EKOLOJİK YAŞAM ÇİFTLİKLERİ KOCAELİ KARTEPE’DE KURULACAK

 / ETKİNLİKLERİMİZ

EKOLOJİK YAŞAM ÇİFTLİKLERİ KOCAELİ KARTEPE’DE KURULACAK

Yaşlılarla kimsesiz çocukların buluşacağı sosyal bir sorumluluk projesi olan ‘Ekolojik Yaşam Çiftlikleri’ Kocaeli Kartepe’de kurulacak.

İLESAM, Dünya Yaşlılar Derneği ve Genç Kocaelililer Derneği (GKD) işbirliğinde Türkiye`de ilk defaKartepe Acısu beldesinde kurulacak yaşlı ve çocuk bakımı ile organik tarımı içinde bulunduran ‘Ekolojik Yaşam Çiftlikleri` projesinin startı verildi. Ekolojik Yaşam Çiftlikleri`nin ilk toplantısı GKD`nin ev sahipliğinde Kocaeli’nde Leyla Atakan Kültür Merkezi`nde gerçekleşti.

KATILIM ÇOK YÜKSEKTİ 

Yaşlılar, çocuk bakım ile organik tarımı içinde barındıran Ekolojik Yaşam Çiftlikleri`nde geçmiş ve gelecek bir araya getirilecek. Türkiye`nin ötesinde, dünyada da hayat bulacak projenin tanıtım toplantısına katılım beklenin üzerindeydi. Ankara`dan gelen davetlilerin yanı sıra, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Milletvekili İlyas Şeker, Kartepe Belediye Başkanı Şükrü KarabalıkKonseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Abdullah Öztürk ve Huzurevi Derneği Kocaeli Şubesi Başkanı Olcay Ilıcalı da toplantıya katıldı.

TANITIM PROGRAMI 

Tanıtım programını, GKD Başkanı Ayhan Varol yönetti. Projenin içinde yer alan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Başbakanlık Müşaviri Saadetin Kılıç, Dost-Yar Genel Başkanı Ali Yüksel, Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel ve Tarım Federasyonu Genel Sekreteri Ercan Akpınar geceye katılım göstererek proje hakkında bilgi verdi. Programın açılış konuşmasını yapan Ayhan Varol, “Yaşlıların en üretken dönemlerinde hüzünlenmemesi, kendisini mutsuz hissetmemesi için bir şeyler yapalım istedik. Yaşlılarımız, en üretken olduğu dönemlerinde yalnızlığa düşmemesi ve hüzünlenmemesi için bu projeye ortak olduk. Sadece yarının yaşlıları olan gençler için değil, bugün bu sorunu yaşayan annemiz, babamız konumundaki insanların da mutlu olmasını misyon edindik” dedi.

İLESAM, ESERLERLE BERABER,

EKOLOJİK YAŞAM ÇİFLİKLERİ İLE YAŞLILARIMIZI VE ÇOCUKLARI DA KORUYACAK

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız yaptığı konuşmada, “İLESAM, başta telif haklarını koruyan bir kuruluş fakat biz işimizi yaparken sosyal sorumluluk projelerinden de ayrı kalamayız. Toplumumuz için yararlı her projeyi desteklemeye hazırız. Ekolojik Yaşam Çiftlikleri projesi önemli projedir. İnsanların iki yönü vardr: Beden ve ruh. Bu çiftliklerle insanlarımız sağlıklı bir hayata kavuşacak ama İLESAM olarak biz bu çiftliklerdeki insanlarımızı ruhi olarak sosyal faaliyetlerle, kurulacak kütüphaneyle ve yazarlarımızın eserleriyle ruhi yönde doyurmaya çalışacağız. Beden ve ruh sağlığı birbirinden ayrılmaz bir bütündür” dedi.

 

YAŞAM EVLERİ KURULACAK 

İLESAM üyesi ve Tarım Federasyon Genel Koordinatörü Umut Çınar yaptığı konuşmada, “15 yıldır hizmet etmeye çalışıyoruz, yaşlılık ‘Genç büyükler` adı altında topladığımız bir oluşum. Dünyada ekolojik yaşam çiftlikleri kuruldu. Bizler de huzurevleri konseptlerini yıkıp yaşam evlerini oluşturacağız. Gerçek hayatların filmlerini çekeceğiz. Bu bölge coğrafi konumundan ve tarıma elverişli olmasından dolayı çok özel bir yer” ifadelerini kullandı.

YILDIZ İLÇE: KARTEPE

Kartepe`nin her geçen gün yıldızının parladığına işaret eden Kartepe Belediye Başkanı Şükrü Karabalık, “Gençlerin bir araya gelerek böyle bir projeye imza atması son derece güzel bir davranış. Bölgede kurulacak ekolojik yaşam çiftliği bizim ilçemizin bir prestij projesi. Uygulaması sırasında Kartepe Belediyesi olarak elimizden geleni yapacağız. Yaşlılarımızın, büyüklerimizin yeri huzurevleri değil evimizin en güzel köşesi olmalıdır” diye konuştu.

GELECEĞE BİR UMUT

Konuşmaların ardından  projenin tanıtımına geçildi. Tarım Federasyonu Genel Başkanı Hakan Yüksel, projenin aslında Ankara`da yapmayı planladıklarını, Kocaeli`deki arazinin daha uygun olduğunu söyledi. Yüksel, “Yaşlılar, kimsesiz çocukları uyutacak, birlikte fidan dikecekler ve üretecekler” dedi. Başbakanlık Müşaviri Saadetin Kılıç ise yaptığı konuşmada projenin kesinlikle destekçisi olduklarını ifade ederek, “Bu adım geleceğe bir umuttur, bir ışıktır” şeklinde konuştu. 

 Okunma Sayısı : 1232         17 Nisan 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 746427

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.