İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ-(25 Şubat 2012) YAŞAMIN İMBİĞİNDEN DAMITILAN KÜÇÜK SÖZLER ve SELAHATTİN YARAR

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ-(25 Şubat 2012)
YAŞAMIN İMBİĞİNDEN DAMITILAN KÜÇÜK SÖZLER ve SELAHATTİN YARAR

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ 
(25 Şubat 2012)
YAŞAMIN İMBİĞİNDEN DAMITILAN KÜÇÜK SÖZLER ve SELAHATTİN YARAR

Takvimler 25 Şubat 2012 tarihini gösterdiğinde şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu, dost yüreklerin buluştuğu İLESAM Kültür Evi sevgiyle kucakladı konuklarını, bastı bağrına.


Bu cumartesi etkinliğinin konuk konuşmacısı Sanayi ve Ticaret Bakanlığı BaşmüfettişiSelahattin Yarar beyefendiydi. Yarar, hayatın taşlı, tozlu, çamurlu, dikenli, güneşli, rüzgârlı yollarında ilerlerken kızgınlıklarını, mutluluklarını, hüzünlerini, acılarını, kısaca edindiği deneyimlerinin kendisine sunduğu noktaları yaşamın imbiğinden damıtarak kaleme aldığı kitabı “Küçük Sözler - 1 ve 2” deki küçük küçük sözleri dinleyicilerle paylaştı. Sözler küçüktü ama anlamları o kadar büyüktü ki. Ben o birbirinden anlamlı sözleri bonsailere benzettim nedense.

 

Selahattin Yarar, Küçük Sözler’deki şiir ve özlü sözlerin derleme olmadığını, çalışmalarının Franz Kafka’nın eserlerine benzetildiğini ancak kendisinin Yunus Emre, Mevlana ve Hacı Bektaş Veli’den etkilendiğini belirtti.
Gündelik yaşam ve mistik felsefenin izlerini taşıyan eserlerinde insana, aşka, sevgiye, yaşama dair söylemlerin yer aldığını vurgulayan Yarar, kitabında yer alan veciz sözler için “İçerisinde kaybolduğumuz hayat ortamından, bizi bulup çıkaran rehberlerdir”