İLESAM KÜLTÜR EVİ, 18. GELENEKSEL ŞİİR ŞÖLENİNDE RABİA GÖLBAŞI’YA EV SAHİPLİĞİ YAPTI-(26 Mayıs 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİ, 18. GELENEKSEL ŞİİR ŞÖLENİNDE  RABİA GÖLBAŞI’YA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

 (26 Mayıs 2012)

Mekânlar, duvarları arasında yaşattığı insanlarla, onların kendine kattığı değerlerle, paylaşımlarla, yaşanmışlık kokan olaylarla var olurlar. Gün olur hasreti, gün olur acıyı, gün olur mutluluğu barındırırlar köşelerinde. Ve gün olur güzel bir mayıs cumartesinde şiire sevdalı gönüller İLESAM Kültür Evinde buluşur, tek bir yürek olur, sevgi olur, söz olur, şiir olur dökülür yüreklerden.

 

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Yönetim Kurulu olarak alınan karar çerçevesinde 26 yıldır devam eden faaliyetlerden biri olan Geleneksel Cumartesi Sohbetleri ve Şiir Dinletileri kapsamında her hafta olduğu gibi bu hafta da kapılarını gönül dostlarına açtı İLESAM Kültür Evi. Bu hafta bir başkalık vardı çehresinde çünkü bir başka gelenekselleşmiş etkinliğin gerçekleşmesi için toplanılmıştı çatısı altında.

 

Şair, yazar, gazeteci kimliklerini bünyesinde barındıran aynı zamanda da Gül Şairi olarak anılan Rabia Gölbaşı her yıl mayıs ayında hazırlayıp sunduğu şiir şölenlerine bir yenisini daha ekleyerek yaz dönemi dolayısıyla bir süre için tatile  girerek cumartesi etkinliklerine ara verecek olan  İLESAM Kültür evinde 18. Şiir Şölenini gerçekleştirdi.

 

Çeşitli illerden katılımın olduğu Şiir Şölenine gösterilen ilgi görülmeye değerdi.

 

Rabia Gölbaşı “Her yıl mayıs ayında düzenlediğimiz ‘Şiir Şöleni’ geleneğimizi devam ettirerek, bu sene de 18. Şiir Şöleni’ni gerçekleştirmenin onur ve mutluluğunu yaşıyorum. Yıllar önce ilk kez şiir şöleni düzenlediğimde ben bile bu kadar uzun soluklu olacağını düşünmemiştim ama şimdi burada, dostlarla birlikte olmanın güzelliğini yaşıyorum. Allah sağlık, sıhhat verirse bu  şölenlerimizi önümüzdeki yıllara da taşımayı arzu ediyorum. Bilindiği gibi mayıs ayı önemli günler bakımından  oldukça zengindir. Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı,  İstanbul’un FethiAnneler Günü gibi özel günler ve büyük üstat Necip Fazıl Kısakürek’in doğum ve ölüm tarihi de bu ayın içinde yer alır.” diyerek anne temalı bir şiir ile programı açtı ve hemen ardından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ı bu güzel etkinlikle ilgili düşüncelerini paylaşması için kürsüye davet etti.

 

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız “Üyelerimizden Rabia Gölbaşı  hanımefendinin her yıl düzenlediği bu güzel şiir şölenleriyle İLESAM Kültür Evimiz şenleniyor. Sayın Gölbaşı’nın bu şölenleri gelenek hâline getirmesi ve yıllarca sürdürmesi kolay bir iş gibi görünse de böyle organizasyonların hiç de kolay olmadığı aşikar. Değerli üyemizi yürekten kutluyor ve gelenekselleşen bu şölenin devamını diliyorum.”diyerek konuşmasına şöyle devam etti. “Gördüğünüz gibi biz, İLESAM olarak etkinlik gerçekleştirmek için salonumuzu talep eden üyelerimize, salonumuz müsait olduğu zaman hiçbir maddi karşılık beklemeden seve seve veriyoruz. Üyelerimizden gelen öneriler bizleri mutlu ediyor. Önerilere de, eleştirilere de açığız. Bu Şiir Şöleninin, dönemin son cumartesi etkinliği olduğunu buradan duyurmak isterim. Yaz döneminin ardından, eylül ortalarına doğru cumartesi söyleşilerimiz ve şiir dinletilerimiz tüm hızıyla devam edecektir. Öte yandan; kültüre ve sanata yönelik faaliyetlerimiz de ivme kazanarak yollarına devam edecekler. Bilindiği gibi Beypazarı’nda ve Simav’da bir grup şair ve yazar arkadaşlarımızın katılımıyla gerçekleştirdiğimiz şiir günleri oldukça ses getirdi. Bu aktivitelere katılamadıkları için bizlere gönül koyup serzenişlerde bulunan  üyelerimiz olmuştur. İLESAM’ın 2500’e yakın üye potansiyeli vardır. Takdir edersiniz ki gönül istese bile bir anda tüm üyelerimizin her etkinliğe katılması mümkün olmamaktadır.Biz bu işi sıraya koyduk ve önümüzdeki günlerde yapacağımız başka başka aktivitelere daha önce diğer faaliyetimize katılmayan üyelerimizi dahil edeceğiz. Hatta kültür gezileri, piknikler yapacağız, yurt içi ve yurt dışı geziler de düzenleyeceğiz ve tabii ki bu geziler içinde yine şiire, sanata dair organizelerimiz de olacak. Önce Karadeniz ile başlayıp Azerbaycan’a kadar uzanacağız. Üyelerimizden bu doğrultuda talepler var bizler de onların dilekleri doğrultusunda isteklerini gerçekleştirmeye çalışacağız.”

