“Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” Kapsamında İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğullar ve İsmet Bora Binatlı Gaziantep’teydi.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

“Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” Kapsamında İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğullar ve İsmet Bora Binatlı Gaziantep’teydi.

  

“Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” Kapsamında İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğullar ve İsmet Bora Binatlı Gaziantep’teydi.

Şair bir kuyumcu titizliğiyle kelimeleri işleyen adamdır

T.C. Başbakanlık DPT Müsteşarlığı SODES kapsamında, İLESAM Gaziantep Şubesi tarafından “Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi” çerçevesinde Gaziantep Üniversitesi Ömer Asım Aksoy Konferans salonunda İLESAM Genel Merkez Muhasip Üyesi Cemal Tuzcuoğulları ve İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı Şair İsmet Bora Binatlı tarafından söyleşi düzenlendi.

Geleceğe isim bırakmak açısından öncelikle çok okumaları sonra da hangi konuda olursa olsun yazmaları gerekir” diyen Şair İsmet Bora Binatlı, “Söz uçar yazı kalır. Edebiyat, şiir, insan hayatının olmazsa olmazlarıdır” ifadesinde bulundu. 

Öğrencilere eserlerinize sahip çıkmanız gerekir diyen Binatlı, “Okurken asla belli çizgide eserleri değil her konuyu okumazını tavsiye ediyorum. Böylece kültür birikiminizi daha çok arttırırsınız. Böylece bu eserlerin içerisinden süzüp doğruyu bulmanız daha kolay olacaktır” diye konuştu.

Şair bir kuyumcu titizliğiyle kelimeleri işleyen adamdır diyen Binatlı, “Şiir yazanlar şiir yazmaktan vazgeçmemeli. Zamanla yazmayı daha da geliştireceksiniz. Şiir edebiyatın ilk basamağıdır. Yazdıklarınızı aynı zamanda bir başkasının fikirlerine başvurarak geliştirmeniz mümkündür” şeklinde konuştu.

Dergiler konusunda bilgi veren Cemal Tuzcuoğulları, “Dergilerde yayımlanan yazıların türleri genel olarak bilimsel, fıkra, makale, inceleme ve araştırmadır. Edebiyat dergilerinde ise genellikle şiir, hikâye, yorum, deneme, hatıra ve anı gibi yazılarıdır” şeklinde konuştu.

Sanat dergilerinde sanatsal olan görüş ve yorumlar yer alır diyen Tuzcuoğulları, “Şair ve yazarın kaleminin ucunda, sağlıkçının tedavisinde,  her alandaki bilim adamının araştırmasında, mühendisin plan-projesinde, ressamın fırçasında, heykeltıraşın taşında, müzisyenin sazında, yorumcunun sesinde, artistin setteki rolünde, fotoğrafçının kamerasında, tiyatrocunun sahnedeki tiplemesinde, desinatörün çizgisinde, ustanın becerisinde, el sanatlarında şekillenen yüzlerce moda ile sanat ürününün objesindedir. Genç kızların halı tezgahlarında, el örgü şişlerinin ucunda ve tığların ucunda uzayıp giden renk, renk dantellerde veya iğne oyası gibi alın teri, göz nuru ile yoğrulup derin duyguların şekillenmesi ile her biri ayrı ayrı şaheserlerde hayat bulur. Hayat bulan bu duygu ve düşünceler kitap-dergi gibi basılı materyallerde yaşamlarını sürdürürler. Bazı gazetelerin sayfa veya sütunlarında  yer bulanlar olur. İnsanlar doğal olarak  hayatları boyunca mutluluk, sevinç gibi bir bedel alıp. Keder, acı, üzüncü ve hüzün gibi buruk da olsa bedel öderler. Yaşamlarını sürdürebilmek için de bir iş yapıp, karşılığında ticari veya manevi bedel alırlar” diyerek, inceleme, araştırma, bilimsel, edebi ve kültürel olan eserlerin de telifi olmalıdır şeklinde konuştu. 

 

   

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr


 Okunma Sayısı : 1190         02 Aralık 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 47210

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.