İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ İLE TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ’NE DAİR KISA KISA…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

 İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ İLE 

TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ 
MESLEK BİRLİĞİ’NE DAİR KISA KISA…

 


Sibel Unur Özdemir: Merhaba Mehmet Bey. Sizin şair, yazar, öğretmen, edebiyatçı, radyo programcılığı gibi pek çok kimliğiniz var ancak burada İLESAM Genel Başkanı kimliğinizden ve İLESAM’ın faaliyetlerinden konuşmak istiyorum izninizle. 28 Nisan 2012 Cumartesi günü İLESAM’ın 26. kuruluş yıldönümünü kutladınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM, 28 Nisan 1986 yılında kuruldu ve geçtiğimiz günlerde Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak 26. yılımızı kutladık. Kuruluşumuzdan bu yana kurucu bazı üyelerimiz dâhil, 140 üyemiz Hakkın rahmetine kavuştu. Başta kaybettiğimiz üyelerimize Rabbimizden rahmet diliyorum.26 yıldır birçok yönetim kurulu İLESAM’ı büyütmek için çaba sarf etti. İLESAM için çalışan, emek veren herkese de Yönetim Kurulu Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan İLESAM, kuruluşundan bu yana Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konusunda meslek birlikleri içinde en çok çaba harcayanı olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Şu an üyelerimiz için açtığımız ve devam eden 30’a yakın dava var. Başlangıçtan bu yana kaybettiğimiz dava sayısı çok az. Kültür ve Sanat anlamında geçtiğimiz 2 yıl içinde şubelerimizle beraber 350’in üstünde faaliyete imza attık. Önümüzdeki zaman içinde de bu faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Özellikle Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konusunda çok önemli projelere imza atacağız Yönetim Kurulu olarak.


Sibel Unur Özdemir: İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Kurul toplantısı 31 Mart 2012 tarihinde Türk Tarih Kurumu konferans salonunda geniş bir katılımla gerçekleşti ve siz büyük bir oy potansiyeli ile yeniden Genel Başkanlığa seçildiniz. Öncelikle sizi ve şahsınızda tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Bu güzel toplantının haberini yapmak bana kısmet olduğu içinde kendimi şanslı sayıyorum.

Mehmet Nuri Parmaksız: Yönetim Kurulum adına teşekkür ederim.12.Olağan genel kurulumuzda 2 liste yarıştı ve üyelerimizin takdiri ile Yönetim Kurulumuz 2 yıl süre ile yeniden yetkiyi Genel Kurul’dan aldı. Demokratik bir yarış oldu. Her şeyiyle güzel bir seçim yaşandı; İLESAM’a yakışan ve geniş katılımlı bir seçimdi.

Sibel Unur Özdemir: 11. Dönemle birlikte yani sizin ve ekibinizin yine önemli oy çokluğuyla göreve gelişinizin ardından iki sene geçti. Bu süre zarfında İLESAM’ın çehresinin değiştiği herkesçe görülüyor ve üyeleriniz bu durumdan oldukça memnunlar. Burada sormak istiyorum ki siz ve yol arkadaşlarınız nasıl bir araya geldiniz? Birlikte yürümekteki amacınız neydi? İLESAM adına gerçekleştirmek istediğiniz düşüncelerinizin ne kadarını hayata geçirebildiniz?

Mehmet Nuri Parmaksız: Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz 2 yıl içinde elimizden geleni yapmaya çalıştık. Arkadaşlarımızla bir araya gelişimiz hizmet içindi ve son 2 yılda yaptığımız hizmetlerle bunu ortaya koyduğumuzu sanıyorum. Genel Kurul’dan yetki aldığımız 27 Mart 2010’da, tabiri caizse dağ gibi birçok sorunla karşılaştık, ama yılmadık ve her sorunun üstesinden gelmeye çalıştık. Yönetime geldiğimizde İLESAM üyeleriyle irtibatı kalmamış bir kurum halindeydi. İbra Olmayan geçmiş yönetimden kalan birçok borç söz konusuydu ve davaların açılması gerekiyordu. Biz yönetim olarak hemen ilk önce üyelerimizin iletişim bilgilerini güncelledik. İnternet yoluyla üyelerimiz her faaliyet konusunda bilgilendirildi. Web sitesini kullanılır hale getirdik ve 2 yılda web sitemiz 300 bin kişi tarafından ziyaret edildi. 2 yılda üyelerimizin cep telefonlarına kutlama ve bilgilendirme mesajı olarak 150 bin mesaj gönderilmiş. 2 yılda telif hakları konusunda 30 yeni dava açtık. 2011 yılı içinde davalar için 45 bin TL masraf yaptık. İbra olmayan yönetimle ilgili yapılan borç ödemeleri 2 yılda 120 bin TL ödendi. Alacak davaları sonuçlanınca bu rakamlar geri alınacak. İstanbul Şubesinin geçmişten olan Sinanpaşa Medresesi ile ilgili olan yer konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne torba yasadan faydalanılarak 34 bin TL ödeme yapılarak bizim yönetimimizle ilgisi olmayan bu konuyu da çözdük. Düşündüklerimizin çoğunu gerçekleştiremedik tabi. 

