TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ KONULU SEMPOZYUM DTCF’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ KONULU SEMPOZYUM DTCF’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
 
***
İLESAM KADINLAR KOMİTESİ 
“TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ” KONULU SEMPOZYUMU 
DİL ve TARİH COĞRAFYA FAKÜLTESİNDE GERÇEKLEŞTİRDİ

KADINLAR, KADINLARI ANLATTI
(23.02.2012)
 

Kadınlarımız hemen her kulvarda başarılı çalışmalara imza attıkları gibi sanat ve edebiyat dünyasına da pek çok değerli eser kazandırmışlardır. Geçmişten günümüze doğru bir yolculuğa çıktığımızda kadın şairlerimizin işlerinin hiç de kolay olmadığı görülmektedir. Günümüzde kadın şairler geçmişe göre daha hür, özgür ve baskısız yazabiliyorlarsa burada mücadele veren, olumsuz koşullara rağmen yüreklerine düşen şiir aşkını dizelere, mısralara döken ve belki de karşılığında bedel ödeyen kadın şairlerimizin sayesindedir, diyebiliriz.

Ne yazık ki hâlâ memleketimizin başka başka köşelerinde eser üreten, çevresinin tepkilerinden korktukları için eserlerini gün yüzüne çıkaramayan, telif haklarını bilmeyen, eserleri heba olup giden kadınlarımız var. İşte bu noktada İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) kadınlarımıza haklarını öğretmek, onları bilinçlendirmek ve eserlerine sahip çıkmalarına yardımcı olmak amacı ile yola çıkarak çeşitli etkinlikler düzenlemeyi görev edinmiştir.Bu etkinliklerden birisi DTCF Muzaffer Göker Konferans Salonunda 23 Şubat 2012 tarihinde yapıldı. İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Kadın Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay’ın öncülüğünde düzenlenen sempozyumun konusu “Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış” idi.


 

Program saygı duruşu ve istiklal marşı ile açıldı. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, İLESAM Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah Çetin, İLESAM Kadın Komitesi Başkanı İlter Yeşilay tarafından günün anlam ve önemine dair yapılan konuşmaların ardından sempozyuma geçildi.

 

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesinden Doç. Dr. Nihayet Aslan’ın oturum başkanlığını üstlendiği sempozyuma Başkent Üniversitesinden Doç. Dr. Nesrin Tağızade Karaca,Hacettepe Üniversitesinden Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu Sıvacı, Gaziantep ÜniversitesindenYrd. Doç. Dr. Behiye Köksel, Tunceli Üniversitesinden Yrd. Doç Dr.Türkan Yeşilyurt, Gazi Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yılmaz konuşmacı olarak katılan isimler arasındaydı.

 

 
Konuşmacılar, Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet dönemi kadın şairlerimiz, sözlü şiir geleneğinde kadın ve müzikal yaratıcılık, kadın âşıkların yetişmesinde aile çevresinin olumlu ve olumsuz etkileri, toplumun kadın şaire bakışı, Türkiye’de kadın şairler edebiyat alanında seslerini ne kadar duyurabiliyorlar, konu başlıkları altında kadın şairlerimizin toplumsal, sosyal ve edebi çevrelerde dünden bugüne gelişindeki açmazları irdeleyerek fikirlerini, incelemelerini, çalışmalarını birer bildirgeyle katılımcılar ile paylaştılar. Zeynep Hatun, Mihri Hatun, Erguvan Hatun, Ani Hatun, Fitnat Hatun, Leyla Hanım, Şeref Hanım, Mahşa Hanım, Halide Nusret Zorlutuna, Gülten Akın, Sennur Sezer sunum esnasında anılan kadın şairler arasındaydı. Bazı konuşmacılar bildirgelerini slayt eşliğinde sunarak ve yer yer canlı olarak söylenen türkülere ve video kayıtlarına da yer vererek sempozyumu renklendirdiler.

 

