İLESAM üyesi Fatih Bayhan ve BSR Yayın Grubunu Takdir

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM üyesi Fatih Bayhan ve BSR Yayın Grubunu Takdir    

 

 

 

2011 yılı Mehmet Akif Ersoy yılıydı ve biz İLESAM olarak Mehmet Akif Ersoy’la ilgili başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinde yaklaşık 30 faaliyet gerçekleştirdik ve Mehmet Akif Ersoy’u  her yönüyle anlatmaya çalıştık.

 

5846 sayılı kanuna göre, eser sahibinin ölümünün üzerinden 70 yıl geçtikten sonra eser kamu malı hâline geliyor ve isteyen herkes o eseri telifsiz olarak basabiliyor. 2006 yılında Akif’in eserleri için telif hakkı ortadan kalktı ve 2006’dan itibaren birçok kurum ve yayınevi Akif’in özellikle Safahat’ını yayınlayıp sattı veya ücretsiz dağıttı. Fatih Bayhan ve BSR Yayın Grubu"Gençler İçin Safahat" adlı eseri hazırlayıp ve Akif’in mirasçılarına telif hakkını bırakması büyük bir vefa örneğidir. Kanunen bir zorunlulukları olmadığı hâlde, böyle bir hassasiyeti göstermiş olmaları takdire şayan bir davranış örneğidir. Bunun sadece Akif için değil, diğer yazarlarımız adına da yapılabileceğini düşünüyoruz. Elde edilen gelirin bir kısmı ile o yazar ve şair adına bir vakıf kurulabilir; ya da tek bir vakıf çatısı altında bu gelirler toplanıp eser sahibinin unutulmaması ve onun adına düzenlenecek yarışmalarda bu gelirler kullanılabilir. Tabi mirasçılarının maddi durumları eğer iyi değilse onlara yardımda da bulunabilinir.

 

İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri sahipleri Meslek Birliği) olarak, Fatih Bayhan ve BSR Yayın Grubunu bu çalışmadan dolayı kutluyor; ölümünün üzerinden 70 yıl geçen diğer yazarlarımız için bu çalışmanın örnek olmasını diliyoruz. Unutmayalım ki, hayatın bir sonu var ve bu durum bütün yazarlar için geçerlidir. Bu konuda İLESAM olarak biz üzerimize düşeni yapmaya hazırız.

 

Mehmet Nuri PARMAKSIZ

İLESAM Genel Başkanı

 

       

 

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 854         26 Aralık 2011

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 956243

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.