ÇAĞIMIZIN DEDE KORKUT’U MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU TOKAT’TA ANILDI

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ÇAĞIMIZIN DEDE KORKUT’U MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU TOKAT’TA ANILDI

***

ÇAĞIMIZIN DEDE KORKUT’U MUSTAFA NECATİ SEPETÇİOĞLU ÖLÜMÜNÜN

6.YILINDA GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ’NDE DÜZENLENEN PANELLE ANILDI

 

 

Bugünün gençliğinin yetişmesinde büyük değerlerden biri olan ve 6 sene önce kaybettiğimiz İLESAM üyesi Mustafa Necati SEPETÇİOĞLU aramızdan ayrılışının 6.yılında İLESAM Gaziosmanpaşa Üniversitesi Temsilciliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Kent Konseyi’nce GOP Üniversitesi Konferans Salonunda 20 Nisan 2012 Cuma Günü saat 14’te düzenlenen panelle anıldı.

 

Panele İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız,  GOP Üniversitesi Öğretim üyeleri ve görevlileri, Zile Eski Belediye Başkanı Murat Ayvalıoğlu, Tokat Türk Ocağı Başkanı GOP Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yunus Emre Tekinsoy, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin, Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, İl Genel Meclisi Üyelerinden Özdemir KAL, Tokat Ülkü Ocağı Başkanı Onur Çalışkan, Gazi Osman Lisesi Müdürü Hayrettin Ünal, Plevne Lisesi Müdürü Mustafa Şahin, Turizm Otelcilik Meslek Lisesi Müdürü Şükrü Aydoğan, İLESAM İl Temsilcisi Hasan Akar, İl Denetleme Kurulu Üyesi Mahmut Hasgül; üniversite öğrencileri, Ankara, Tokat ve Zile’den misafirlerle bazı basın mensupları katıldılar.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasından sonra panelin açılış konuşmasını kürsüye davet edilen GOP Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr.Alparslan Demir yaptı.Üniversite olarak kültür sanat çalışmalarına her zaman gerekli desteğin verildiğini belirtip, katılımcılara hoş geldiniz diyerek bu panelin gerçekleşmesine de büyük katkıları bulunan kurum ve şahsiyetlere teşekkür etti. Daha sonra kürsüye gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nda çok yakında değişiklikler olacak, İLESAM olarak biz görüşlerimizi bildirdik; 6 yıl önce kaybettiğimiz değerli yazarımız Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun daha 64 yıl daha telif haklarını İlesam koruyacaktır; bizden sonrada telif haklarımızın korunmasını istiyorsak mutlaka alanımızla ilgili meslek birliğine üye olmalıyız” dedikten sonra “İLESAM Tokat Temsilciliğinin iki yıldır Tokat Kent Konseyi ile birlikte önemli etkinliklere imza attığını belirterek başta GOP Üniversitesi Rektörlüğü, Tokat Belediyesi, GOP Üniversitesi, Tokat Kent Konseyi ve İLESAM Tokat İl ve Üniversite Temsilciliği başta olmak üzere emeği geçenleri teşekkürle birlikte kutladı.

            Panelin oturum başkanlığını İLESAM Üyesi olan ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Ertuğrul Yaman yaptı. Erciyes Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Hülya Argunşah: “Tarihi Roman Yazarı Olarak Mustafa Necati Sepetçioğlu”,Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr.Münir Atalar: “M.Necati Sepetçioğlu’nun İstanbul’un Fethi Romanı ve Fetihle İlgili Bazı Mülahazalar”, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Uzmanlarından, Araştırmacı–Yazar Bekir Yeğnidemir: “Çağımızın Dede Korkutu Mustafa Necati Sepetçioğlu”; Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç. Dr.İbrahim Tüzer: “Bir Sanatkârın Ruh Dünyası: Anlatıdan Hakikate M.Necati Sepetçioğlu’nun Mekân Algısı” başlıklı bildirilerini sundular.

Panelde sunulan bildiriler üzerinde değerlendirmelerde bulunan Oturum Başkanı Prof.Dr.Ertuğrul Yaman, katılımcılara teşekkür ettikten sonra, Sepetçioğlu’nun eserlerinin sadece ülkemizde değil bütün Türk Dünyasında okunduğunu, kendisinin Çağımızın Dede Korkutu olarak tanındığını vurgulayarak onun şanına yaraşır etkinliklerin düzenlenmesini, eserlerinin yeniden değerlendirilerek kütüphanelerimizde yer almasını istedi.

Plaket töreninde panelistler plaketlerini GOP Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mustafa Baloğlu, Zile Eski Belediye Başkanı Murat Ayvalıoğlu,Tokat Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin, Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun yeğeni GOP Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ayla Oğuz ve İLESAM GOP. Üniversitesi Temsilcisi Yrd.Doç.Dr.Alpaslan Demir’in elinden aldılar. Törende Yrd.Doç.Dr.Ayla Oğuz tarafından Rahmetli Mustafa Necati Sepetçioğlu’nun İstanbul’da yaşayan eşi Muazzam Sepetçioğlu Hanımefendinin etkinliği düzenleyenlere ve katılımcılara teşekkür mesajı okundu.

Panel’den önceki gün Tokat gazetelerini ve resmi kurumları ziyaret eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, ayrıca 20 Nisan 2012 Perşembe günü Tokat Anadolu Lisesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi öğrencileri ile bir araya geldi; Telif Hakları, şiir-kültür ve edebiyat üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

 Okunma Sayısı : 1366         22 Nisan 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 300638

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.