 

Sibel Unur Özdemir: İLESAM’DA 12 Dönem başladı. Peki, bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Mehmet Nuri Parmaksız: Geçtiğimiz dönemde sorunlarla boğuşmaktan gerçekleştiremediğimiz projeleri hayata geçireceğiz inşallah. Daha çok akademik program yapıp; büyük projelerle toplumda ses getirmeye devam edeceğiz. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı, İLESAM Ansiklopedisi, Telif Hakları Sözlüğü, Sosyal Sorumluluk ve Edebiyat-Sanat ve Kültürel Faaliyetler önceliklerimiz arasında yer alacak. Yarışmalar açmaya ve İLESAM Ödülleri’ni her sene dağıtmaya devam edeceğiz. Tabi, bu noktada üyelerimizden gelecek her türlü projeyi de değerlendireceğiz ve her zaman söylediğim gibi eleştiriye daima açık olacağız; çünkü eleştiri tekâmülün kamçısıdır.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM Ansiklopedisi projesini hayata geçirmek istediğinizi her fırsatta dile getiriyorsunuz. Bu ansiklopedi neleri kapsayacak? İçeriği hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?


Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM Ansiklopedisi, İLESAM üyelerini tanıtıcı bir başvuru kaynağı şeklinde hazırlanacak. 2500’e yaklaşan üye sayımızla bu eser için önemli bir kaynak bulmamız gerekiyor. Muhtevası, diğer ansiklopediler gibi olacak ama üyelerimizin özgeçmişleri yanında bir eserine; eserleri hakkında yazılmış yazı ve görüşlere de yer vermeye çalışacağız.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM’ın iletişim ağı oldukça iyi işliyor. Faaliyetler hakkındaki duyurular, etkinlik haberleri ve üyeler ile ilgili bilgiler internet üzerinden ve SMS mesajları ile anında paylaşılıyor. Ancak; 12. Genel Kurulda İLESAM web sitesinin üyelerin kullanımına açılması, her üyenin bir sayfasının olması ve eserlerini burada yayınlayabilmeleri hususunda gündeme gelen bir öneri vardı ve siz de bu konuya sıcak baktığınızı ifade etmiştiniz. Bu uygulamayı ne zaman hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM’ın web sitesi bütün üyelerimizin kullanıma açıktır zaten; yalnız üyelerimizin web sitesine bir şey ekleyebilmesi görevli arkadaşlarımızın kontrolünden sonra gerçekleşmektedir. İLESAM Üyelerinden Haber başlıklı duyuruların metinleri üyelerimiz tarafından İLESAM’ın web adresine gönderilmekte; sonra görevli personelimiz tarafından yayınlanmaktadır. Önümüzdeki aylar içinde üyelerimizle yapılacak söyleşileri haftada bir web sitesinde yayınlamayı düşünüyoruz. Üye eserlerinin web sitemize aktarılması uzun zaman alacak bir uygulamadır ama her üyemizin özgeçmişini web sitemize de koymayı düşünüyoruz.

Sibel Unur Özdemir: Ben burada telif haklarını, korsanla yapılan mücadeleyi sormak istemiyorum size. Bunu zaten defalarca kez Ankara’da olsun, Gaziantep’te olsun çeşitli illeri dolaşarak dile getirdiniz. Geçtiğimiz günlerde İsa Kayacan beyefendiyle yaptığınız söyleşide de uzun uzun anlattınız. İLESAM’ın web sayfalarında şöyle bir dolaşanlar da bu bilgilere ulaşabilecektir. Tüm bu bilgilendirme kapsamında beni en çok etkileyen okullara ulaşmanız. Çünkü gelecekte ülkeyi yönetecek olan gençlerin bu konularda bilgilenmeleri oldukça önemli. Ne yazık ki günümüzde hala manevi ve maddi haklarını bilmeyen eser sahiplerimiz var. İşte bu noktada İLESAM’ın fonksiyonunun öneminden bahsedebilir misiniz? 

