İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ İLE TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ MESLEK BİRLİĞİ’NE DAİR KISA KISA…

 / ETKİNLİKLERİMİZ

 İLESAM GENEL BAŞKANI MEHMET NURİ PARMAKSIZ İLE 

TÜRKİYE İLİM VE EDEBİYAT ESERİ SAHİPLERİ 
MESLEK BİRLİĞİ’NE DAİR KISA KISA…

 


Sibel Unur Özdemir: Merhaba Mehmet Bey. Sizin şair, yazar, öğretmen, edebiyatçı, radyo programcılığı gibi pek çok kimliğiniz var ancak burada İLESAM Genel Başkanı kimliğinizden ve İLESAM’ın faaliyetlerinden konuşmak istiyorum izninizle. 28 Nisan 2012 Cumartesi günü İLESAM’ın 26. kuruluş yıldönümünü kutladınız. Bu konuda neler söylemek istersiniz?

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM, 28 Nisan 1986 yılında kuruldu ve geçtiğimiz günlerde Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak 26. yılımızı kutladık. Kuruluşumuzdan bu yana kurucu bazı üyelerimiz dâhil, 140 üyemiz Hakkın rahmetine kavuştu. Başta kaybettiğimiz üyelerimize Rabbimizden rahmet diliyorum.26 yıldır birçok yönetim kurulu İLESAM’ı büyütmek için çaba sarf etti. İLESAM için çalışan, emek veren herkese de Yönetim Kurulu Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Bakanlar Kurulu kararı ile kurulan İLESAM, kuruluşundan bu yana Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konusunda meslek birlikleri içinde en çok çaba harcayanı olmuştur ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Şu an üyelerimiz için açtığımız ve devam eden 30’a yakın dava var. Başlangıçtan bu yana kaybettiğimiz dava sayısı çok az. Kültür ve Sanat anlamında geçtiğimiz 2 yıl içinde şubelerimizle beraber 350’in üstünde faaliyete imza attık. Önümüzdeki zaman içinde de bu faaliyetlerimiz artarak devam edecektir. Özellikle Telif Hakları ve Korsanla Mücadele konusunda çok önemli projelere imza atacağız Yönetim Kurulu olarak.


Sibel Unur Özdemir: İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) Genel Kurul toplantısı 31 Mart 2012 tarihinde Türk Tarih Kurumu konferans salonunda geniş bir katılımla gerçekleşti ve siz büyük bir oy potansiyeli ile yeniden Genel Başkanlığa seçildiniz. Öncelikle sizi ve şahsınızda tüm arkadaşlarımızı kutluyorum. Bu güzel toplantının haberini yapmak bana kısmet olduğu içinde kendimi şanslı sayıyorum.

Mehmet Nuri Parmaksız: Yönetim Kurulum adına teşekkür ederim.12.Olağan genel kurulumuzda 2 liste yarıştı ve üyelerimizin takdiri ile Yönetim Kurulumuz 2 yıl süre ile yeniden yetkiyi Genel Kurul’dan aldı. Demokratik bir yarış oldu. Her şeyiyle güzel bir seçim yaşandı; İLESAM’a yakışan ve geniş katılımlı bir seçimdi.

Sibel Unur Özdemir: 11. Dönemle birlikte yani sizin ve ekibinizin yine önemli oy çokluğuyla göreve gelişinizin ardından iki sene geçti. Bu süre zarfında İLESAM’ın çehresinin değiştiği herkesçe görülüyor ve üyeleriniz bu durumdan oldukça memnunlar. Burada sormak istiyorum ki siz ve yol arkadaşlarınız nasıl bir araya geldiniz? Birlikte yürümekteki amacınız neydi? İLESAM adına gerçekleştirmek istediğiniz düşüncelerinizin ne kadarını hayata geçirebildiniz?

Mehmet Nuri Parmaksız: Yönetim Kurulu olarak geçtiğimiz 2 yıl içinde elimizden geleni yapmaya çalıştık. Arkadaşlarımızla bir araya gelişimiz hizmet içindi ve son 2 yılda yaptığımız hizmetlerle bunu ortaya koyduğumuzu sanıyorum. Genel Kurul’dan yetki aldığımız 27 Mart 2010’da, tabiri caizse dağ gibi birçok sorunla karşılaştık, ama yılmadık ve her sorunun üstesinden gelmeye çalıştık. Yönetime geldiğimizde İLESAM üyeleriyle irtibatı kalmamış bir kurum halindeydi. İbra Olmayan geçmiş yönetimden kalan birçok borç söz konusuydu ve davaların açılması gerekiyordu. Biz yönetim olarak hemen ilk önce üyelerimizin iletişim bilgilerini güncelledik. İnternet yoluyla üyelerimiz her faaliyet konusunda bilgilendirildi. Web sitesini kullanılır hale getirdik ve 2 yılda web sitemiz 300 bin kişi tarafından ziyaret edildi. 2 yılda üyelerimizin cep telefonlarına kutlama ve bilgilendirme mesajı olarak 150 bin mesaj gönderilmiş. 2 yılda telif hakları konusunda 30 yeni dava açtık. 2011 yılı içinde davalar için 45 bin TL masraf yaptık. İbra olmayan yönetimle ilgili yapılan borç ödemeleri 2 yılda 120 bin TL ödendi. Alacak davaları sonuçlanınca bu rakamlar geri alınacak. İstanbul Şubesinin geçmişten olan Sinanpaşa Medresesi ile ilgili olan yer konusunda Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne torba yasadan faydalanılarak 34 bin TL ödeme yapılarak bizim yönetimimizle ilgisi olmayan bu konuyu da çözdük. Düşündüklerimizin çoğunu gerçekleştiremedik tabi. 

 

Sibel Unur Özdemir: İLESAM’DA 12 Dönem başladı. Peki, bundan sonraki hedefleriniz nelerdir?

Mehmet Nuri Parmaksız: Geçtiğimiz dönemde sorunlarla boğuşmaktan gerçekleştiremediğimiz projeleri hayata geçireceğiz inşallah. Daha çok akademik program yapıp; büyük projelerle toplumda ses getirmeye devam edeceğiz. Türk Dünyası Yazarlar Kurultayı, İLESAM Ansiklopedisi, Telif Hakları Sözlüğü, Sosyal Sorumluluk ve Edebiyat-Sanat ve Kültürel Faaliyetler önceliklerimiz arasında yer alacak. Yarışmalar açmaya ve İLESAM Ödülleri’ni her sene dağıtmaya devam edeceğiz. Tabi, bu noktada üyelerimizden gelecek her türlü projeyi de değerlendireceğiz ve her zaman söylediğim gibi eleştiriye daima açık olacağız; çünkü eleştiri tekâmülün kamçısıdır.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM Ansiklopedisi projesini hayata geçirmek istediğinizi her fırsatta dile getiriyorsunuz. Bu ansiklopedi neleri kapsayacak? İçeriği hakkında bilgi vermeniz mümkün mü?


Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM Ansiklopedisi, İLESAM üyelerini tanıtıcı bir başvuru kaynağı şeklinde hazırlanacak. 2500’e yaklaşan üye sayımızla bu eser için önemli bir kaynak bulmamız gerekiyor. Muhtevası, diğer ansiklopediler gibi olacak ama üyelerimizin özgeçmişleri yanında bir eserine; eserleri hakkında yazılmış yazı ve görüşlere de yer vermeye çalışacağız.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM’ın iletişim ağı oldukça iyi işliyor. Faaliyetler hakkındaki duyurular, etkinlik haberleri ve üyeler ile ilgili bilgiler internet üzerinden ve SMS mesajları ile anında paylaşılıyor. Ancak; 12. Genel Kurulda İLESAM web sitesinin üyelerin kullanımına açılması, her üyenin bir sayfasının olması ve eserlerini burada yayınlayabilmeleri hususunda gündeme gelen bir öneri vardı ve siz de bu konuya sıcak baktığınızı ifade etmiştiniz. Bu uygulamayı ne zaman hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM’ın web sitesi bütün üyelerimizin kullanıma açıktır zaten; yalnız üyelerimizin web sitesine bir şey ekleyebilmesi görevli arkadaşlarımızın kontrolünden sonra gerçekleşmektedir. İLESAM Üyelerinden Haber başlıklı duyuruların metinleri üyelerimiz tarafından İLESAM’ın web adresine gönderilmekte; sonra görevli personelimiz tarafından yayınlanmaktadır. Önümüzdeki aylar içinde üyelerimizle yapılacak söyleşileri haftada bir web sitesinde yayınlamayı düşünüyoruz. Üye eserlerinin web sitemize aktarılması uzun zaman alacak bir uygulamadır ama her üyemizin özgeçmişini web sitemize de koymayı düşünüyoruz.

