KIZILCABÖLÜK 3. ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ YAPILDI…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

KIZILCABÖLÜK 3. ÖZÜSTÜ ŞİİR ŞENLİĞİ YAPILDI…

ONUR  KONUĞU İLESAM ÜYESİ ŞAİR BAHAETTİN KARAKOÇ; “UMUTSUZ GELDİM, UMUT DOLU GİDİYORUM.”

 

İLESAM’ın katkılarıyla yapılan, Avrasya Yazarlar Birliği Derneği ve YAZ-AR-BİR’in de desteklediği “3. Kızılcabölük Özüstü Şiir Şenliği” coşkuyla gerçekleştirildi. Denizli’nin Kızılcabölük beldesinde yapılan etkinlik büyük ilgi gördü. İLESAM Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İLESAM Yönetim kurulu Üyesi Arif Bük’ün de davetli olduğu, ancak başka programlarından dolayı mesaj göndererek katıldıkları etkinlik bir beldede düzenlenen tek ulusal şiir etkinliği olarak da biliniyor.

Sanatçı bir belediye başkanı olan İLESAM Üyesi, Karikatürist Abdülkadir Uslu, açılış konuşmasında “Özüstü Şiir Şenliği”ne olan ilginin her geçen yıl daha da arttığını ve bir çok il ve ilçede bile yapılamayan böyle bir organizasyonu bir beldede gerçekleştiriyor olmanın mutluluğunu ve onurunu yaşadıklarını ifade etti. Bunda katkısı olan İLESAM’a ve diğer tüm kişi ve kuruluşlara teşekkürlerini ifade eden Karikatürist Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu, Belediye olarak 100. Kuruluş yılını kutladıklarından ve bu güne kadar yaptıkları kültürel, sanatsal, sportif etkinliklerin bir çok büyük belediyeye ve kuruluşla da örnek olduğundan bahsetti. Program daha sonra aşağıdaki etkinliklerle devam etti.

 Onur konuğu şair Bahaettin Karakoç şiirlerini okuma yarışması, Tavas ve bağlı belde, köy okulları öğrencilerinin katılımı ile yapıldı. Hanife ve Ahmet Paralı Yöresel El sanatları ve tekstil müzesi bahçesinde yapılan yarışmaya 54 öğrenci katıldı. Yarışmanın juri üyeliğini şu şairler yaptı: Şerif Kutludağ, Tayyip Atmaca, Fahrettin Koyuncu, İLESAM Üyesi Dinçer Eşitgin,  Kadir  Yatağan, Çağrı Gürel.

Şair Bahaettin Karakoç’un,  şiirlerinin okunması esnasında zaman zaman duygulandığı ve okuyan çocuklara eşlik ettiği görüldü. Şiir okuma yarışmasına aileler, öğretmenler yoğun ilgi gösterdi. Yarışmayı Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu ve Tavas İlçe milli eğitim müdürü Mehmet Çimen de izledi.

Yarışma sonunda çocukların yoğun ilgisi ile karşılaşan şair Bahaettin Karakoç; “Umutsuz geldim, umut dolu olarak gidiyorum.” dedi. Karakoç: “Yıllardır bir çok ülkede, bir çok şehirde şiir etkinliklerine katıldım. İzmir’de, İstanbul’da bile bu yoğunluğu ve heyacanı yaşamadım. 5 kişiye 10 kişiye konuştuğum, şiir okuduğum çok yerler oldu. Gördüm ki bu topraklarda bir sanat mayası var. Bir beldede bir yanda karikatür, bir yanda şiir, el sanatları, dokuma… Sanat kokuyor burası… Benim için önemli olan çocuklar… Bu çiçekler… Bugün burada çok mutlu oldum. İyi ki gelmişim. Bu heyacanı gördüm ya… Gelirken umutsuzdum giderken umut dolu gidiyorum. Daha fazla şiir yazacağım daha fazla çalışacağım ve burada yaşadıklarımı her yerde anlatacağım.” dedi. Daha sonra Özüstü Şiir Şenliği Bahaettin Karakoç şiirlerini okuma yarışması sonuçları jüri tarafından açıklandı ve kazananlar ödüllendirildi.

Öğleden sonraki etkinlikler İLESAM Üyesi Karikatürist Hakkı Uslu’nun “30. Yıl karikatür Sergisi” ile başladı. Şairler ve katılımcılar karikatür sergisini ve Hanife Ahmet Paralı Yöresel El Sanatları ve Tekstil müzesini gezdi.

Kızılcabölük çarşı meydanındaki şiir etkinliği ise öğleden sonra saat:15.00’te başladı.  İLESAM, Avrasya Yazarlar Birliği ve YAZ-AR-BİR’in desteklediği 3. Kızılcabölük Şiir Şenliği  Bahaettin Karakoç’un tanıtımı ile başladı. Şair Çağrı Gürel ve Reşat Gürel Bahaettin Karakoç ile ilgili bilgiler verdi, şiirlerinden örnekler verdi. Daha sonra sahneye davet edilen Bahaettin Karakoç  “şiir ödülü alan çocuklarla”  paylaştığı sahnede duygu ve düşüncelerini ifade ederek. “Güzel şiir yazarım ama güzel şiir okuyamam. İçimden şiir okumak geçti, katlanabilecekseniz şiirlerimden birkaç tanesini okuyacağım” dedi. Şiirlerinden örnekler verdi.

 

Bahaettin Karakoç’a Türk edebiyatına ve Türk şiirine verdiği eser ve katkılardan dolayı Özüstü Şiir Şenliği Onur Ödülü,  Kızılcabölük Belediye Başkanı Abdülkadir Uslu tarafından  takdim edildi.

Kızılcabölük Özüstü Şiir Şenliği “Şairler Şiirlerini Okuyor” oturumunda ise davetli şairler şiirlerini okudular. Şairler Tayyip Atmaca, İsmail Karakurt, Dinçer Eşitgin, Şerif Kutludağ, Kadir Yatağan, Çağrı Gürel, Fahrettin Koyuncu, Reşat Gürel kendi şiirlerinden örnekler verdi. İzleyenler tarafından heyecanla takip edilen etkinlikte, İsmail Karakurt’un Kızılcabölük’ü konu alan şiiri ayakta alkışlandı.

Şiir yazma yarışmasına Denizli ili milli eğitim okullarından öğrenciler 103 şiir ile katıldı. Değerlendirme kurulu; PAÜ öğretim Görevlisi Şerif Kutludağ, PAÜ öğretim görevlisi Metin Türktaş, Şair öğretmen Dinçer Eşitgin, Şair öğretmen Fahrettin Koyuncu, Şair öğretmen Çağrı Gürel’den oluştu. Yapılan değerlendirmede sıralamaya giren şiirlerin sahibi genç şairlere ödülleri ve hediyeleri şairler tarafından verildi.

3. Kızılcabölük Özüstü şiir şenliğine katılan şairlere Özay Gönlüm plaketleri ve Kızılcabölük el dokuma ürünlerinden oluşan hediyeleri protokol tarafından takdim edildi.

 Okunma Sayısı : 1354         08 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 790579

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.