İLESAM Genel Başkanı’nın Gaziantep Ziyareti Gaziantep Basınında Büyük Yankı Buldu.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM Genel Başkanı’nın Gaziantep Ziyareti Gaziantep Basınında Büyük Yankı Buldu.

Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi kapsamında İLESAM Gaziantep Şubesi’ni ziyaret eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, üyelerle istişare toplantısı gerçekleştirdi. İLESAM’ın faaliyetleri konusunda üyelerle fikir teatisinde bulunan Parmaksız’ın yaptığı açıklamalar Gaziantep basınında geniş yer buldu. AA, İHA ve diğer basın kuruluşlara demeçler veren İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın açıklamaları Gaziantep basınının hemen hemen tamamında yer aldı.

 

 

’Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi’’ -İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız: -’’Başlatılan bu proje ülke genelinde ses getirecek. Ayrıca, bu şehrin kültür, sanat ve edebiyatına çok olumlu yansıyacağına inanıyorum’’ (fotoğraflı)

 

 

GAZİANTEP (A.A) - İlim ve Edebiyat Eseri Sahipler Meslek Birliği (İLESAM) Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Gaziantep Şubesi tarafından SODES kapsamında başlatılan ’’Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi’’nin açılışı dolayısıyla İLESAM üyeleriyle bir araya geldi.

        İLESAM Gaziantep Şubesi binasında üyelerle bir araya gelen Parmaksız, üyelere, ’’Birliğin telif haklarını korumak amacıyla 1986 yılından bu yana yapılan sanat ve kültür eserlerinin telif haklarının korunmasındaki çabaları, bu konuda açılan davaların süreç ve sonuçları hakkında bilgi verdi.

       Birlik üyelerinin eserlerini 70 yıl boyunca telif haklarını korunduğunu, birliğe iletilen bu konudaki taleplerden davaya konu olan 29 davanın kazanıldığını belirten Parmaksız, şu bilgileri verdi:
’’Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi kapsamında buradayız. Gaziantep Şubemiz güzel bir projeye imza attı. Hem Gaziantep kendi iç bünyesindeki yazarları konuşturacak, hem de Türkiye’nin değişik yerlerinden yazarlar, şairler akademisyenler gelecek. Bu çalışma önemli bir çalışma, biz bu çalışmayı desteklediğimizi göstermek ve şubemizin her zaman arkasında olduğunu hissettirmek için buradayız. Şu bir gerçek, Bu proje Gaziantep’imize ait olsa da bu projenin ayaklarından bir tanesi, Gaziantep’in mülkü amirler, sivil toplum kuruluşları ve insanlarıdır. Bunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Çünkü bu proje sadece Gaziantep için kurulmuş bir projedir.

       Bu proje kapsamında verilecek kurslar, düzenlenecek olan konferansların ve faaliyetlerin Gaziantep’in kültür hayatını canlandıracağını dile getiren Parmaksız, projenin kültür dünyasını şekillendirecek yeni yazarların çıkmasına vesile olacağını kaydetti.

 

-’’Gönülden gelen kültür ve sanat çabaları yorgunluk değildir’’-

       2012 yılında Türk dünyası yazarlarını buluşturacaklarını dile getiren Parmaksız, sözlerini şöyle devam etti:

        ’’1 yıl süren bir proje veya 9 ay süren bir projenin etkilerini biz 3 veya 5 yıl sonra görmeye devam ederiz. O yüzden birden oluşacak olan güzelliklerde vardır, ama zamana yayılacak güzelliklerde vardır. Bu noktada ben ülkenin dört bir ilinde kültüre, sanata, edebiyat dalına sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Buna sahip çıkan bütün yöneticiler bizim gözümüzde en önemli seviyededir. Yöneticilik sadece resmi işleri yapmak değil, kültür ve sanat hayatında yönlendirmektir.’’

