İLESAM YENİ ANAYASA TASLAĞI İÇİN TBMM ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU’NA GÖRÜŞ BİLDİRDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM YENİ ANAYASA TASLAĞI İÇİN TBMM ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU’NA GÖRÜŞ BİLDİRDİ


İLESAM YENİ ANAYASA TASLAĞI İÇİN TBMM ANAYASA UZLAŞMA KOMİSYONU’NA GÖRÜŞ BİLDİRDİ

TBMM  Anayasa Uzlaşma Komisyonu;  Yeni Anayasa Taslağı çalışmaları çerçevesinde Sivil Toplum Örgütleriyle yaptığı görüş alışverişleri kapsamında 1 Şubat 2012 Çarşamba günü saat: 14.30 da İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu üyelerini  kabul etti.

Yaklaşık kırk dakika süren görüşmelerde mecliste gurubu bulunan siyasi partilerin temsilcilerinden oluşan komisyon (AKP İstanbul Milletvekili Mustafa Şentop, CHP İzmir Milletvekili Rıza Mahmut Türkmen, MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay ve BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan)  İLESAM’ın yeni Anayasa taslağı ile ilgili, görüş ve isteklerini dinledi.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet  Nuri Parmaksız, Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr.  Nurullah Çetin, İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi ve  Kadın Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay, İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları’ndan oluşan temsil heyet hazırladıkları taslağı komisyon üyelerine sundu.

İlk olarak söz alan İLESAM Genel Başkanı Mehmet  Nuri Parmaksız, Anayasa’nın değiştirilemez ilk dört maddesinin korunması ve değiştirilmeden yeni Anayasa’da yer almasını,

Anayasanın dördüncü bölümünde yer alan Siyasi Haklar ve Ödevler Bölümünün 1. Bendinde yer alan1. Türk Vatandaşlığı Madde: 66 nın, Madde 81’in kalıcı olmasını,

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Madde 134’ün maddenin öneminden bahsetti.

Daha sonra Telif Hakları ve Siyasi Partilerin Seçim Yasası ve milletvekili adaylarının belirlenmesi hususunda daha demokratik olunması ve Seçim kanunu ile ilgili fikirlerini dile getirdi. Özellikle Türk Dili’nin korunması hususunda Anayasa içine maddeler ve caydırıcı cezalar konulması gerektiğinin altını çizdi.

Madde 10.Eşitlik bölümünde yer alan “Kadın ve erkekler eşit haklara sahiptir. Devlet bu eşitliğin yaşama geçmesiyle yükümlüdür.”  İbaresinin yeni Anayasa’mızda da değiştirilmeden yer almasını istediğimizi belirterek diğer Yönetim Kurulu Üyelerinin de hazırlandıkları konular  hakkında tek tek görüş bildireceğini belirtti.

İkinci olarak söz alan İLESAM Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Nurullah ÇetinTürk millî kültür değerlerinin yeni anayasada korunması gerektiğini, demokratik cumhuriyetimizin değerleri üzerine görüşlerini bildirdi.

Daha sonra konuşmasını yapan İLESAM Genel Muhasibi Cemal TuzcuoğullarıTelif haklarının anlaşılması, yaygınlaştırılması ve hayat geçirilmesi konusunda devlet eliyle yapılması gerekenlerden bahsetti

Son olarak söz alan İlter Yeşilay ise mevcut Anayasa’nın 10. Maddesini içeren eşitlik konusundaki, ibarenin değiştirilmeden yeni Anayasa’da olması gerektiğinden kazanılmış olan bu haktan geri adım atılmasının doğru olmadığından, toplumun temel taşını oluşturan iki unsurdan biri olan kadınların siyasetten bilime, sanattan spora hayatın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olması gerektiğinden bahsederek özellikle edebi eser üreten kültür emekçisi kadın sanatçılarımızın kendi alanlarında teşvik edilmesinin, sorunlarının giderilmesinin ve fırsat eşitliği yaratılmasınıngerektiğinden belirtti. Meclisteki kadın milletvekili sayısının da daha fazla olması gerektiğini vurgulayan Yeşilay yeni Anayasa’da bunlara ilişkin düzenlemelerin yapılmasını beklediklerini söyledi.

Sunumlarını tamamlayan İLESAM Heyeti, Komisyon üyelerinin kendilerine sordukları soruları da cevaplayarak görüşlerini pekiştirdiler. Toplantı içinde yapılan bütün konuşmalar ve İLESAM’ın yeni anayasa ile ilgili teklifleri resmî olarak zabıtlara geçti.  Samimi bir havada geçen toplantı sonrasında İLESAM Heyeti Anayasa Uzlaşma Komisyonu tarafından teşekkür edilerek uğurlandı.

Üyelerimiz yeni anayasa ile ilgili görüşlerini aşağıdaki e-posta adresine ve faks numarasına veyailesam@ilesam.org.tr adresine gönderebilirler. Bu konuda üyelerimizin duyarları olacağını düşünüyoruz. Genel Merkezimize ulaşan görüşler resmî yazıyla TBMM Anayasa Komisyonuna gönderilecektir.

Anayasa Uzlaşma Komisyonu İletişim:

Adres: Türkiye Büyük Millet Meclisi Ana Bina 2. Kapı Kat:B1
Bakanlıklar / Ankara

Telefon: +90 312 420 53 78 – 80

Faks: