İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (11 Aralık 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (11 Aralık 2011)

 

İLESAM üyesi Osman Çeviksoy’un TRT Radyo 1 Okunuyor

 

İLESAM üyemiz Osman Çeviksoy’un “Başıma Dağlar Düştü” adlı romanı, “KARTAL YUVASI” adıyla 28.11.2011 – 02.12.2011 tarihleri arasında her sabah 09:40’ta RADYO OYUNU olarak TRT Radyo 1’de dinleyebilirsiniz…

   

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

İLESAM Genel Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Nurullah Çetin’in Aralık Ayı Konferans Takvimi

 

 • Konuşmacı: Prof. Dr. Nurullah Çetin
  Konu: Mehmet Akif’in Aydın Kişiliği
  Tarih: 7 Aralık 2011
  Saat: 14.00
  Yer: Uşak Üniversitesi, UŞAK
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Nurullah Çetin
  Konu: Mehmet Akif
  Tarih: 8 Aralık 2011, Saat: 18.00
  Yer: Turgut Özal Üniversitesi, ANKARA
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Nurullah Çetin
  Konu: İstiklal Marşımızı Anlamak
  Tarih: 21 Aralık 2011
  Saat: 14.00
  Yer: Kamile Şahin Konferans Salonu, Dörtyol / HATAY
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Nurullah Çetin
  Konu: Mehmet Akif
  Tarih: 22 Aralık 2011, Saat: 17.00
  Yer: Ankara Üniversitesi, Veterinerlik Fakültesi, ANKARA
 • Konuşmacı: Prof. Dr. Nurullah Çetin
  Konu: İstiklal Marşımızı Anlamak
  Tarih: 28 Aralık 2011
  Saat: 14.00

 

 

İLESAM Sivas Temsilcisi Sabiha SERİN SRT TV’deydi.

 

İLESAM Sivas Temsilcisi ve Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği  (Siyşad) Başkanı Sabiha SERİN, 7.12.2011 günü Sivas Radyo ve Televizyonu SRT TV de Saat 17.00 de yayınlanan Şiir Günlüğü  adlı programın canlı yayın konuğu oldu . İçerisinde 36 adet şiirlerinin bestelendiği Kar Taneleri adlı ikinci şiir kitabından şiirlerini sundu.

 

 

İlesam üyesi Bestekar-şair-yazar Erol Güngör’ün Şiirde 50. Sanat Yılı Kutlanıyor.

 

Şef Berrin ALGUR  yönetimindeki Vefa Buselik T.S.M. Topluluğu’nun Gaziantepli ve Vefa’lı Şair ve Bestekâr Erol GÜNGÖR’ün  “Bestede 30 uncu, Şiirde 50 inci Sanat Yılı” kutlanacak. Geceye, Vefalılar Derneği Başkanı Hakkı Baliç ve Vefa Lisesi Müdürü Hasan Şeker ev sahipliği yapacak.

 

Tarih: 20.12.2011 Salı günü

Yer: Vefa Lisesi Konferans Salonu Fatih-İstanbul

Saat 20.00

 

 

  

 

İLESAM Üyesi Celal Ogan TV 8’de Erkan Tan’ın Programına Konuk Oldu.

İLESAM Üyesi Celal Ogan TV 8’de 05. 12. 2011 tarihinde saat 08.30’da Erkan TAN iLE BAŞBAŞA programına konuk oldu. CANI GÖNÜLDEN MERHABA’da ödüllü şiir kitabından sevgi, erdem ve kardeşlik üzerine şiirler sundu.

   

 

İLESAM Üyesi GÜLTEN ERTÜRK’ün MEB YAYINLARINDAN YENİ BİR KİTABI ÇIKTI

 

Ankara Beypazarı ilçesinde ikamet eden İLESAM Denetleme Kurulu üyesi Şair Gülten ERTÜRK’ün İlköğretim Öğrencilerine yönelik Belirli Gün ve Haftaları konu alan şiirlerinin yer aldığı ŞİİRLERLE KUTLAYALIM adlı kitabının baskısı Milli Eğitim Bakanlığı Yayınlarından çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları Bilim ve Kültür Eserleri Çocuk yayınları Devlet Kitapları Döner Sermayesi Müdürlüğü Yayımlar Dairesi Başkanlığının 04.04.2011 Tarih ve 1162 sayılı yazısı ile bastırılarak ülke geneline dağıtıldı.

İlköğretimdeki öğrencilere iyi bir kaynak teşkil edecek olan ŞİİRLERLE KUTLAYALIM adlı bu eser 56 Sayfadan oluşuyor ve eserde 55 adet şiir bulunuyor.

   

 

POLONYA’DA YÜZYILIN TÜRK ŞİİRİ KONUŞULDU- EKİNLİĞE İLESAM ÜYESİ METİN TURAN KATILDI

 

TRANSPOETİCA TURCJA

 

Krakow Kültür Merkezi’nin 2008 yılından bu yana düzenlediği ve  her bir toplantıda farklı bir ülkenin şiirinin konuşulduğu toplantılardan sonuncusu, Türk şiirine ayrıldı.

Etkinliğe  Türkiye’den  Metin Turan katıldı.

 

Doktorasını   Orhan Kemal, doçentlik tezini ise Abdülhamit Dönemi Anı Edebiyatı üzerine tamamlayan ve Metin Turan’ın şiirlerini Lehçe’ye çevirmiş olan, akademisyen Grayzna Zycak, Metin Turan’ın şiirleri ve edebiyatçı kişiliği üzerine bir konuşma yaparak, Tanzimat  dönemi Türk edebiyatı hakkında kısa bilgi verdi.

“Yüzyılın Türk Şiiri”  başlıklı bir konferans veren Metin Turan, yüzyıl içerisinde ‘Memleketçilik’, ‘Serbest Şiir’, ‘Toplumcu Gerçekçilik’, ‘Garipçiler’, ‘İkinci Yeni’ eğilim ve yönelimlerine değinerek ’70 kuşağı, ‘80 ve ‘90 kuşağı adlandırmalarının Türk şiirine kazandırdığı boyut üzerinde durdu.  Nazım Hikmet, Ahmet Hamdi Tanpınar, Necip Fazıl Kısakürek, Orhan Veli, Âşık Veysel, Sezai Karakoç, Turgut Uyar, Atilla İlhan,  Ataol Behramoğlu, Refik Durbaş, Gülten Akın, Abdulkadir Budak ve Metin Turan’ın Grayzna Zycak, Antoni Sarkady, Malgorzata Labecka-Koecherowa ve Sylwia Filipowska tarafından bu etkinlik için Lehçeye çevrilmiş şiirlerinin Lehçe ve Türkçe seslendirildiği gece, yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Lehçe şiirleri dramaturg, sanatçı Jakuba Kosiniaka, Türkçe şiirleri ise Metin Turan dinleyicilerle paylaştılar. Dinleyicilere Âşık Veysel’den ‘Uzun ince bir yoldayım’ şiiri kendi sesinden dinletildi.

Krakow Kültür Merkezi’nin düzenlediği etkinliğe başta Krakow Radyosu olmak üzere, kentteki bir çok sanat kuruluşu da sponsor ve katılımcı olarak destekte bulundular.

 Okunma Sayısı : 664         11 Aralık 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 850201

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.