İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (19 Şubat 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (19 Şubat 2012)

İLESAM’IN 12. GENEL KURULU 31 MART 2012 TARİHİNDE YAPILACAK

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu, tüzük gereği 2 yılda bir yapılması gereken Genel Kurul tarihini belirledi. Gerekli resmi davet yazısı ve gündem maddeleri üyelere bir hafta içinde gönderilmeye başlanacak.

Meslek Birliğimizin 12. Olağan Genel Kurul Toplantısı; ilgili tüzük gereğince 24.03.2012 Cumartesi günü saat 10.00’da İzmir 1. Cadde, No:33/16 Kızılay/ANKARA adresindeki İLESAM Genel Merkez Salonunda; çoğunluk sağlanamadığı takdirde; 31 Mart 2012 Cumartesi günü saat 10.00’da Kızılay Sok. No: 1 Kızılay/ANKARA adresindeki Türk Tarih Kurumu Konferans Salonundayapılacaktır.

Çoğunluğun aranmayacağı ikinci toplantıda, katılanların Yönetim, Denetim ve Haysiyet Kurulları asil üye sayısının  iki katı olması toplantının yapılması için yeterli olacaktır.

İSTANBUL ve GAZİANTEP Şubesi üyelerinden yalnız delege olanlar Genel Kurul’da oy kullanabilecek.

Genel Kurula katılabilmek için üyelerimizin Meslek Birliği üye kartı veya nüfus cüzdanlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir. Gelemeyen üyelerimiz Tüzük gereği noter onaylı vekâletname verdikleri kişiler aracılığıyla oy kullanabilirler (Asil üyeler vekaleten bir üyeyi temsil edebilir).

Birliğimizin üyelerine daha iyi hizmet sunabilmesi için genel kurulumuzun mümkün olan en geniş katılımla gerçekleşmesi arzu edilmektedir.

Bu vesile ile üyelerimizin 31 Mart 2012 Cumartesi  günü saat:10.00’da belirtilen adreste 12. Genel Kurul’a teşriflerinizi rica eder, saygılar sunarız.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU


TARIM FEDERASYONU’NDANİLESAM’A ÖDÜL

I.Uluslar arası Tarım-Gıda ve Gastronomi Kongresi Başladı.

Ülkemizin değişik coğrafyalarında ve kuruluşlarda tarımsal amaçlı üretim, gıda üretimi, gıda güvenliği, tüketim, tarımsal girdi, tedarik konularında çalışan uzmanları, bilim adamlarını, üretici, tüketici, ithalatçı, ihracatçı ve iş adamlarını bir araya getirerek, bilgi ve deneyimlerinin aktarılacağı, yayınların yapılacağı, çok yönlü olarak tarım ve gıda pazarlama çalışmalarının tanıtılacağı, kişiler ve kuruluşlar arasında etkin iletişimin ve ilişkilerin sağlanacağı, iş forumlarının yer alacağı “I. Uluslar arası Tarım-Gıda ve Gastronomi Kongresi” 15 Şubat 2012 tarihinde başladı.

            Tarım Federasyonu, ODTÜ VE TİKA işbirliğiyle 15-19 Şubat 2012 tarihinde Antalya-Belek Maritim Pine Beach Resort’de 65 ülkeden 2000 katılımcı ve 365 Belediye Başkanı’nın katıldığı, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü ( FAO), Türkiye Aşçılar Federasyonu ( TAF), Türkiye Perakendeciler Federasyonu ( TPF), Türkiye Belediyeler Birliği, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Unlu Mamulleri ve Ekmek Üreticileri Dernekler Federasyonu (EKMEKDER), Tüm Bostan Sebze Meyve Komisyoncu Ve Tüccarlar Federasyonu (TÜMESKOM)’un ve İLESAM’ın da desteklediği “I.Uluslar arası Tarım-Gıda ve Gastronomi Kongresi” içinde 18 Şubat 2012 tarihinde yapılacak olan “Ödül Töreninde” ülke tarımına vermiş olduğunuz desteklerden ötürü, İLESAM’a verilecek  “Sektöre Katkı ağlayanlar Ödülü”nü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu adına alacaktır.

Kongreye, Tarım Federasyonu Onur Başkanı Ali Yüksel, Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, Tarım Federasyonu Genel Sekreteri Ercan Akpınar, Tarım Federasyonu Genel Koordinatörü ve İlesam üyesi Umut Çınar ile beraber Abdullah Satoğlu’da katılıyor. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın 18 Şubat Cumartesi günü kongreye katılması bekleniyor.

TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ SEMPOZYUMU

İLESAM Kadın Komisyonları ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim dalı işbirliğiyle gerçekleştirilecek olan “Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış” başlıklı sempozyum 23 Şubat 2012 tarihinde saat: 14’te DTCF Muzaffer Göker Salonunda yapılacaktır.

 

İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Kadın Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay önderliğinde; Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı işbirliğiyle düzenlenen “ Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış” başlıklı sempozyum 23 Şubat 2012 tarihinde DTCF Muzaffer Göker Konferans Salonunda saat: 14’te gerçekleştirilecektir. Şiir yazan kadınlarımızın geçmişten bu güne; hem toplum hayatında, hem edebi camiada, hem de kendi hayatlarındaki şair olmakla ilgili duygu düşünce ve sorunları irdeleyecek olan sempozyumda, beş akademisyen konularla ilgili yaptıkları araştırmaları ve fikirleri birer bildirgeyle katılımcıların bilgilerine sunacaklardır.

Daha sonra kadın şairlerden oluşacak bir grupla yapılacak olan şiir dinletisi ve Bestekâr Şehriban Kasapoğlu yönetimindeki mini saz heyetinden oluşan ekip;  izleyenlere kadınları anlatan şarkılardan oluşan bir konser sunacak. Katılımcı kadın şairlerin kitaplarını da imzalayacağı toplantı kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyor.

KATILIMCILAR

Doç. Dr. Nihayet Aslan

Oturum Başkanı

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

 

Doç. Dr. Nesrin Karaca

Başkent Üniversitesi

KONU: Cumhuriyet Öncesi ve Cumhuriyet Dönemi Kadın Şairlerimiz

 

Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu Sıvacı

Hacettepe Üniversitesi

KONU:  Sözlü Şiir Geleneğinde Kadın ve Müzikal Yaratıcılık

 

Yrd. Doç. Dr. Behiye Köksel

Gaziantep Üniversitesi

KONU: Kadın Âşıkların Yetişmesinde, Aile Çevresinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri

 

Yrd. Doç Dr.Türkan Yeşilyurt

Tunceli  Üniversitesi

KONU:  Toplumun Kadın Şaire Bakışı

Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yılmaz

Gazi Üniversitesi

KONUSU: Türkiye’de Kadın Şairler Edebiyat Alanında Seslerini Ne Kadar Duyurabiliyorlar

KATILIMCI ŞAİRLER: 

İlter Yeşilay,  Pakize Altan,  Aşık Ayten Gülçınar,  Nevin Kurular,  Nur Ersen,  Hayriye Çitoğlu,  Nuriz Gökmenoğlu.

  

 

İlesam Hatay İl Denetim Kurulu üyemiz Şair ve Yazar Sevil MISIRLIOĞLU Avrupa da iki Ödüle birden aday gösterildi.

Şair ve Yazar Sevil MISIRLIOĞLU Dillerin Dansı adlı çeviri kitabıyla Aria Kunste Der Berliner Akademie Ödül Konseyi Başkanlığı tarafından iki ödüle birden aday gösterildi.

Almanya ve diğer ülkeler arasındaki sanatsal, akademik ve bilimsel iş birliğinin kurulmasına ve gelişmesine katkıda bulunmak amacı ile yılda bir kişiye verilmesi öngörülen 2012 yılı " Europa Literatur GroBe Award " ( Avrupa Edebiyat Ödülü ) ve " Europa Verdients Engagemet Award " ( Avrupa Liyakat Nişanı ) na oy çokluğu ile aday gösterilmiştir.

Hataylı Şair ve yazarımız Sevil MISIRLIOĞLU’nu kutlar başarılarının devamını dileriz.

İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay’ın uzun zamandır beklenen ZEYTİNİN TUZU GİBİ isimli şiir kitabı HANGAR yayınlarından çıktı. 

Kapak tasarımını oğlu Volkan Yeşilay’ın hazırladığı, 176 sayfadan oluşan şiir kitabında sanatçının hece ve serbest şiirleri bulunuyor. Şiirin; evrenin yaratılışındaki saf, katıksız duygu ve ruh  bütünlüğüne ve aşka varmak için katedilen gizemli bir yol olduğunu belirten İlter Yeşilay, ikinci kitabını sevenleriyle buluşturmanın heyecanını yaşıyor.

İLESAM Üyesi İlhan Akın’ın “Güneşin Efendisi” Romanı Parşömen Yayınlarından Çıktı.

İlhan Akın’ın Japon tarihi ve kültürü ile ilgili "Güneşin Efendisi"  romanı Parşömen yayınlarından çıktı.