Sibel Unur Özdemir: Ben burada telif haklarını, korsanla yapılan mücadeleyi sormak istemiyorum size. Bunu zaten defalarca kez Ankara’da olsun, Gaziantep’te olsun çeşitli illeri dolaşarak dile getirdiniz. Geçtiğimiz günlerde İsa Kayacan beyefendiyle yaptığınız söyleşide de uzun uzun anlattınız. İLESAM’ın web sayfalarında şöyle bir dolaşanlar da bu bilgilere ulaşabilecektir. Tüm bu bilgilendirme kapsamında beni en çok etkileyen okullara ulaşmanız. Çünkü gelecekte ülkeyi yönetecek olan gençlerin bu konularda bilgilenmeleri oldukça önemli. Ne yazık ki günümüzde hala manevi ve maddi haklarını bilmeyen eser sahiplerimiz var. İşte bu noktada İLESAM’ın fonksiyonunun öneminden bahsedebilir misiniz? 

Mehmet Nuri Parmaksız: Sibel Hanım, kuruluş amacımız üyelerimizin Telif Haklarını korumak ve korsanla mücadele etmek. Gençler bizim geleceğimizin teminatı; onları bilinçlendirirsek bu mücadelede zaman içinde başarılı olacağımızı düşünüyoruz. O yüzden özellikle okullara, idareci ve öğretmenlerle beraber öğrencilere ulaşmayı hedef edindik. Son 2 yılda herhalde saymadım ama Türkiye’nin değişik illerindeki 50 civarında okulda bu konuda bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdik. Her şeyin başı eğitim; Telif Haklarını ve korsanla mücadele konusunda verdiğimiz seminer, yaptığımız toplantılar ve projelerle toplumun her kesiminden insanımızı eğitmeyi amaçladık. Yayınladığımız İLESAM Bültenlerinde de her sayı da bu konuya genişçe yer vermeye çalıştık. Her ilde Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Güvenlik Şube Daireleri ve İl Kültür Müdürlükleri ile ortak çalışmalar yaparak elimizden geldiğince korsanın önünü kesmeye çalıştık.

Sibel Unur Özdemir: Hizmet götürdüğünüz okullardan bahsederken aklıma İLESAM’ın Ankara-Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölbaşı Anadolu Lisesi ile gerçekleştirdiği bir proje geldi. Evet, Ankara’daki okulları içeren telif hakları ve korsanla ilgili slogan ve logo yarışmasından bahsediyorum. Sanırım şimdilik yalnızca Ankara’daki okulları kapsıyor bu yarışma. İlerleyen süreç içerisinde diğer illeri de kapsayacak mı, sürekliliği olacak mı bu projenin? Böyle bir yarışma açma fikrine sizi götüren etmenler neydi Sayın Başkanım?

Mehmet Nuri Parmaksız: Sibel Hanım, Ankara-Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölbaşı Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” adlı Slogan ve Logo Yarışması, büyük bir projedir ve tamamen fikri ve proje yapısını ben oluşturdum. Yarışmanın 1. ayağı Ankara’daki toplam 1600 İlköğretim ve Ortaöğretim okuluydu. Yarışmamız çok büyük ilgi gördü; Ankara’nın hemen her ilçesindeki okuldan yarışmaya katılım olduğunu gözledik; bu sosyal sorumluluk projesi tamamen amacına ulaştı. 26 Nisan 2012 Perşembe günü bu yarışmanın ödül törenini güzel bir merasimle yaptık. Yaptığım açılış konuşmasında, “Telif hakkını korumanın ve korsanla mücadele etmenin bir vatandaşlık görevi olduğunun altını çizdim. Bu projeyle hedefimiz her türlü korsanın önünü birazcık kesmektir ama projeyi Temmuz ayı itibariyle bitirdiğimizde Milli Eğitim Bakanlığına başvurup Türkiye’deki bütün okullarda Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Kulüpleri kurulması için bir tüzük hazırlıyoruz ve Milli Eğitim Bakanlığına bunu bir teklif olarak götüreceğiz. Yarışmayı Eylül ayından itibaren Türkiye Geneline açmayı düşünüyoruz. Yeri gelmişken, amaçladığımız hedeflere ulaşma yolunda, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimize, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimize, velilerimize, eğitime hizmet veren çalışanlara ve bu projeye destek veren herkese teşekkür ederim.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM İstanbul Şubesinin hayata geçirdiği “Çınaraltı Sohbetleri” sizin hazırlayıp sunduğunuz İLESAM Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri ve geleneksel İLESAM cumartesi etkinlikleri önümüzdeki yıllarda da devam edecek mi? Bu etkinliklere yenilerinin eklenmeleri de söz konusu mu?

 

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletimiz, 26 yıldır devam eden bir faaliyetimiz ve elbette devam edecek. İLESAM Kabakçı Konağı Şiir Dinletileri’de 3 yıldır yaptığım bir faaliyet önümüzdeki dönemde bu etkinliğimizde devam edecek. İstanbul’da “Çınaraltı Sohbetleri” yapıldığı Beyazıt Devlet Kütüphanesi’nde bildiğim kadarıyla restorasyon çalışmaları devam ediyor ve bitince bu programlara kaldığımız yerden devam edeceğiz. Eylül ayından itibaren kültür-sanat sohbetleri adı altında başka bir faaliyete başlayacağımızın müjdesini buradan verebilirim.

Sibel Unur Özdemir: Sayın Başkanım bu noktada ben de yüreğimden geçen bir dileğimi arz etmek istiyorum müsaadenizle. İLESAM imzası taşıyan etkinliklerde edebiyata dair konulara ve konuklara yer verilmesi, sadece şiir değil öykü ve edebiyatın diğer dalları ile ilgili söyleşilerin de yapılması. Belki karşılıklı soru cevap şeklinde toplantıların düzenlenmesi de faydalı olabilir etkinliğe katılanlar için. Edebiyat alanında eser vermeye çalışan katılımcılara eğitici ve öğretici bilgiler verilmesi iyi olacaktır diye düşünüyorum. Hatta keşke bir gün siz, şiire dair donanımlarınızı bizlerle paylaşsanız da sizi dinleme şerefine nail olabilsek, ne güzel olurdu. Bunun sözünü buradan almak isterim. 

Mehmet Nuri Parmaksız: Evet, teşekkür ederim. İnşallah bir hafta da ben konuşurum ama ben daha çok üyelerimizin, başkalarının konuşmasından yanayım. İLESAM olarak güncel konular dâhil olmak üzere, sanat-edebiyat ve kültürel konulara dair söyleşi ve sohbetlere de yer vermeye devam edeceğiz tabi. Düzyazı eserleri konusunda sohbetler düzenledik; biliyorsunuz 2 yıl önce hatta 5 ay süren “Yazar Okulu” bile açtık.

Sibel Unur Özdemir: Geçmiş yıllarda düzenlenen Yazarlık Okulu, Diksiyon Kursları vb. hizmetler yine yer alacak mı İLESAM bünyesinde? 

Mehmet Nuri Parmaksız: Açmayı düşünüyoruz tabi ama bu kursların müfredatı var; kendi başımıza açtığımız kurslar değil bunlar; sonuçta bir sertifika veriyoruz ve Milli Eğitim Bakanlığından izin alıyoruz bu kursları açmak için. İnşallah Eylül ayından itibaren bu kursları da açmayı düşünüyoruz.