 

       İLESAM’ın Türkiye’de 65 temsilcisi olduğun aktaran Parmaksız, şunları kaydetti:

      ’’Gaziantep’te değil, bu 65 il dahil olmak üzere 81 il ile iletişim halindeyiz. Zaman şunu gösterecek İLESAM hem Gaziantep’te hem diğer illerde büyüyecek. As olan insanlarımızın kültüre, sanata sahip çıkması. Çünkü eğer ilgi görmezse, yaptıklarımız insanlara ulaşamazsa sadece kağıt üzerinde kalır. Başlatılan bu proje ülke genelinde ses getirecek. Ayrıca, bu şehrin kültür, sanat ve edebiyatına çok olumlu yansıyacağına inanıyorum.’’
Birlik üyelerinin bu çalışmalarda gösterdiği gayretleri dolayısıyla gönülden kutladığını söyleyen Parmaksız, ’’Gönülden gelen kültür ve sanat çabaları yorgunluk değildir’’ dedi.(ZER-MRT-MHD)

 

http://aboneweb.aa.com.tr/index.php?sid=21e15c65b7ab5f5bd049ac38116f2411&t=giris

İHA- GAZİANTEP

 

http://www.haberler.com/kultur-ve-edebiyat-gunleri-ve-yazarlik-okulu-3151921-haberi/

 

 

 

’’Küresel Isınma ve İnsana Etkisi’’ konulu konferans gerçekleştirildi -İLESAM Genel Başkanı Parmaksız: -’’Küresel ısınmanın etkisi ile doğanın dengesi bozuluyor ve gelecekte dünyamız bizim ve çocuklarımız için yaşanılmaz bir hale gelecek’’ (fotoğraflı)

 

        GAZİANTEP (A.A) - İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM), Tarım Federasyonu ve Dünya Yaşlılık Derneği’nin yaptıkları ortak çalışmayla, ’’Küresel Isınma ve İnsana Etkisi’’ konulu bir konferans gerçekleştirdi.

 

 

          İLESAM Genel Merkezi salonunda yapılan konferansın açılış konuşmasını yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, konferansın hem protokol, hem de halk tarafından yoğun ilgi gördüğünü belirtti.

         Parmaksız, İLESAM’ın 25 yıldır 5846 sayılı ’’Fikir ve Sanat Eserleri’’ kanununa göre ilim ve edebiyat eseri sahiplerinin telif haklarını koruduğunu vurguladı.
Edebiyat alanının içine, şiir, roman, hikaye, deneme gibi türlerinin girdiğini aktaran Parmaksız, şu bilgileri verdi:

        ’’Ama ilim alanı çok geniş olarak kültürümüzün her ögesini kapsıyor. Fen alanı ve bilim türleri, sosyal sorumluluk projeleri ile tarım da bizim ilgilendiğimiz alanlar. Küresel ısınmanın etkisi ile doğanın dengesi bozuluyor ve gelecekte dünyamız bizim ve çocuklarımız için yaşanılmaz bir hale gelecek. İnsanın bedeni ihtiyaçları olduğu gibi ilim ve sanatla ruhun da doymaya ihtiyacı var. İşte o yüzden İLESAM olarak Tarım Federasyonu ve Dünya Yaşlılık Derneğiyle birlikte ’Ekolojik Yaşam Çiftliği’ projesini hayata geçiriyoruz.’’

 

      Tarım Federasyonu Başkanı Hakan Yüksel de, küresel ısınmanın insana etkisi konusunda bilgi verdi.

       Küresel ısınmayla gelecekte yaşanacak olumsuzluklardan bahseden Yüksel, şunları kaydetti:

         ’’Ekolojik Yaşam Çiftliği projesiyle yaşlılarımız huzurevlerinde ve doğal yaşam unsurlarının bulunacağı alanda insanlar olumsuz etkilerden kurtulacak ve daha sağlıklı bir hayat sürecekler. Türkiye’de tarımın önemini kavrayamazsak, doğru şekilde tarım yapamazsak verim elde edemeyiz. Dolayısıyla ilk insandan bugüne tarım var, gelecekte de olacak. ’Ekolojik Yaşam Çiftliği’ büyük bir proje ama biz bunu bir sene içinde gerçekleştireceğiz. Bunun için yer araştırması yapıyoruz. Çanakkale Biga ve Gökçeada üzerinde düşünüyoruz. Nihai karar yakın zamanda verilecek ve çalışmalar başlayacak’’diye konuştu.
         Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar ise, yaşlılığın öneminin kavranamazsa gelecekte yaşanacak sorunlardan bahsetti.

Konuşmaların sonunda Ali Yüksel, Dünya Yaşlılık Derneği Başkanı Kamile Esen, Dünya Yaşlılık Derneği kurucusu Umut Çınar ve Tarım Federasyonu Başkanı Hakan Yüksel’e İLESAM Y&o