“Kültüre harcanan paranın geri dönüşümü çok yüksek”

 / ETKİNLİKLERİMİZ

“Kültüre harcanan paranın geri dönüşümü çok yüksek” 

“Kültüre harcanan paranın geri dönüşümü çok yüksek”

T.C. Başbakanlık Kalkınma Bakanlığı SODES kapsamında, İLESAM Gaziantep Şubesi tarafından Gaziantep Kültür ve Edebiyat Günleri ve Yazarlık Okulu Projesi çerçevesinde, Üniversitemiz Ömer Asım Aksoy Konferans Salonunda, Gazeteci Zeynep Göğüş tarafından “Yaratıcı Şehirler Kavramı ve Gaziantep”, Araştırmacı – Yazar Hüseyin Aldoğan tarafından ise “Yerel Kültür ve Kültür Değerleri” konulu söyleşi düzenlendi.

 

 

Gazeteci Zeynep Göğüş, yaratıcı endüstrilerle yerel kültürlerin buluşmasından sinerji oluşturmamız gerektiğini ifade etti.

Göğüş, “Dünya nüfusunun büyük bir çoğunluğu artık şehirlerde yaşamaya başladı. 2050’de nüfusun yüzde 70’i şehirlerde yaşayacak. Büyük bir küreselleşme baskısı altındayız. Globalizasyon dediğimiz olaya yerel olarak karşı koymalıyız. Yerel kültürler ve politik iz düşümleri, milliyetçilik, ulusalcılık, karşı gelerek savunuyor ve öne çıkmaya çalışıyor. Bir taraftan bütünleşiliyor öbür taraftan da parçalanıyor” şeklinde konuştu.

 

Kültüre harcanan paranın geri dönüşümünün çok yüksek olduğunu belirten Göğüş, “Avrupa ortalamasına baktığımızda kültüre 1 avro yatırım yapıyorsunuz karşısında ise 16 avro geri alabiliyorsunuz. Bu nedenle kültürün geri dönüşümü çok iyi oluyor. Yaşadığınız kentin, ülkenin refahını aynı zamanda artırmış oluyorsunuz. Dolayısıyla bütün iyi kent yöneticileri, kent planlamacıları stratejik bir vizyon çerçevesinde kültür endüstrilerine yatırım yapıyorlar” ifadesinde bulundu.

 

 

Göğüş, “Gaziantep sanayi şehri olarak öne çıkmıştır. Ama Gaziantep’in ciddi bir kültür politikası da var. Burada ikisi birbirini besliyor. Londra’ya baktığınız zaman, Londra bankacılık, finans sektörüyle öne çıkıyor. Finans sektörünü büyütmek için Londra kültür endüstrisine yatırım yapıyor” diye konuştu.

Ortak kültür değerlerinin önemine değinen Araştırmacı – Yazar Hüseyin Aldoğan, “Kültürler arası iletişimden veya kültürlerin transferinde savaşların dahil önemli bir rol oynadığını farklı toplumda yaşadığı için kendisini oraya intikal ettiriyor” ifadesinde bulundu.

 

 

Aldoğan, “Yaşadığımız çağda doğduğumuz ve yaşadığımız bölgelerdeki farklı kültürleri siz beyninizde biriktirirken onların size ait olanlarıyla, ait olmayanların bilgisini oluşturursunuz. Trabzon’dan Gaziantep’e gelen bir öğrencinin biraz farklılıklar göreceğini kabul etmek gerekir. Her toplumun bireyi yaşadığı dönemin yaşadığı bölgesinde o bölgede yaşamış medeniyetlerin kültürlerinden mutlaka bir şeyler alır. Mezun olduktan sonra da orada kalırsa oradaki toplumla paylaşır. Başka bir yere gittiği zamanda beraberinde götürür” şeklinde konuştu.

Konferansın sonrasında, İLESAM Gaziantep Şubesi tarafından düzenlenen söyleşiye katılan Gazeteci - Yazar Zeynep Göğüş ve Araştırmacı  - Yazar Hüseyin Aldoğan, İLESAM Şube Yönetim Kurulu Başkanı Muhittin Arar ile yönetim kurulu üyeleri Dr. Ahmet Özpay ve Bülent Ağcabay Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun’u makamında ziyaret etti.

TÜRKİYE İLİM ve EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ

İLESAM GENEL MERKEZİ

Adres

:

İzmir 1.Cad. No: 33/16  Aydın Apartmanı, Kat:4  Kızılay / ANKARA

Tel

:

0 312 419 49 38

Fax

:

0 312 419 49 39

Web

:

www.ilesam.org.tr

e-mail

:

ilesam@ilesam.org.tr

 Okunma Sayısı : 707         12 Ocak 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 495126

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.