Mehmet Nuri Parmaksız: Sibel Hanım, kuruluş amacımız üyelerimizin Telif Haklarını korumak ve korsanla mücadele etmek. Gençler bizim geleceğimizin teminatı; onları bilinçlendirirsek bu mücadelede zaman içinde başarılı olacağımızı düşünüyoruz. O yüzden özellikle okullara, idareci ve öğretmenlerle beraber öğrencilere ulaşmayı hedef edindik. Son 2 yılda herhalde saymadım ama Türkiye’nin değişik illerindeki 50 civarında okulda bu konuda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Her şeyin başı eğitim; Telif Haklarını ve korsanla mücadele konusunda verdiğimiz seminer, yaptığımız toplantılar ve projelerle toplumun her kesiminden insanımızı eğitmeyi amaçladık. Yayınladığımız İLESAM Bültenlerinde de her sayı da bu konuya genişçe yer vermeye çalıştık. Her ilde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Daireleri ve İl Kültür Müdürlükleri ile ortak çalışmalar yaparak elimizden geldiğince korsanın önünü kesmeye çalıştık.

Sibel Unur Özdemir: Hizmet götürdüğünüz okullardan bahsederken aklıma İLESAM’ın Ankara-Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölbaşı Anadolu Lisesi ile gerçekleştirdiği bir proje geldi. Evet, Ankara’daki okulları içeren telif hakları ve korsanla ilgili slogan ve logo yarışmasından bahsediyorum. Sanırım şimdilik yalnızca Ankara’daki okulları kapsıyor bu yarışma. İlerleyen süreç içerisinde diğer illeri de kapsayacak mı, sürekliliği olacak mı bu projenin? Böyle bir yarışma açma fikrine sizi götüren etmenler neydi Sayın Başkanım?

Mehmet Nuri Parmaksız: Sibel Hanım, Ankara-Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölbaşı Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” adlı Slogan ve Logo Yarışması, büyük bir projedir ve tamamen fikri ve proje yapısını ben oluşturdum. Yarışmanın 1. ayağı Ankara’daki toplam 1600 İlköğretim ve Ortaöğretim okuluydu. Yarışmamız çok büyük ilgi gördü; Ankara’nın hemen her ilçesindeki okuldan yarışmaya katılım olduğunu gözledik; bu sosyal sorumluluk projesi tamamen amacına ulaştı. 26 Nisan 2012 Perşembe günü bu yarışmanın ödül törenini güzel bir merasimle yaptık. Yaptığım açılış konuşmasında, “Telif hakkını korumanın ve korsanla mücadele etmenin bir vatandaşlık görevi olduğunun altını çizdim. Bu projeyle hedefimiz her türlü korsanın önünü birazcık kesmektir ama projeyi Temmuz ayı itibariyle bitirdiğimizde Milli Eğitim Bakanlığına başvurup Türkiye’deki bütün okullarda Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Kulüpleri kurulması için bir tüzük hazırlıyoruz ve Milli Eğitim Bakanlığına bunu bir teklif olarak götüreceğiz. Yarışmayı Eylül ayından itibaren Türkiye Geneline açmayı düşünüyoruz. Yeri gelmişken, amaçladığımız hedeflere ulaşma yolunda, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimize, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimize, velilerimize, eğitime hizmet veren çalışanlara ve bu projeye destek veren herkese teşekkür ederim.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM İstanbul Şubesinin hayata geçirdiği “Çınaraltı Sohbetleri” sizin hazırlayıp sunduğunuz İLESAM Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri ve geleneksel İLESAM cumartesi etkinlikleri önümüzdeki yıllarda da devam edecek mi? Bu etkinliklere yenilerinin eklenmeleri de söz konusu mu?

 

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletimiz, 26 yıldır devam eden bir faaliyetimiz ve elbette devam edecek. İLESAM Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri’de 3 yıldır yaptığım bir faaliyet önümüzdeki dönemde bu etkinliğimizde devam edecek. İstanbul’da “Çınaraltı Sohbetleri” yapıldığı Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde bildiğim kadarıyla restorasyon çalışmaları devam ediyor ve bitince bu programlara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Eylül ayından itibaren kültür-sanat sohbetleri adı altında başka bir faaliyete başlayacağımızın müjdesini buradan verebilirim.

Sibel Unur Özdemir: Sayın Başkanım bu noktada ben de yüreğimden geçen bir dileğimi arz etmek istiyorum müsaadenizle. İLESAM imzası taşıyan etkinliklerde edebiyata dair konul