İLESAM DEPREM YARALARINI SARMAYA ÇALIŞAN SİMAV’A 17. SİMAV ŞİİR ŞÖLENİYLE DESTEK VERDİ.

 / ETKİNLİKLERİMİZ

SİMAV, İLESAM İLE DAHA DA GÜZELLEŞTİ… 

İLESAM DEPREM YARALARINI SARMAYA ÇALIŞAN SİMAV’A 17. SİMAV ŞİİR ŞÖLENİYLE DESTEK VERDİ.

İLESAM ÜYESİ 30 ŞAİR-YAZAR ve SANATÇI 17. SİMAV ŞAİRLER ŞÖLENİNE KATILDI.

 

SİMAV, İLESAM İLE DAHA DA GÜZELLEŞTİ…

 

İLESAM DEPREM YARALARINI SARMAYA ÇALIŞAN SİMAV’A 17. SİMAV ŞİİR ŞÖLENİYLE DESTEK VERDİ.

İLESAM ÜYESİ 30 ŞAİR-YAZAR ve SANATÇI 17. SİMAV ŞAİRLER ŞÖLENİNE KATILDI.

 

 

Geçen sene 16. Simav Şairler Şöleninde yaptığı konuşmasında, Simav Şiir Şölenine bundan sonra da kurumsal anlamda destek vereceklerini ifade eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız sözünde durdu. Ve bu sene de Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve Simav Belediyesi tarafından organize edilen 17. Simav Şairler Şöleni 10–11–12–13 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirildi. Şölene yurdun çeşitli illerinden 30 şair ve yazar katıldı.

 

10 Mayıs 2012 -13 Mayıs 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilen 17.Simav Şairler Şölenine İLESAM tam manasıyla çıkartma yaptı. Acı ve zor günlerden sonra depremin yaralarını sarmaya çalışan Simav halkı ve yöneticilerine şiirleriyle moral veren İlesamlı şairler, Anneler gününü de kapsayan üç gün boyunca dostluk ve sanatın ortak paydasında buluştu.

Başta İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Yönetim Kurulu Üyeleri, Prof. Dr. Tuncer Gülensoy, Cemal Tuzcuoğulları, İlter Yeşilay ve Pehlivan Uzun olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanından koşa koşa Simav’a akın eden şairler, düzenlenen bütün etkinliklerde eksiksiz yer aldılar.

9 Mayıs gecesi Simav’a intikal eden şairlerle yenilen akşam yemeğinde Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Sayın Mustafa Teneke duygusal bir konuşmayla şairlerimize hoş geldiniz diyerek katkılarından dolayı İLESAM Genel Başkanı M. Nuri Parmaksız, İLESAM yönetimi ve tüm şairlere teşekkür etti. Yemeği müteakip dinlenmeye çekilen konukları 10 Mayıs’tan itibaren yoğun bir program bekliyordu.

Programa, Mehmet Nuri Parmaksız; Prof.Dr Tuncer Gülensoy; Cemal Tuzcuoğlu; Pehlivan Uzun; İlter Yeşilay; Durak Turan Düz; Bedri Kenan Karaal; Bilal Dilsiz; Murat Yumrutaş; Rıfat Kaya;  Necmettin Selçuk; Canan Yıldırım Ceylan; Şükrü Öksüz; Mehmet Türkan; Hikmet Elitaş; Abidin Güneyli; Münevver Düver; Süreyya Kaya; Ömer Ekinci Micingirt; Sevim Yakıcı; Faruk Anbarcıoğlu; Emin Zeybek; Serdar Öncül; Yunus Kara;  Fatma Uçarlar; İbrahim Sağır; Aynur Avcı; Şerife Çınar; Hava (Avcı) Köseoğlu; Engin Çır; Osman Karaaslan, Asım Kıbet; Alaattin İkican; Esat Anık ve Mahir Ünat katıldı.

Şölenin birinci günü beraberce yapılan kahvaltıdan sonra öğrencilerin, öğretmenlerin ve Simav halkının katılımıyla Yukarı Düğün Salonunda gerçekleştirilen şiir etkinliğini İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay yönetti. Belediye Yukarı Düğün Salonunda gerçekleştirilen programda sanata ve sanatçılara verdiği değerden dolayı Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’a ve ilçe sakinlerine teşekkür eden İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, her yıl düzenlenen bu şölene katılmak için heyecanlandıklarını, yurdun cennet köşelerinden biri olan Simav’da bulunmanın ve aktivitelere katılmanın ruhlarına gençlik iksiri aşıladığını, yüreklerindeki coşkuyu artırdığını, söyledi.

Üç kişilik gruplar halinde sahneye gelen şairler, tek tek şiirilerini okudular. İLESAM Genel Başkanı’nın esprili konuşmaları, öğrencilerle karşılıklı sohbetleri,  şairlerin yakın ilgisi uzun süredir korkulu günler yaşayan öğrencilerin rahatlamasına, yüzlerinin gülmesine ve daha katılımcı olmalarına yol açtı. 15 şairin şiirlerini okuduğu ve son derece neşeli geçen etkinliğin sabah bölümünde bir kız öğrenci de şiir okudu. Programın ilk bölümünden sonra öğrenciler, şairlerle tanışma kaynaşma fotoğraf çekme ve sohbet etme imkânı buldular.

Eynal kaplıcalarından yenilen öğlen yemeğinden sonra programın ikinci bölümü için Yukarı Düğün salonunda toplanan farklı öğrenci ve seyircilerle yapılan neşeli ve bol sohbetli programda on beş şair daha şiirlerini okuyup duygu ve düşüncelerini öğrencilerle paylaştılar. İLESAM Yönetim Kurulu üyesi Prof.Dr Tuncer Gülensoy bu sırada Simav Meslek Yüksek Okulunda üniversiteli öğrencilerle bir araya gelerek Kütahya Yöresi Ağızları üzerine akademik bir program gerçekleştirdi.

Şiir etkinliğinin ardından katılımcılar Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan’ı makamında ziyaret etti. İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Simav’da sanata ve sanatçılara verilen değerin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirterek kendilerini güler yüzleriyle ve misafirperverlikleriyle ağırlayan Belediye Başkanı Kasım Karahan’a ve candan, sıcak, samimi ev sahiplikleri için Simav halkına teşekkürlerini sundu. Simav’ın sorunları ve yapılması gerekenler konusunda yapılan sohbet ve karşılıklı fikir alışverişinden sonra İLESAM  Genel Başkanı M. Nuri Parmaksız Belediye Başkanı Sayın Kasım Karahan’a bir plaket takdim etti.

 

Simav Belediye Başkanı Kasım Karahan ise bir taraftan ilçelerinin sorunlarını çözmeye çalışırken diğer yandan da sosyal ve kültürel etkinliklere önem verdiklerini, bu tür faaliyetlerin ilçelerinin canlanması, gelişmesi için büyük bir imkân olduğunu, sanat ve sanatçıya ihtimam gösterdiklerini, ifade etti. Belediye Başkanı Sayın Karahan Simav’ın çok acılı günler geçirdiğini felaketin yaralarını yavaş yavaş sarmaya başladıklarını ve artık Simav’ın sadece depremle değil doğal güzellikleriyle, kaplıcalarıyla ve sanat etkinlikleriyle anılmasını istediklerini anlatarak bunun gerçekleşmesi için destek veren İLESAM’a teşekkür etti.

Yağmurlu havaya rağmen neşelerinden bir şey kaybetmeyen şairlerle geleneksel toplu fotoğraf çekiminden sonra yaş kütüğüne İLESAM Genel Başkanı, Simav Belediye Başkanı ve şairler tarafından plaket çakıldı.

 

Yağmurun bereketiyle yıkanan Simav’da ne yağmur ne sel şairlerimizi asla durduramadı ve keyfini bozamadı.Yenimahalle parkında yağmur altında ıslanarak içilen tavşan kanı çayların ve sohbetin sıcaklığı herkesi çoktan ısıtmıştı çünkü.