Sibel Unur Özdemir: Sizin “Marifet iltifata tabidir, iltifat edilmeyen meta zayidir” sözünüzü çok beğeniyorum. Önce bunu söyleyeyim. Geçen yıl İLESAM 25. yılını edebiyat ve bilim dünyasının duayenlerine verdiği üstün hizmet ve başarı ödülleriyle kutlamıştı. Bu sene İLESAM Genel Merkezi’nde siz ve Cemal Tuzcuoğulları İLESAM’ı anlatarak ve geçmişten bugüne İLESAM’ı anlatan 2 sinevizyon gösterisi ile 26. yılı kutladınız. Ayrıca İLESAM ödüller veriyor. Bu kapsamda yeni ödüller olacak mı?

Mehmet Nuri Parmaksız: Haklısınız; 25. yıl kutlamalarını büyük bir törenle yapmıştık. Bu sene seçimden hemen sonra büyük bir tören hazırlama zamanımız yoktu ama önümüzdeki yıl 27. yılı daha büyük bir faaliyetle kutlamayı düşünüyoruz. Yarışma ödülleri, Zamanı Tersine Kuranlar ödülleri, İLESAM’ın yaklaşık 30 alanda verdiği kültür ve sanat ödülleri yanında üyelerimizi de zaman içinde ödüllendireceğiz. Bu noktada ödüllendireceğimiz üyelerimizin isimlerini 12. Genel Kurul’da açıklamıştım.

 

Sibel Unur Özdemir: İLESAM büyüklerini sevgi ile kucaklayarak vefa örneği gösteriyor. Toprak Ana Güzide Taranoğlu’nu doğum gününde evinde ziyaretiniz bunun güzel bir örneği. Öte yandan geçenlerde Mehmet Akif Ersoy’un torunu Selma Argon’un, sonra Şahinbey ve Şehitkâmil Kaymakamlarının İLESAM’ı ziyareti de bence bir başka vefa örneği. Yalnız yaşayan üyeleri ile yakından ilgilenmiyor İLESAM. Hakk’ın rahmetine kavuşan üyelerini yâd ederek Onlar ve yakınlarının ruhları için Mevlit okutuyor. Genel Kurul Toplantısında rahmetli olan üyelerinizin anısına etkinlikler yapmaya devam edeceğinizi, isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesini sağlamak için gayret sarf edeceğinizi söylemiştiniz. Bu projenize yönelik herhangi bir çalışmaya başladınız mı?

Mehmet Nuri Parmaksız: Geçen yıl; İstanbul Şubemizin etkinliklerine başlamadan önce Hakkın rahmetine kavuşan bütün üyelerimiz için İstanbul Şube başkanımız Cafer Vayni’nin gayretleri ile Sultanahmet Caminde mevlid okumuştuk. Yaşlılar için konserler veriyoruz, programlar yapıyoruz. Yaşlı üyelerimizi ziyaret ediyoruz. Özelikle üyelerimizin isimlerinin cadde ve sokaklara verilmesi için Belediyelere teklif yazıları hazırlanıyor ve yakın zamanda resmi yazılarımızı göndereceğiz. Bu konuda zaman içinde mutlaka sonuç alacağımıza inancım tamdır.

Sibel Unur Özdemir: İLESAM’ın Ocak-Mart ayı bülteninde Semiha Ergün “Ağaç Kökleriyle Yaşar” başlıklı yazısında İLESAM’ı 25 yıllık bir çınar olarak tanımlıyor ve Ulu İLESAM Çınarı olması için önce kurucu olan köklerin hatırlanması gerektiğini ve kökü olmayan ağaçların çabuk kuruduğunu, ifade ediyor satırlarında. Ben de bu bağlamda yıllar öncesine giderek İLESAM’ın kuruluş düşüncesinin nasıl doğduğunu sormak ve kurucuları hakkında bilgi almak istiyorum sizden.