 

 

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın konuşmasının ardından 17. Şiir Şöleninde çekilmiş fotoğrafların bulunduğu bir çerçeveyi  ve ta bu şölenin başladığı ilk günden bu yana gelişerek günümüze kadar ulaşması sırasında yazılan tüm haberleri bir dosyada toplayarak İLESAM arşivinde yer alması için Parmaksız’a hediye eden Rabia Gölbaşı, 18. Şiir Şölenine katılımlarından dolayı da  Genel Başkana bir teşekkür belgesi takdim etti.

 

Sevgi, dostluk, kardeşlik  ve  barış şiirlerinin okunmasını isteyen Gölbaşı,  program akışı içerisinde kâh değerli hocalarından, kâh kendi şiirlerinden okuyarak şöleni renklendirdi. Birbirinden kıymetli şairler de çeşitli konularda seslendirdikleri  beyitlerle, dizelerle taçlandırdılar bu güzel günü. Program esnasında, Abdurrahim Karakoç’a acil şifalar dilenirken bir süre önce kaybettiğimiz emekli Vali Rıza Akdemir şiirlerle yad edildi.

 

 

 Şiirlerin yanı sıra Aşık Behrami ve Aşık Ayten Gülçınar’ın sazları eşliğindeki atışmaları dinleyenlere keyifli dakikalar yaşattı.  

 

Şölene,  Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, Hukukçu Saime Toptan telgrafları ile iştirak ettiler.

 

 İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, BAS Genel Başkanı Resul Akay, CHP Eski Milletvekili Ömer Dedeoğlu, AGİAD Genel Başkanı İnsaf Kılıç, TRT Eski Mensubu Naki Özcan, Avukat Şanlı Aslangül, Avukat Ahmet Afacan, Bekir Yalçınkaya, Eyüp Şahan, Nusret Turan, Şakir Susuz, İbrahim Sayar, Cemal Tuzcuoğulları, İsmet Bora Binatlı, İsa Kayacan, Abdullah Satoğlu, Vedat Fidanboy, Orhan Vergili, Sibel Unur Özdemir, Suna Güvel, Mahir Ünat, Dudai Murat, Kenan Yazıcı, Tuncer Ulusoy, Mehmet Sevinç Ergün, Aşık Behrami, Aşık Sadi, Aşık Ayten Gülçınar, Merih Baran, İsmail Kara, Ramazan Kurt, Aysel Biçer, Nuriz Gökmenoğlu, Atıf Selçuk, Arzu Kök gibi isimlerin katılımıyla varsıllaşan 18. Şiir Şölenine gösterilen ilgiden mutlu olduğu her halinden belli olan Rabia Gölbaşı konuklarının kalbini tatlı dili, güler yüzü, albenili sunumu, seslendirdiği şiirleri ve leziz ikramlarıyla fethetti.

 

 

Şölen esnasında söz alıp şiirlerini paylaşan şairlere ve konuklara katılımlarından dolayı sunduğu Teşekkür Belgesinin yanı sıra çeşitli armağanlar da veren Rabia Gölbaşı, Eyüp Şahan’ın “Bir Dilek Tuttum” isimli şiir kitabını da hediye etti.

 

 

Her güzelliğin bir sonu vardı elbette. Bir Cumartesi etkinliğinin daha sonuna gelinirken İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın 31 Mayıs 2012 tarihinde saat 19:00 da Altındağ/Yunus Emre Kültür Merkezi’nde İLESAM’ın ilim ve edebiyat alanında ülkemize ve insanlığa hizmet etmiş ve seçkin eserleriyle katkıda bulunmuş bilim ve edebiyat adamlarını ve kültür-sanat çalışmalarını teşvik etmek amacıyla verdiği İLESAM 2011 Ödül törenine tüm üyelerini beklediğini ve katılımın yüksek olmasını arzuladığını dile getirdiği cümleleri yankılanıyordu kulaklarda  ve pek tabii yüreklerde gönül dostlarıyla yeniden buluşulacak olmanın verdiği coşku yer alıyordu.

 

Haber Metni ve Fotoğraflar: Sibel UNUR ÖZDEMİR

 Okunma Sayısı : 1143         29 Mayıs 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 839369

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.