 

Daha sonra Eynal Kaplıcalarında dinlenmeye çekilen konuklar akşam yemeğinde buluştular. Katılımcı şairlerin şiirlerini okuyacakları geceye Belediye Başkanı Sayın Kasım Karahan, AKP Milletvekili Vural Kavuncu, MHP Milletvekili Alim Işık’ta katıldılar.  Hava Avcı Köseoğlu’nun sunumuyla tek tek sahneye gelerek şiirlerini okuyan şairlerin mutlulukları yüzlerinden okunuyordu.  Kültür Bakanlığı sanatçısı besteci, yorumcu,  İLESAM üyesi Engin Çır’ın da şarkılarıyla renk ve kalite  kattığı gecenin sonunda katılımcılara plaketleri takdim edildi.

 

Şölenin ikinci gününde hep beraber yapılan kahvaltıdan sonra Fatih Parkı parkı açılış töreninde yer alan şairler önce Simav Şairler şöleninin kurucusu ve ilk düzenleyicisi Ali Abdulkerimoğlu’nun mezarını ziyaret ettiler ve dualar okudular. Daha sonra da  kortej ve şehir gezisinden sonra Büyük Hayır  Sünnet Düğünü etkinliklerine katıldılar. Dualar şiirler, mehter gösterileriyle zenginleştirilen Büyük Hayır etkinliğine sünnet kıyafetleriyle katılan çocuklarla şairler keyifli dakikalar geçirdi.

Başdeğirmen’de yenilen akşam yemeğinde bütün katılımcılar yörenin enfes yemeklerini tadarak tatlı bir sohbete daldılar. Birlikte  yenilen yemeğin keyifli dakikalarından sonra  Başdeğirmenin güzel atmosferinde fotoğraflar çektirerek bu anları ölümsüzleştiren şairler hep beraber güle oynaya şarkılar söyleyerek Eynal kaplıcalarındaki konaklama yerine döndüler.

Burada çoğu katılımcılar Fenerbahçe- Galatasaray maçını izlerken hanım şairler İlesam Kadın Komisyonu Başkanı İlter Yeşilay’la beraber koyu bir sohbete daldılar. Taraftarların heyecanlı çığlıklarına karışan hanımların kahkahaları ortamı daha da renklendirirken maç sonrası takım taraftarlarının tatlı, seviyeli ve dostça şakalaşmaları da herkese örnek oldu.

Futbol maçından sonra geç saatlere kadar Engin Çır’ın şarkılarıyla eğlenen coşan konuklar unutulmaz anları ve anıları paylaştılar.

 

17.si düzenlenen Simav Şairler Şölenine yıllarca emek vermiş olan Sayın Osman Karaaslan, Belediye Sosyal ve Kültür işleri sorumlusu Mustafa Tenekeci, Asım Kısbet ise şölenin her anında şairlerimizin rahatı, mutluluğu ve her şeyin yolunda gitmesi için büyük özveride bulundular.

Özellikle Asım Kısbet’in hanım şairlere dağıttığı kırmızı karanfiller çok beğenildi.

 

13 Mayıs 2012 Pazar günü şölenin son günüydü. Hep beraber yapılan kahvaltıda Anneler Günü dolayısıyla hanım şairlere kırmızı karanfiiler dağıtıldı. Bu ilgiden son derece mutlu olan hanım şairler anne şiirleri okuyarak günün anlam ve önemini belirttiler. İLESAM Genel Başkanı M. Nuri Parmaksız’ın da Anneler Günü ve Şiir şöleni için yaptığı konuşmadan sonra birbirleriyle vedalaşan  İlesamlı şairler, dağarcıklarında biriktirdikleri bir çok anı, dostluk, sevgi ve güzellikle  yola koyuldular… 

17. SİMAV ŞAİRLER ŞÖLEN’NDEN FOTOĞRAFLAR:

 

 

 


 Okunma Sayısı : 1189         23 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 399644

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.