Dilin belki de annenin yavrusuna seslenişiyle ortaya çıktığı, edebiyatın cinsiyetsiz olduğu, kadının hayata tutunabilmek için kendisinin geliştirdiği bir dilin mevcut olduğu, umuda, varolmaya, savaşmaya karşı bir dil geliştirdiğini, yıllarca kadın ağzının susturulmaya çalışıldığı, sosyal yaşam düzeyi yüksek ailelerin çocuklarının bu konuda daha şanslı oldukları, kadın olarak şiirlerine kendi kalplerini koyamadıkları, erkek söylemleriyle şiir yazdıklarını, epik şiirin erkeklere, lirik şiirin ise kadınlara özgü olduğu, duaların, dinsel törenlerin, ninnilerin, ağıtların, kına gecelerinin, çeşme ve pınar başı türkülerinin musikinin kaynağını oluşturduğu, kadının yapı taşında “aşk” olduğu, kadın şairlerin bilimsel kimlikleriyle değil özel hayatlarıyla gündeme geldikleri, zaman içinde isimleri silinmiş şairlerin eserlerinin anonim olarak anıldığı, söz ve söz meclislerinde bulunabilmelerinin ancak babasının yada eşinin var olduğu ortamlarda mümkün olması, kadın şairlerin şiirlerinin, kime yazdı, niye yazdı, nerede yazdı sorularından çok eleştirmenlerin doğru değerlendirmesinin önemli olduğu, kadın-erkek ayrımcılığı olmaması gerektiğine dikkat çekilerek meselenin nasıl iyi şiir yazılır, şeklinde algılanması gerektiği, bilgi, birikim ve eserleri ile ortaya çıkabilmeleri hususları üzerinde duruldu konuşmacılar tarafından. 

 

Bu bağlamda; akademik açıdan görev yapan kadınlara sorumluluklar düştüğü vurgulanarak edebiyat dergilerinin kadın şairlerin seslerini daha fazla duyurabilecekleri, sadece kadınların katıldığı yarışmalar düzenlenebileceği, kadınların seslerinin medyada duyurulabileceği de salonda yankılanan öneriler arasındaydı. 

 

Sempozyum içinde yer alan bambaşka bir zenginlik ise Bestekar Şehriban Kasapoğluyönetimindeki mini saz heyetinden oluşan ekibin katılımcılara kadınları anlatan şarkılardan oluşan bir konser sunmalarıydı. 

 

Aynı zamanda TRT Müzik kanalında Fısıltılar isimli programının yapımcısına da İLESAM Genel Başkanı tarafından bir plaket verildi.

 
 
Bir başka güzellik ise kadın şairlerden oluşan grubun birbirinden kıymetli şiirleri ile sempozyumu taçlandırmalarıydı. İlter Yeşilay, Berran Yalçın, Sevinç Atan, Ayten Gülçınar, Nevin Kurular, Nur Ersen, Hayriye Çitoğlu, Nuriz Gökmenoğlu şiirlerine sesleriyle hayat veren kadın şairler arasındaydı.


 

Kendi alanında bir ilk olma özelliği taşıyan bu etkinliğe katılımın ve ilginin beklenenden fazla olması sevindiriciydi. Sempozyum saati yaklaştığında Muzaffer Göker salonu adeta bir dinleyici akınına uğradı desek yeridir. O kocaman salondaki koltuklar kısa sürede doldu ve birçok dinleyici programı ayakta izledi. Yere oturarak dinlemeyi tercih edenler bile vardı.

Bu tip faaliyetlerin tekrarlanacağı müjdesini veren İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, şiir dinletisine katılan kadın şairlere de birer “Teşekkür Belgesi” sundu.
 

 

 
Kadın şairler etkinlik sonrasında okuyucuları için kitaplarını da imzaladılar.

Doç. Dr. Nihayet Aslan’a Şair, Araştırmacı Yazar Abdullah Satoğlu, Doç. Dr. Nesrin Tağızade Karaca’ya İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu Sıvacı’ya İLESAM Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah Çetin, Yrd. Doç. Dr. Behiye Köksel’e İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı, Yrd. Doç Dr.Türkan Yeşilyurt’a Şair Vedat Fidanboy, Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yılmaz’a İLESAM Kadın Komitesi Başkanı İlter Yeşilay tarafından birer “Teşekkür Plaketi” takdim edildi.


 
 

Doç. Dr. Nihayet Aslan ve Şair, Araştırmacı Yazar Abdullah Satoğlu


 
 
Yrd. Doç. Dr. Behiye Köksel ve İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı

 
 
Doç. Dr. Nesrin Tağızade Karaca ve İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız

 
 

Doç. Dr. Gülay Mirzaoğlu Sıvacı ve İLESAM Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah Çetin

 
 

Yrd. Doç. Dr. Ayfer Yılmaz ve İLESAM Kadın Komitesi Başkanı İlter Yeşilay

 
 

Yrd. Doç Dr.Türkan Yeşilyurt ve Şair Vedat Fidanboy


Değişik bakış açılarının sunulduğu sempozyumdan geriye, keyifle geçirilen günün yansımalarının belleklerdeki izdüşümü ile denklanşörden süzülen fotoğraflar kaldı.

HABER METNİ: SİBEL UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR: NUR ERSEN

 Okunma Sayısı : 1344         25 Şubat 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 428666

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.