TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

TÜRK ŞİİRİNDE KADIN ŞAİRLERE BAKIŞ SEMPOZYUMUNA BÜYÜK İLGİ

İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ile  Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı işbirliğiyle düzenlenen “ Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış” başlıklı sempozyum 23 Şubat 2012 tarihinde DTCF Muzaffer GÖKER Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Çok yoğun bir ilgiyle karşılanan sempozyumda katılımcıların sayısının çok fazla olması nedeniyle oturacak yer bulamayanlar programı ayakta seyretmek zorunda kaldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasını müteakip kürsüye gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, “sanatın cinsiyetinin olmadığını ve bu sempozyumun bayan sanatçıların özelliklede şiirle uğraşanların sorunlarını dile getirme açısından önemli olduğunu ve önümüzdeki yıldan itibaren bu sempozyumu geleneksel hâle getirmeyi düşündüklerini” söyledi.

Daha sonra kürsüye gelen Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi ve Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nurullah ÇETİN Türk Edebiyatı ve Şiirinde kadın şair ve yazarların öneminden bahsederek konunun ayrıntılı bir biçimde  incelenmesinin yararlı olacağını belirtti. Katılımcılara ve ülkenin dört bir yanından program için Ankara’ya gelen şair ve akademisyenlere teşekkür eden. İLESAM Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah ÇETİN Fakültelerinin böylesine önemli bir sempozyuma evsahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Daha sonra kürsüye gelen İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Kadın Komisyonu Başkanı İlter YEŞİLAY komisyon üyesi arkadaşlarıyla birlikte uzun süredir hazırlandıkları programın hayata geçirilmesinden dolayı memnunluk duyduğunu belirterek söze başladı. Hayatın her alanında olduğu gibi edebi camiada da kadınların  fırsat eşitliği kazanmasının çok önemli olduğunu belirtti. Kadın şairlerin ürettikleri eserler, kendi iç dünyalarında ve sosyal çevrelerinde yaşadıkları kırılma noktaları, aile ve sosyal çevrenin kadın şiirine etkileri ve duygusal ifade özgürlüğü konularında geçmişten bu güne yaşanmış bütün sorunlara akademik bir görüş seviyesinden bakmanın son derece yararlı olacağını dile getiren Yeşilay müthiş bir katılımın gözlendiği sempozyumun gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti de belirtti.

Sempozyuma geçmeden önce TRT Müzik Kanalı “FISILTILAR” Programına Türk Edebiyatına ve Şiirine verdiği destek ve önemden dolayı İLESAM  tarafından teşekkür plaketi takdim edildi. İLESAM Genel Başkanı Sn. PARMAKSIZ  tarafından Fısıltılar Programının Prodüktörü Sn. Emin YEŞİLYURT’a sunulan plaket ve “FISILTILAR” programı katılımcıların alkış ve takdirleriyle de ödüllendirildi.

Sunuculuğunu DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Araştırma Görevlisi Sn. Emine Gözde ÖZGÜREL’in üstlendiği ve “Türk Şiirinde Kadın Şairlere Bakış” adı altında gerçekleştirilen sempozyuma bildirilerini sunmak üzere katılan akademisyenler yerlerini aldıktan sonra, Oturum Başkanı DTCF’den Doç Dr. Sn. Nihayet ASLAN oturumu görüşmeye açtı.

İlk bildirgeyi;  Başkent Üniversitesinden Doç Dr.Sn. Nesrin TAĞIZADE KARACA; Cumhuriyet öncesi ve Cumhuriyet Dönemi Kadın şairlerimiz hakkında sundu.

İkinci bildirgeyi; Hacettepe Üniversitesinden Doç Dr. Sn. Gülay MİRZAOĞLU SIVACI“Sözlü Şiir Geleneğinde Kadın ve Şiir” konusunda sundu. Konuşmasını görsel sunumuyla da destekleyen konuşmacı; TRT saz sanatçılarının eşliğinde konusuna örnek olan güzel bir türküyle de bildirgesini destekledi.

Üçüncü bildirgeyi; Gaziantep Üniversitesinden gelerek sempozyuma katılan Yrd. Doç. Dr. Sn. Behiye KÖKSEL “Kadın Aşıkların Yetişmesinde, Aile Çevresinin Olumlu ve Olumsuz Etkileri”konusunda sundu.

