Necip Fazıl Programı-2011 İLESAM Ödülleri-İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 MAYIS 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Necip Fazıl Programı-2011 İLESAM Ödülleri-İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 MAYIS 2012)

İLESAM 2011 ÖDÜLLERİ 31 MAYIS 2012 PERŞEMBE GÜNÜ DAĞITILACAK. 

İLESAM 2011 ÖDÜLLERİ 31 Mayıs 2012 Perşembe günü Ankara-Altındağ Belediyesi’nin Yunus Emre Kültür Merkezi’nde saat 19’da başlayacak kokteylden sonra dağıtılacak.

Necip Fazıl vefatının 29. yıl dönümünde İstanbul’da anılacak… 

Şair, hatip, hikayeci, tiyatro ve biyografi yazarı, gazeteci, tarihçi Necip Fazıl Kısakürek, ölümünün 29. yıl dönümünde Fatih’teki Ali Emiri Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek programla anılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü tarafından 25 Mayıs 2012 Cuma günü saat 19.00’da başlayacak olan anma programında Mehmet Niyazi Özdemir ve Mustafa Miyasoğlu, Kısakürek’in eserleri, davası, mücadelesi ve şahsiyeti üzerine konuşma yapacak.

Ayşe Egesoy’un sunuluculuğunu yapacağı program kapsamında, İstanbul’dan Sesler Topluluğu’nun vereceği konserde, Necip Fazıl Kısakürek’in bestelenmiş eserleri de seslendirilecek. 

Bilindiği gibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Abdurrahman ŞEN, çok kıymetli bir İLESAM üyemizdir. Bundan dolayı İBB’nin kültürel faaliyetlerine tam destek veriyoruz. Bu nedenle İstanbul’daki üyelerimizin 25 Mayıs 2012 Cuma günü saat 19.00’da başlayacak olan anma programın ve diğer etkinliklere bizzat katılması  ve çevresini haberdar etmesini bekliyoruz.

İLESAM olarak Bodrum Kitap ve Kültür Festivalindeyiz…

Kıymetli İLESAM üyeleri,

İLESAM-(Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) olarak Türkiye çapında gerçekleştirdiğimiz yüzlerce etkinliğe bir yenisini daha katacağız.

1-7 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan, 1.Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Festivali’nde görkemli bir biçimde yerimizi alacağız.

1.Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Festivali ile 
Bodrum Türk edebiyatının Akdeniz’e açılan kapısı olmaya adaydır. Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleşecek olan festivalin ilk yılındaki konuk ülkesi “Yunanistan” ve teması “Komşuluk”. Festival her yıl bir Akdeniz ülkesini konuk ülke olarak ağırlayacak ve her yıl konuk ülke ile Bodrum-Türkiye arasında köprü oluşturacak bir temaya sahip olacaktır. Bu önemli etkinlikte de İLESAM olarak üyelerimizin ve dostlarımızın tanıtımını, tanışmasını ve kaynaşmasını sağlayacağız. Bu nedenle;

a- İLESAM standına hangi üyelerimizin ve dostlarımızın katılacağı/kitaplarını getirebileceği ve imza günü düzenleyebileceği,

b- Hangi üyelerimizin ve dostlarımızın İLESAM standında görev alabileceği,

c- Hangi üyelerimizin ve dostlarımızın festival süresince panel, açıkoturum, konferans, konser vb. etkinlikleri ya da önerecekleri etkinlikleri düzenleyeceği yönündeki bilgilere sağlıklı planlama yapabilmemiz için ihtiyaç vardır.

Üç maddede bahsedilen konularla ilgili olarak en son 25 Mayıs 2012 Cuma gününe kadarcafervayni@gmail.com / ilesamistanbul@gmail.com adreslerine veya 05326633295 numaralı cep telefonuna bildirmeniz gerekmektedir.Not: Etkinlik yapacak üyelerimiz yol ve konaklama ücretlerini kendileri karşılayacaklardır.

İLESAM CUMARTESİ ŞİİR DİNLETİSİ-Rabia Gölbaşı (26 Mayıs 2012 Cumartesi, Saat:14)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde, İLESAM’ın Kültür Evi’nde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

***

Yer: İLESAM Kültür Evi

Bu hafta İLESAM Üyesi Rabia Gölbaşı’nın her sene düzenlediği 18. Şiir Şöleni Yapılacaktır.

