projesi Başlıyor
 

Ekolojik Yaşam Çiftliği Projesi Başlıyor

İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği)Tarım Federasyonu ve Dünya Yaşlılık Derneği yaptıkları ortak çalışmayla 23 Kasım 2011 Çarşamba günü saat 17.30’da İlesam Genel Merkezi salonunda “Küresel Isınma ve İnsana Etkisi” konulu bir konferans gerçekleştirdi. Konferansa hem protokol hem de halktan yoğun bir ilgi vardı, konferans salonuna giremeyen birçok kişi, konuşmaları ayakta izledi.

 

 

 

 

Konferansın açılış konuşmasını İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptı. Parmaksız konuşmasında, “İLESAM, 25 yıldır 5846 sayılı Fikir ve sanat Eserleri kanununa göre ilim ve edebiyat eseri sahiplerinin telif haklarını koruyor. Edebiyat alanı içine şiir, roman, hikâye, deneme vb. gibi türler giriyor ama ilim alanı çok geniş olarak kültürümüzün her öğesini kapsıyor. Fen alanı ve bilim türleri, sosyal sorumluluk projeleri ile tarım da bizim ilgilendiğimiz alanlar. Küresel ısınmanın etkisi ile doğanın dengesi bozuluyor ve gelecekte dünyamız hem bizim için hem de çocuklarımız için yaşanılmaz bir hâle gelecek. İnsanın bedeni ihtiyaçları olduğu gibi ilim ve sanatla ruhun da doymaya ihtiyacı var; işte o yüzden İlesam olarak Tarım Federasyonu ve Dünya Yaşlılık Derneği ile birlikte Ekolojik Yaşam Çiftliği projesini hayata geçiriyoruz, söyledi.

 

 

Daha sonra kürsüye davet edilen Tarım Federasyonu Başkanı Hakan YükselKüresel Isınmanın İnsana Etkisi konusunda yaklaşık yarım saatlik bir konuşma yaptı. Küresel ısınma ile gelecekte yaşanacak olumsuzluklardan bahsetti. Ekolojik Yaşam Çiftliği projesi ile “yaşlılarımızın huzurevlerinden kurtulacağını, doğal yaşam unsurlarının bulunacağı alanda insanların olumsuz etkilerden kurtulacağını ve daha sağlıklı bir hayat süreceklerini” ifade etti. Türkiye’deki tarım politikası üzerine de açıklamada bulunan Yüksel “tarımın önemini kavrayamazsak, doğru şekilde tarım yapamazsak verim elde edemeyiz dolayısıyla ilk insandan bugüne tarım var, gelecekte de olacak. Ekolojik Yaşam Çiftliği büyük bir proje ama biz bunu bir sene içinde gerçekleştireceğiz. Bunun için yer araştırması yaptıklarını Çanakkale Biga ve Gökçeada üzerinde düşündüklerininihai kararın yakın zamanda verileceğini ve çalışmalara başlayacaklarını” söyledi.

 

 

Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar da konuşmasında, “yaşlılığın önemini kavrayamazsak gelecekte yaşayacağımız sorunlar bahsetti. 1 Ekim Dünya yaşlılar gününde İLESAM ile birlikte Uluslararası Zamanı Tersine Kuranlar ödül töreni ile dünya yaşlılığına dikkat çektiklerini, Ekolojik Yaşam Çiftliği projesinin doğal yaşam ve sağlıklı yaşlanma ile yaşam evlerinin gelecekte yerini alabileceğini; projenin bu nokta da örnek bir proje” olduğundan bahsetti.

 

 

Konuşmalar sonunda Tarım Federasyonu Onur Kurulu Başkanı Ali Yüksel’e, Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Kamile Esen’e, Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar’a ve Tarım Federasyonu Başkanı Hakan Yüksel’e İlesam Yönetim kurulunca bir teşekkür plaketi takdim edildi. Emekli Başbakanlık Müşaviri Ali Yüksel, plaketini aldıktan sonra “ hayatın anlamı, yaşlılık ve insan sevgisi üzerine” Yunus’un şiirinden örneklerle süslediği bir teşekkür konuşması yaptı.