Mehmet Akif’in Torunu Selma Argon ve Fatih Bayhan’ın İLESAM Ziyareti

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Mehmet Akif’in Torunu Selma Argon ve Fatih Bayhan’ın İLESAM Ziyareti

Mehmet Akif’in Torunu Selma Argon ve Fatih Bayhan’ın İLESAM Ziyareti

 

 

29 Aralık 2011 Perşembe günü Mehmet Akif’in torunu Selma Argon ve İLESAM üyesi Fatih Bayhan,  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ı ziyaret etti.  Hoş bir sohbet havası içinde geçen ziyarette Mehmet Akif Ersoy, İLESAM’ın 2011 Mehmet Akif Ersoy yılı etkinlikleri projesi ve fatih Bayhan’ın BDR Yayınlardan çıkan “Gençler İçin Safahat” adlı eseri ve eserin telif ücretinin Mehmet Akif’in torunu Selma Argon Hanımefendiye bırakılması konuşuldu.

 

Ziyaret esnasında İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyesi İlter Yeşilay özellikle İLESAM’ın telif haklar konusunda yaptığı çalışmalardan bahsettiler.

 

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “2011 yılı Mehmet Akif Ersoy yılıydı ve biz İLESAM olarak Mehmet Akif Ersoy’la ilgili başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye’nin değişik illerinde yaklaşık 30 faaliyet gerçekleştirdik ve Mehmet Akif Ersoy’u  her yönüyle anlatmaya çalıştık.5846 sayılı kanuna göre, eser sahibinin ölümünün üzerinden 70 yıl geçtikten sonra eser kamu malı hâline geliyor ve isteyen herkes o eseri telifsiz olarak basabiliyor. 2006 yılında Akif’in eserleri için telif hakkı ortadan kalktı ve 2006’dan itibaren birçok kurum ve yayınevi Akif’in özellikle Safahat’ını yayınlayıp sattı veya ücretsiz dağıttı. Fatih Bayhan ve BSR Yayın Grubu"Gençler İçin Safahat" adlı eseri hazırlayıp ve Akif’in mirasçılarına telif hakkını bırakması büyük bir vefa örneğidir. Kanunen bir zorunlulukları olmadığı hâlde, böyle bir hassasiyeti göstermiş olmaları takdire şayan bir davranış örneğidir. Bunun sadece Akif için değil, diğer yazarlarımız adına da yapılabileceğini düşünüyoruz. Elde edilen gelirin bir kısmı ile o yazar ve şair adına bir vakıf kurulabilir; ya da tek bir vakıf çatısı altında bu gelirler toplanıp eser sahibinin unutulmaması ve onun adına düzenlenecek yarışmalarda bu gelirler kullanılabilir. Tabi mirasçılarının maddi durumları eğer iyi değilse onlara yardımda da bulunabilinir..” dedi.

 

Mehmet Akif’in torunu Selma Argon, “İLESAM’ı kuruluşundan beri tanıdığını, İLESAM’ın çalışmalarını takdirle karşıladığını ve verilen destekten ötürü teşekkürü bir borç bildiğini” ifade etti. İLESAM üyesi Fatih Bayhan ise, “bu çalışmayla özellikle gençler Safahat’ı tanıtmayı arzuladığını ve telif taahhütlü eserin bir ilk olduğundan, eserin ilk sayfasında kendinin ve yayınevinin taahhüdünün bulunduğunu” söyledi.