Tarih: 26 Mayıs 2012 Cumartesi

Saat:14.00 

Adres: İzmir 1.Cadde, 33 / 16 Kat:4  Aydın Apatmanı Kızılay-ANKARA
Tel: 0312-419 49 38

www.ilesam.org.tr

 

İLESAM Üyesi Celal Ogan,OR-AN Perihan İnan İlköğretim Okulu’nda Öğrencilerle Buluştu

22 Mayıs 2012 tarihinde OR-AN’da bulunan MAYA Kolejinin geniş salonunda OR-AN

Perihan İnan İlköğretim Okulunca öğrencilere ve velilerine yapılan şiir dinletisine geniş katılım olmuştur.  Katılıma seçkin davetliler arasında bulunan üyemiz Celal OGAN şiirleriyle ve konuşmasıyla renk katmıştır. Şiir dinletisinden veliler davetliler ve öğrenciler keyif almışlar ve memnun olmuşlardır.

İLESAM Üyesi Halil Gürkan’ın  İmza Gecesi

Eskişehir Şairler Derneği Yönetim Kurulu üyesi Halil GÜRKAN’IN ikinci şiir kitabı “KARANLIK SEHER” in tanıtıldığı şiir dinletisi ve imza gecesi Tepebaşı Belediyesi Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Dernek Başkanı İbrahim SAĞIR’IN, Halil GÜRKAN’ın  inanılmaz bir şekilde yükselen şairlik grafiğini anlatarak açılışını yaptığı dinletide ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Güzel Sanatlar Bölüm Başkanı Prof. Dr. Halil BUTTANRI Eskişehir Şairler Derneği’nin Üniversite, Eskişehir ve Türkiye için öneminden ve Şair Halil GÜRKAN’ın başarısından söz etti.

Dinletiye Katılan Eskişehir Vali Yardımcısı İsmail KÜRECİ’nin “Şairler Derneğinin yapmış olduğu bu etkinlikten son derece memnunum. Şair Halil GÜRKAN’ın ve “KARANLIK SEHER” adlı kitabının tanıtıldığı bu etkinlik Türk şiirine bir hizmettir”  diyerek duygularını belirttiği gecede Şairin, Gazi Üniversitesi’nde Öğretim görevlisi olan oğlu Barış  GÜRKAN çalıp söylediği türkülerle gönülleri fethetti.

ESOGÜ Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim üyesi Doç. Dr. Tamilla ALİYEVA Halil GÜRKAN’a Azerbaycan’dan gelen kutlama mesajları ile hediyeleri sunduktan sonra şiirlerin mükemmelliğinden söz ederek kitapla ilgili kısa bir yorum yaptı.

Üstad Muharrem KUBAT’ın övgüyle bahsettiği Eğitimci-Şair Halil GÜRKAN’ın birbirinden güzel şiirlerinin süslediği gece, şairin, eşi Güler GÜRKAN ve oğlu Barış GÜĞRKAN ile birlikte sahneye çıkarak izleyicilere teşekkür etmesiyle sona erdi.

Yılın Şairi Seçilen İLESAM Üyesi Harika Ufuk Altın Turaç Ödülünü Ankara’da Aldı

Merkezi Ankara’da bulunan Çukurova Lobisi Dergisi tarafından düzenlenen yılın en başarılı kişilerinin ödüllendirildiği tören 5 Mayıs 2012 Cumartesi günü saat 19.30’da Ankara Hiltonsa’da yapıldı. 4. Altın Turaç ödülleri 2011 yılının en iyileri olarak 24 dalda seçilenlere takdim edildiği muhteşem törene bakanlar, milletvekilleri, iş adamları, şairler, yazarlar, sanatçılar yoğun ilgi gösterdiler.

Yılın en başarılı şairi olarak uzun yıllar Adana Kız Lisesi’nde Edebiyat öğretmenliği yapmış ve katıldığı pek çok yarışmada birincilikler kazanmış olan Harika Ufuk seçilmiştir. Geçen yıl 11 Aralık 2011’de düzenlediği Güz İkindisi adlı şiir kitabının imza gününün yankıları bitmeden 28 Nisan 2012’de dördüncü kitabı Çocukluğum Sende Kaldı İstanbul’un imza gününü görkemli bir biçimde yapan Ufuk üretkenliği ve başarılarıyla dikkat çekiyor.