Mehmet Nuri Parmaksız: İLESAM’ın kurucu üyeleri, Prof. Dr. Ahmet Sonel, Mustafa Necati Sepetçioğlu, Prof. Dr. Dursun Yıldırım, Çoşkun Ertepınar, Yahya Akengin, Prof. Dr. Sadık Tural, Yahya Akengin, Prof. Dr. Reşat Genç ve Prof. Dr. Bilge Ercilasun’dur. Bunlar dışında da isimlerin katkısı mutlaka olmuştur. Meslek Birliğimiz 2936 sayılı kanunla değişik 42. maddesi ile Fikir ve Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birlikleri ve Federasyon Hakkındaki Tüzük hükümleri uyarınca kurulmuştur. Birlik kuruluş statüsü Ankara Valiliği’nin 01.09.1986 gün ve 065.051/4979 sayılı yazıları ile onaylanmış ve Birlik Tüzel Kişilik kazanarak 12.01.1987 tarihinden itibaren faaliyete geçmiştir. Kuruluş için resmi dilekçenin veriliş tarihi 28.04.1986’dır.

Sibel Unur Özdemir: Sayın Başkanım, peki sizin İLESAM ile tanışmanız nasıl oldu?

Mehmet Nuri Parmaksız: Yanılmıyorsam 2004 yılı sonlarıydı İLESAM’a üye olduğum tarih. Birçok dostum İLESAM üyesiydi ve ben uzun yıllar ticaretle uğraşmış; yazı ve şiirlerimi sadece dergilerde yayınlıyordum. 2004 yılında ticari işlerimi askıya aldım. Dostların tavsiyesi ile İLESAM’a üye oldum ve hemen ertesi yıl Yönetim Kurulu içinde yer aldım. Bu birazda şans eseri oldu diyebilirim. Önemli isimlerle beraber çalıştık o dönem. Telif hakları alanını sevdim o yıllarda. 5846 sayılı kanunu ezberledim, avukatlarla görüştüm ve zaman içinde bir uzmanlık alanımız daha oluştu: Telif Hakları. Şimdi, telif hakları davalarında bilirkişilik yapıyorum. İstediğiniz zaman hiç bilmediğiniz bir alanda olsa zaman içinde okuyarak, araştırarak, sorarak bir alanı öğrenebiliyorsunuz. O zamanlar Yönetim Kurulu’nun en genç üyesi bendim ve hâlen de öyleyim.

Sibel Unur Özdemir: Sizin döneminizin başlaması ile birlikte yanılmıyorsam altı yüze yakın üye daha dâhil oldu İLESAM’a. Ben de 2011 yılının 2011. üyesiyim. Sanırım şu anda İLESAM’ın 2500’e yakın üyesi var. Genel Kurulda karşı aday İmdat Gümüş, "kalabalıklar olabilir ama Hz. Muhammed de Hicret’e on kişi ile çıktı," diye bir söylem kullandı. Burada beni üzen bir nokta var ki bahsettiği kalabalık bizler yani üyelerdik. Bu noktada sormak istediğim İLESAM kalabalık gözükmek için her önüne geleni üye olarak mı kaydediyor? Ya da şöyle sorayım kimler İLESAM’a üye olabilir? Üye kabul edeceğiniz gerçek ya da tüzel kişilerde hangi kriterler baz olarak alınır?

Mehmet Nuri Parmaksız: Sayın Gümüş’ün o açıklaması talihsiz bir açıklamaydı. Sanırım tam olarak kastetmek istediği o değildi ama yanlış bir açıklamaydı tabiki. Geçtiğimiz 2 yıl içinde 700’e yakın isim İLESAM’a üye oldu ama biz eseri olan kişileri ve kurumları İLESAM’a üye yaptık. İLESAM’a üye olmak için bir eserinizin olması şart. Üye olanların çoğu-hemen hemen yarısı akademisyendi. Bu dönemde de, bu rakamları yakalayabiliriz. İLESAM’ın koruma alanında bulunan "Bilim Eser Sahipliği Alanları"; Matematik, Mühendislik, Astronomi ve Astrofizik, Güneş ve Güneş Sistemleri, Sağlık Bilimleri (Tıp, Hemşirelik, Eczacılık, Diş Hekimliği, Ruh ve Sinir Hastalıkları), Fizik, Tarımsal Bilimler, Kimya, Sosyal Bilimler (Ekonomi, Siyaset Bilimi, Sosyoloji, Antropoloji, Psikoloji, Coğrafya, Hukuk, İşletme, İletişim, Felsefe, Eğitim, Filoloji, Tarih, İlahiyat, Arkeoloji, Edebiyat, Uluslararası İlişkiler), Yaşam Bilimleri (Biyoloji, Mikrobiyoloji, Bioteknoloji, Biofizik, Biyokimya), Mimarlık (Mimari tasarım, Resterasyon, Şehir ve Bölge Planlaması, Endüstriyel tasarım) gibi alanlardır. İLESAM’ın koruma alanında bulunan "Edebiyat Eser Sahipliği Alanları" ise; hikâye, şiir, roman, deneme, fikir, araştırma, inceleme, edebi tenkit, hatıra, gezi, tercüme, biyografi, çocuk edebiyatı, fıkra gibi alanlardır. Alanlar çok farklı ve İLESAM’ı büyüttükçe İLESAM’ın üye sayısının artmasından kimse çekinmemelidir.

