İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “FOLKLOR ve İDEOLOJİ ” TEMASI İŞLENDİ 5 MAYIS 2012

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “FOLKLOR ve İDEOLOJİ ” TEMASI İŞLENDİ 5 MAYIS 2012
 

Şiire, edebiyata, sanata ve kültüre gönül veren dostlarını çatısı altında buluşturan İLESAM Kültür Evi, Cumartesi sohbetleri çerçevesinde düzenlenen etkinliğin ilk yarısında Dr. Nezir TEMUR’u ağırladı.

“Folklor ve İdeoloji” başlıklı sunumunda Folklor ve İdeoloji ilişkisi çerçevesinde XX. yüzyıl dünyasında folklora olan ideolojik ve politik yaklaşımları ana hatlarıyla vermeye çalışan Dr. Nezir TEMUR, sunumunda oldukça geniş bir alanı kapsayan folklor kavramı çerçevesinde sadece sözlü geleneğe ait ürünler hakkında yapılan çalışmalar ve Sovyet yönetiminin bu ürünlere ideolojik yaklaşımlarını ele aldı.
 

Çarlık Rusyası döneminin, Sovyetler Birliği döneminde de ana çizgileriyle süreklilik gösteren temel politikalarından biri olan milliyetler politikasını örneklerle değerlendiren Temur, ayrıca milliyetler politikası ile aynı eksen üzerinde yer aldığı düşünülen Sovyetler Birliği döneminin kültür politikalarından ‘dil ve folklor politikaları’ üzerinde ana hatlarıyla durdu. 

 

Sunum esnasında; bir millet oluşturmanın temelinde sözlü kültürün yazılı hale dönüştürülüp yazılı bellek oluşturulmasının var olduğu, folklor ürünlerinin yönetim tarafından kullanılarak ideolojinin yerleşmesi, içselleştirilip savunuculuğa varan boyuta ulaşmasında önemli bir öğe olduğunun da altı çizildi.

Sovyetler Birliği folklor politikalarının resmileştiğinin bir göstergesi olarak 1934 yılında yapılan Sovyet Yazarlar Birliği toplantısında alınan kararlar; 1940’lı yılların sonu ile 1950’li yılların ilk yarısı büyük Türk destanlarına yönelik tartışmalara da yer veren Dr. Nezir Temur, sunum sonrasında katılımcıların sorularını da cevapladı. 

Folklora olan ideolojik ve politik yaklaşımları değerlendiren Dr. Nezir Temur’a, Yönetim Kurulu Üyesi Pehlivan Uzun tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi.

Etkinliğin ikinci yarısı şiir dinletisi ile devam etti. Mahir Ünat’ın sunuculuğunu üstlendiği dinleti birbirinden güzel şiirlerle coştu. 

 

Rıfat Kaya, Şener Çelebi, Suna Güvel, Sevinç Güven, Vedat Fidanboy, Mahir Ünat, Yeter Bektaş, Sibel Unur Özdemir, Nur Ersen, Orhan Vergili, Nurettin Gür Ozanoğlu ve Ergün Veren Cumartesi etkinliğine katılan isimlerden bazılarıydı.

Ve… Bir İLESAM Cumartesi etkinliği daha geçti hayatın içinden yüreklerde iz bırakarak. 

Haber: Sibel UNUR ÖZDEMİR
Fotoğraflar ve Yayına Hazırlayan: Nur ERSEN

 Okunma Sayısı : 1191         10 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 667218

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.