Bu konuda Harika Ufuk duygularını şöyle açıklamıştır: “Şimdiye kadar ulusal ve uluslar arası yarışmalardan çoğu birincilik olmak üzere çok ödül aldım. Yurt içinden ve yurt dışından aldığım bu ödüller beni çok mutlu etti. Ancak “Altın Turaç” ödülü bana hepsinden daha anlamlı geliyor. Adanalı olarak Çukurova’ya eğitim ve sanat alanında hizmette bulundum, Adana’yı her yerde başarıyla temsil ettim. Bu ödül, çabalarımın boşa gitmediğinin belgesidir. Yılın en başarılı yazarı Yaşar Kemal ile birlikte ödül almak rüyadan daha güzel… Ayrıca yılın gazetecisi Yavuz Donat, yılın sanatçısı Yaşar, yılın spor adamı Fatih Terim, Çukurova’ya katkılarından dolayı Demet Sabancı ile ödül almak da oldukça heyecan verici… Çukurovalılara ve Çukurova Lobisi Çukurovalılar Derneği Genel Başkanı Sayın Ali Alper Çetin’e teşekkür ediyorum.”

İLESAM Üyesi Adanalı Şair Harika Ufuk “Çocukluğum Sende Kaldı İstanbul ” Adlı 4. Şiir Kitabı İçin İmza Günü Düzenledi

Adana’nın gururu eğitimci şair yazar Harika Ufuk, “Çocukluğum Sende Kaldı İstanbul” adını verdiği şiir kitabı için 28 Nisan 2012 Cumartesi günü Tarihi Kız Lisesi’nde (Adana Kültür Merkezi’nde) imza günü düzenledi.

İLESAM Üyesi A.Yaşar Serin ‘Ebrularda Hayat Ağacı’ Resim Sergisi Açtı

Cumhuriyet Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümü Resim Ana Bilim Dalı Başkanı Yard.Doç.A.Yaşar Serin’in  Müzeler Haftası kapsamında 18.05.2012 günü Sivas Arkeoloji Müzesinde açılan  “ Geleneksel Türk Sanatı olan “ EBRULARDA HAYAT AĞACI” Yağlı boya tablolarından oluşan  resim sergisi  oldukça ilgi gördü. Bütün tablolarda Hayat Ağacı motifinin farklı figürleri yer alan sergide  Sivas Valisi Ali Kolat ve eşi İlksan Kolat, Sivas Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan,Sivas Milli Eğitim Müdürü Turan Akpınar  çok sayıda öğrenci ve öğretmenler, Sivas’taki sanatseverler yer aldılar.

Yard.Doç.A.Yaşar Serin yaptığı konuşmasında:  Hayat Ağacı motifini 25 yıl önce Sivas’ta Gökmedrese duvarında görüp çizimini yaptıktan sonra uzun yıllar  araştırdığını , bugüne kadar Hayat Ağacı ve Çift Başlı Kartal konulu bir çok araştırma yazıları,makaleler yazıp yayınlandığını belirtti.

Bugüne kadar 16 adet kişisel, 21 ye yakın karma sergide yer alan Serin’in, Yurt içinde ve Yurt dışında resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Yurt dışında ve içinde organize edilen 6 adet bilimsel kongrelerde sunumu, bilimsel yayınlarda 3 adet uluslar arası bildirisi ,üç adet de yurt dışında sergisi bulunmaktadır. Yurt dışında farklı  Üniversiteler tarafından davet edilerek oradaki öğrencilere de Ebru sanatını öğretmiştir. Sivas Arkeoloji Müzesindeki bu sergisinde Sivas’taki Selçuklu eserlerinde bulunan “HAYAT AĞACI” örgesini ana tema olarak konsept oluşturarak ebru sanatı ile bütünleştirip özgün birçok örnekler sunmaktadır.
     Yard Doç.A.Yaşar Serin’in sergisi 21 Mayıs 2012 tarihine kadar açık kaldı.

 Okunma Sayısı : 810         24 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 565888

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.