EDEBİYATIN KALBİ İLESAM KÜLTÜR EVİNDE ATTI (7 Nisan 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

EDEBİYATIN KALBİ İLESAM KÜLTÜR EVİNDE ATTI

(07 Nisan 2012)

“İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİNDE TÜRKİYE İRAN İLİŞKİLERİNDE 
BATI PERSPEKTİFİ KONUŞULDU.”

 
Şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulduğu şiirlerin okunduğu İLESAM Cumartesi sohbetlerinden biri daha gerçekleşti. Bu haftaki sohbette, Türkiye İran ilişkileri Batı perspektifi açısından ele alındı.


İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, konuşmasını yapmak üzere Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Koltuk’u kürsüye davet etmeden önce 31.03.2012 tarihinde Türk Tarih Kurumu konferans salonunda gerçekleştirilen 12. Olağan Genel Kurul Toplantısında yine aynı kadroyla yola devam edecekleri haberlerinin basında, “İLESAM’da istikrar devam ediyor” manşetiyle ses getirdiğini belirterek, üyelerine bir kez daha teşekkürlerini bildirdi. Telif hakları ve korsanla mücadeleye devam edeceklerini söyleyen Parmaksız, eleştirilere ve projelere de açık olduklarını vurguladı.


Yrd. Doç. Dr. Durmuş Ali Koltuk, Türkiye’nin jeopolitik konumu göz önünde bulundurulduğunda güncelliğini koruyan Türkiye-İran ilişkilerini, 1979 yılındaki devrimden başlayarak İran’daki iç karışıklıklar, Arap-İsrail savaşı, Şah Rıza Pehlevi’nin devrilişi, , Tahran Üniversitesinin kuruluşu, Şatt-ül-Arap su yolunun paylaşılması, 1975’teki Cezayir Anlaşması, İran-Irak savaşının başlaması, Şiilik yada Şia’dan kaynaklanan ulus bütünlüğü, 11 Eylül saldırılarının öncesi ve sonrası ana başlıkları altında anlattı.