Sibel Unur Özdemir: Sayın Başkanım, yukarıda konuştuğumuz başlıklar dışında İLESAM’ın ileriye dönük olarak gerçekleştirilmesini planladığı toplumsal ve sosyal sorumluluk projeleri var mı? 

Mehmet Nuri Parmaksız: Telif Hakları ve Korsanla mücadele ederken, diğer taraftan kültür-sanat ve edebiyat programları yapıyoruz. Bunların dışında geçtiğimiz yıllarda Yaşlılarla, Tarımla, Kimsesiz Çocuklarla, Yardıma Muhtaç insanlarımız ve engelli vatandaşlarımızla ilgili projeler gerçekleştirdik. Bu dönemde bu çalışmalarımız devam edecek ama özellikle güzel dilimiz Türkçe ve Kadınlarımızla ilgili projelere de imza atacağız.

 

Sibel Unur Özdemir: İLESAM KADINLAR KOMİTESİ Başkanı İlter Yeşilay’ın da çok güzel çalışmaları var. Kadın Şairlere Bakış Sempozyumu bu çalışmalardan sadece birisi. Kadınlar Komitesinin kuruluşundaki gereklilik hakkında bilgi verebilir misiniz birazda. 81 ilde İLESAM KADIN KOMİTELERİ birimleri oluşturulacağı doğru mu? 

Mehmet Nuri Parmaksız: Kadın Şair ve Yazarlara Bakış Sempozyumunu geleneksel hâle getireceğiz. Kadınlar Komisyonun bu dönemde daha da aktif çalışacağını düşünüyorum. İlter Hanım bu konuda güzel çalışmalara imza atacaktır. Kadınlarımız ile ilgili bir proje hazırlığı içindeyiz. 81 ilde olmasa da, birçok il de Kadın Komisyonları kurmayı hedefliyoruz.

Sibel Unur Özdemir: Elbette ki İLESAM’ın tüm faaliyet alanlarını burada konuşmak mümkün değil ama okuyucularımıza bir nebze de olsa İLESAM’ın yeni çehresini oluşturan ekibin çalışmaları hakkında fikir sahibi yapabildiysek ne mutlu bizlere. Başkanım, sizin, bizimle paylaşmak istediğiniz herhangi bir şey var mı?

Mehmet Nuri Parmaksız: Zaman çabuk geçiyor ve onu durdurmanın imkânı yok. Sizin aracılığınızla hem üyelerimize hem de sohbetimizi okuyan herkese hem şahsım hem de İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulumuz adına selam ve saygıları sunuyorum.

Sibel Unur Özdemir: Sayın Başkanım, İLESAM hakkında verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederiz. Bundan sonra da İLESAM’ın hedefinin çalışmak, daha çok çalışmak olduğunu biliyoruz. Daha uzun yıllar ses getirecek etkinliklere hep birlikte imza atmak dileğiyle.

Mehmet Nuri Parmaksız: Yönetim Kurulumuz adına ben teşekkür ederim Sibel Hanım. Sağlık ve huzur önemlidir; Allah sağlık verirse hep beraber güzel çalışmalara imza atacağımızı düşünüyorum.


SÖYLEŞİYİ GERÇEKLEŞTİREN: Sibel UNUR ÖZDEMİR

 

 Okunma Sayısı : 1589         24 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 295587

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.