İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Aralık 2011)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (20 Aralık 2011)

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ PROGRAMI (17.12.2011)

 

İLESAM Kültür Evi’nin geleneksel Cumartesi toplantılarında şiir, sanat ve kültür birbiriyle harmanlanarak katılımcılarımız ile buluşmaya devam ediyor.

17.12.2011 Cumartesi gününün konuğu Başkent Üniversitesi Atatürk İlkeleri Uygulama ve Araştırma Merkezi öğretim görevlilerinden Dr. Emine Kısıklı idi.

“Millet Mektepleri” başlığını taşıyan oldukça kapsamlı bir sunum yapan Kısıklı, genç Türkiye Cumhuriyeti’nin okur-yazar oranının artırılmasında millet mekteplerinin oynadığı role dikkat çekti.

Dr. Emine Kısıklı, konuşmasına ülkemizde yaşanan alfabe değişikliği tartışmalarına değinerek başladı. Yeni harflerin kabulünden sonra, millet mektepleri ve halk okuma odaları yardımıyla okuma-yazması olmayan yüz binlerce yurttaşın okur-yazar olduğunu söyledi. Okulu olmayan köylere kadar giden gezici millet mekteplerinin ise, inkılâpların toplumun tamamına yayılmasında çok büyük bir görev üstlendiğini belirtti.

Toplum tarafından benimsenmesi çok uzun seneler alabilecek köklü bir değişikliğin millet mektepleri yardımıyla kısa bir zaman içinde geniş halk kitlelerince kabul edildiğini ifade etti. Kısıklı, konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Osman Zeki Üngör’e hazırlattırılan “Yeni Harfler Marşı”nı dinleterek sonlandırdı.

Vermiş olduğu değerli bilgilerden ötürü, Dr. Emine Kısıklı’ya teşekkür eden İLESAM Başkanı Sayın Mehmet Nuri Parmaksız, katılımlarından dolayı kendisine bir teşekkür belgesi takdim etti.

İLESAM üyesi Düzceli Yazar İlhan Akın’dan Japon Ve Hindistan Elçiliklerine Ziyaret

İLESAM üyesi Düzceli Eğitimci yazar İlhan Akın, Japon Tarihi, Japon Kültürü ve Japon Mitolojisiyle ilgili yazmış olduğu Roman çerçevesinde, Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Ekselans Kiyoshi Araki ile Büyükelçilik makamında bir araya gelerek çalışmalarıyla ilgili bilgi verdi.

İlhan Akın, yazmış olduğu kitabını, Van Depreminde Bayram Oteli’nin enkazı altında hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki’nin anısına ithaf ettiğini Japon Büyükelçisi Kiyoshi Araki ‘ye iletti.

Japon Büyükelçisi Araki, İlhan Akın’ı, Japon Tarihi, Japon Kültürü ve Japon Mitolojisine gösterdiği yakın ilgiden çok memnun kalarak, İlhan Akın’ı kutladı. “Güneşin Efendisi” adlı Romanın, Van’da enkaz altında kalarak, tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybeden Atsushi Miyazaki’ye ithaf edilmesini ise, büyük bir heyecanla karşılayan Büyükelçi: “Bu anlamlı ithaftan, Miyazaki’nin Japonya’daki ailesini, üyesi bulunduğu Sivil Toplum Örgütünü ve onunla birlikte enkaz altında kalıp yaralanan arkadaşlarını bizzat haberdar edeceğim. Bizler gibi onların da, bu güzel karara memnun olacaklarından eminim” diyerek duygularını ifade etti.

Japonya’nın Ankara Büyükelçisi Araki, 8 Aralık 2011 de kutlayacakları Milli Kuruluş Günü Resepsiyonuna davet ettiği İlhan Akın’ı tanımaktan çok memnun olduğunu söyledi.