“11 Eylül Sonrasında Afganistan Türkleri” (10 MART 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

“11 Eylül Sonrasında Afganistan Türkleri” (10 MART 2012)

Hemen her insan kendisini mutlu hissettiği, ruhuna iyi gelen,  kendini bulduğu, güler yüzlerin, içtenlikli sohbetlerin, güven, huzur, saygı ve sevgi içinde paylaşılacak anların özlemini çeker. Hele hele de edebiyatla iç içe olan kişiler özellikle şiirlerini paylaşacakları, konferanslar dinleyebilecekleri, dostlarıyla sohbet edebilecekleri mekânlara ihtiyaç duyarlar. Yüreklerden geçen bu arzulara cevap verme noktasında İLESAM Kültür Evi biçilmiş kaftandır. Gelenekselmiş Cumartesileri sayesinde edebiyata gönül vermiş tüm dostlara kapısı açıktır İLESAM Kültür Evinin.

Yine bir Cumartesi günü etkinliğinde, Türksam Güney Asya Daire Başkanlığından Fazıl Ahmet Burgut’i konuk etti İLESAM Kültür Evi. Burget, “11 Eylül Sonrasında Afganistan Türkleri” hakkında paylaşımlarda bulundu.

Avrasya coğrafyasının güneydoğu ucunun önemli bir kısmını oluşturan Afganistan’ın  jeopolitik öneminin Avrasya coğrafyasına hâkim olmak isteyen bölgesel ve küresel güç dengelerinin değişmesi doğrultusunda açıklanabileceğini söyleyen Burget, bu coğrafi özelliği ile Afganistan’ın Orta Asya ülkeleri ile Güneydoğu Asya ve Ortadoğu ülkeleri arasında bir geçit oluşturduğunu, dolayısıyla bu ülke tarihinin çeşitli dönemlerinde, bilhassa Avrasya bölgesinde cereyan eden küresel ve bölgesel güç mücadelelerinde, “büyük güçler” diye tabir edilen ülkelerce bir “jeopolitik güzergah” olarak kullanıldığını belirtti.

 

Soğuk Savaş’ın bitmesi ve Sovyetler Birliğinin dağılması ile, Avrasya bölgesinde ortaya çıkan jeopolitik boşluğa Avrupa, Amerika ve Asya’daki diğer güç merkezlerinin yerleşmeye çalıştığının görüldüğünü, özellikle 11 Eylül gelişmeleri sonrasında, Avrasya bölgesinde önemli bir konuma sahip olan Afganistan’ın da, bölgesel rekabette  daha da önem kazandığının görüldüğünü vurgulayan Burget, Afganistan’ın coğrafi olarak Türkiye sınırlarından uzak olduğunu ve bu ülkedeki gelişmelerin Türkiye’yi doğrudan etkileme özelliğinin bulunmaması nedeni ile, Türk dış politikasında öncelik verilmeyen ülkeler arasında yer aldığını da sözlerine ekledi.

Fazıl Ahmet Burgut, Türkiye - Afganistan arasındaki ikili ilişkilerin Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayandığını ancak bu ilişkilerin resmiyete dökülmesinin Cumhuriyet’in ilanından sonraya rastlandığını,  her şeyden önce; iki ülke halkının da büyük çoğunlukla Müslüman olması, iki toplum arasında duygusal bir bağ oluşmasına neden olduğunu, bu ülkede yaşayan insanlar arasında, Türk kimliğine mensup Özbek, Türkmen, sayıları az da olsa Kazak, Kırgız ve Türk oldukları bilinen Hazara gibi etnik grupların bulunması, Türkiye’nin bu ülke ile yakın bir kültürel bağının olduğunu göstermektedir, dedi.

Burgut’un “Türkiye’nin her alanda Afganistan’a öncülük etmesi, NATO çerçevesinde yürüttüğü politikaların yanı sıra, ikili anlaşmalar bağlamında da, güvenlik, ekonomi ve siyasal alanlarda kendi rolünü güçlendirmesi, Türkiye’nin ulusal çıkarları gereği olduğu gibi, uzun vadeli stratejiler ile bölge liderliğine oynama kapasitesini arttırmak açısından da önemlidir.” diyerek konuşmasını bitirmesinin ardından katılımcılar tarafından kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Söyleşi sonrasında katılımlarından dolayı Fazıl Ahmet Burgut’a İLESAM Haysiyet Kurulu Başkanı İsmet Bora Binatlı tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi.

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız geçen yıl olduğu gibi bu yılda İLESAM olarak 6.Ankara Kitap Fuarında stand açacakları müjdesini verdi üyelerine. 23 Mart-01 Nisan 2012 tarihleri arasında üyelerinin, İLESAM Standında imza günleri düzenleyebileceklerini de dile getiren Parmaksız, fuar süresi içerisinde şiir dinletilerine yer vereceklerini  ve farklı organizasyonlara imza atacaklarını da sözlerine ekledi.

Turan Durak Düz’ün yönettiği şiir dinletisinde “Kadınlar Günü, aşk, ölüm, toprak, Anadolu, ayrılık, anne, İstanbul, güzel” temalı şiirler adeta bir resmi geçide dönüşerek dinleyenleri ile buluştu.Yaşam vardı dizelerin içinde yüreklere dokunan. Canlılık ve kalıcılıkları ile gönüllere yerleşen birbirinden değerli şiirler,  Aşık Sevdai’nin sazından dökülen müzik ziyafetinin eşliğinde seslendirildi şairler tarafından.

Haber Metni ve Fotoğraflar: Sibel UNUR ÖZDEMİR

 Okunma Sayısı : 1098         13 Mart 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 85451

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.