Dördüncü bildirgeyi, Tunceli Üniversitesinden gelerek sempozyuma katılan Yrd. Doç. Dr. Sn. Türkan YEŞİLYURT “Toplumun Kadın Şaire Bakışı” konusunda sundu.

Beşinci bildirgeyi; Gazi Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Sn Ayfer YILMAZ (Aynı zamanda İLESAM Kadın Komisyonu Üyesi)“Türkiye’de Kadın Şairler Edebiyat Alanında Seslerini ne kadar Duyurabiliyorlar” konusunda sundu.

Sempozyumun bitiminden sonra katılımcı akademisyenlere Sn. Abdullah SATOĞLU Sn.Mehmet Nuri PARMAKSIZ Sn. Nurullah ÇETİN,  Sn. İsmet Bora BİNATLI, Sn. Vedat FİDANBOY ve Sn. İlter YEŞİLAY tarafından plaketleri sunuldu.

Araştırmacı Yazar Sn. Abdullah Satoğlu: “Toplum içinde son derece renkli ve değişik bir dünya görüşüne sahip olan şairler arasında, kadın şairlerimizin önemli bir yeri vardır. Asil ve necip milletimizin, vefakar ve zeki kadınları her alanda olduğu gibi, sanat ve edebiyat hayatımızda da erkeklerden hiçbir surette geri kalmamışlardır.” Diyerek duygularını belirtti.

Dört buçuk saat süren ve dolu dolu geçen programın en keyifli yanlarından biri  ise Orman Genel Müdürlüğü Korosu Şefi, Ünlü Bestekar ve Kanun Sanatçısı Şehriban Kasapoğlu hanımefendiyle yaşandı.

Kültür Bakanlığı Sanatçıları Reyyan Kurbani ve Sevim Öndeş’le birlikte kadın şarkıları seslendiren Şehriban Kasapoğlu’na salondaki izleyiciler keyifle eşlik etiler.

Sımsıcak bir enerjinin ve samimi bir havanın mutluluğunu bütün katılımcılara şarkılarıyla ve varlıklarıyla  yaşatan Sanatçılara Teşekkür Belgelerini İLESAM  Haysiyet Kurulu Başkanı Sn. İsmet Bora BİNATLI sundu.

Programın son bölümünde İlter YEŞİLAY yönetiminde kürsüye gelen şair hanımlar; izleyenlere birbirinden güzel ve anlamlı şiirlerini sundular.

Sırasıyla:

Berran YALÇIN

Hayriye ÇİTOĞLU

Sevinç ATAN

Aşık Ayten GÜLÇINAR,

Nevin KURULAR,

Nuriz GÖKMENOĞLU

                                                               Nur ERSEN ve

İlter YEŞİLAY’ın şiirlerinden örnekler sunduğu dinletinin ardından şairlerimiz teşekkür belgelerini İLESAM Genel Başkanının elinden aldı.

Dört buçuk saati kaplayan zaman diliminde Kadın Şairlerimize  geçmişten bu güne uzanan bir bakış sergileyen ve çok ses getireceğine inanılan sempozyumu büyük bir sabır ve samimiyetle izleyen başta İLESAM’ın değerli üyeleri ve bütün konukların ortak bir isteği vardı: “Konuyla ilgili daha geniş ve birkaç günü kapsayan bir sempozyumun daha yapılmasının gerektiği”

Sempozyumun sona ermesiyle beraber, tüm konuklar sanatçılar, öğrenciler, akademisyenler, düzenlenen ikram sırasında birbirleriyle kucaklaştılar ve sohbet ettiler. Sempozyumun yararlı olduğu ve güzel geçtiği konusunda fikirlerini paylaşma ve düzenleyenlere teşekkür etme imkânı buldular.

Hatıra fotoğraflarının çekildiği, programa katılan şairlerin kitaplarını imzaladığı, neşeli ve samimi konuşmaların tatlı esprilerin havada uçuştuğu “Türk şiirinde Kadın Şairlere Bakış” başlıklı sempozum anılarda ve dağarcıklarda güzel bir iz  bırakarak sona erdi.

 

 Okunma Sayısı : 929         27 Şubat 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 228747

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.