İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (5 HAZİRAN 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (5 HAZİRAN 2012)

FARKINDALIK YARATMAYA DEVAM EDEN İLESAM’IN 2011 ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

“Marifet iltifata tabidir. İltifat görmeyen meta zayidir. 

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulunca alınan karar doğrultusunda, ilim ve edebiyat alanında ülkemize ve insanlığa hizmet etmiş ve seçkin eserleriyle katkıda bulunmuş bilim ve edebiyat adamlarını teşvik etmek amacıyla “İLESAM Ödül Yönergesi” yeniden düzenlenerek 6 ay boyunca gerek internet üzerinden gerekse dilekçeyle önerilen aday başvuruları alınmış ve oluşturulan komisyon tarafından yapılan çalışma sonucunda 2011 İLESAM Ödüllerine lâyık görülen isimler İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından açıklanarak Ödül töreninin Mart-Haziran ayı içinde yapılacağı belirtilmişti. 

Bu çerçevede tertiplenen 2011 İLESAM Ödül töreni 31 Mayıs 2012 Perşembe günü Altındağ Belediyesi Yunus Emre Kültür Merkezinde büyük bir katılımla gerçekleşti.

“Marifet iltifata tabidir. İltifat edilmeyen meta zayidir.” ilkesinden hareketle yola çıkan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği 5 ayrı kategoride 35 ödül dağıtmanın mutluluğunu yaşadı.

Atatürk ve silah arkadaşlarının aynı zamanda da Hak’kın rahmetine kavuşmuş ilim, bilim ve edebiyat dünyasının duayenleri için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemi hususundaki düşüncelerini paylaşmak üzere kürsüye gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız Kuruluş amacımız üyelerimizin Telif Haklarını korumak ve korsanla mücadele etmektir. İLESAM’ın hinterlandına giren alanlar çok farklı, hizmet ettiğimiz yelpaze oldukça geniş. Biz, İLESAM olarak yapmamız gerekeni yerine getirdiğimiz gibi yapmamız gerekenden fazlasını da gerçekleştirebilmek için uğraşıyoruz. Sosyal Sorumluk projeleri kapsamında da pek çok girişimlerde bulunduk ve bulunmaya devam edeceğiz. Son 2 yılda, Türkiye’nin değişik illerindeki 50 civarında okulda bu konuda bilgilendirme toplantısı yaptık, Telif Hakları ve korsanla mücadele konusunda seminerler verdik,  toplantılar yaptık ve çeşitli projelerle toplumun her kesiminden insanımızı eğitmeyi amaçladık. Bu faaliyetlerimiz kapsamında yaşlılarla, tarımla, kimsesiz çocuklarla, yardıma muhtaç insanlarımız ve engelli vatandaşlarımızla ilgili projelerimizi hayata geçirmek de bizleri mutlu etti. Öte yandan; ne üzücüdür ki yazarlık, şairlik bir meslek olarak kabul edilmediğinden yazarlarımız ve şairlerimiz hayatlarını idame ettirebilecekleri başka işlerde çalışmak zorundalar. Günümüzde zaman zaman içi boş ödüllerin verildiğine tanıklık etsek  de kuruluşundan bu yana, 26 yıldır bilim, ilim, edebiyat ve kültür  kulvarlarında hizmet eden üyelerinin maddi ve manevi haklarını koruyan İLESAM’ın verdiği bu ödüller, bundan sonraki çalışmaların omuzlara yüklediği sorumluluğun, çok çalışmanın ödülleri olup daha da ileri gidilmesinde teşvik noktasında önemlidir.” diyerek Mevlana’nın Söz az ve öz gerektirir vesselâm" sözüyle konuşmasını noktaladı.

İLESAM 2011 Ödül töreninin sunuculuğunu üstlenen Gökhan Kahraman’ın “Kültür ve edebiyat alanında eser veren kişiler birer aşıktır.Onlar varlıklarını kaleme dökerler, gece yaşarlar, gece okurlar, gece yazarlar.Edebiyat, aşığın ta kendisidir ve onlar kalbin hasını taşırlar” diyerek düşüncelerini paylaşmasının ardından İLESAM Federasyon Temsilcisi ve Fotoğraf Sanatçısı Zeynel Yeşilay tarafından hazırlanan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliğinin çatısı altında geçmişten günümüze ulaşan her faaliyet, her tasarı, her çalışma ve bu etkinliklerde emeği geçen hemen herkesin fotoğrafları ile yad edildiği  bir multivizyon gösterisi seyircilerle buluştu. Şimdi karelerde kalan her organizasyonun, emeği geçen her şahsiyetin, her  hatıranın aslında İLESAM’ın ne kadar yol kat ettiğinin bir göstergesi olduğu gerçeği, izleyenleri büyüledi.

Multivizyon gösterisinin ardından ödüller sahiplerini bulmaya başladı.

Ülkemize ve insanlığa nitelikli eser ve çalışmalarıyla hizmet etmiş, ilim ve edebiyat alanında 50. yılını doldurmuş Prof. Dr. Zeynep KORKMAZ’a,   Mustafa FİRENGİZ’e ve Bekir Sıtkı FIRAT’a İLESAM Şeref Ödülleri İLESAM Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah ÇETİN,

Ülkemi­ze ve insanlığa Birliğimizin kuruluş amaç ve il­kesi paralelinde hizmet etmiş olan Ahmet MUSAOĞLU’na ve Doç. Dr. Merthan DÜNDAR’a İLESAM Başarı Ödülleri Genel Muhasip Cemal TUZCUOĞULLARI,

Türk Dünyasında ilmî veya edebî eserleriyle temayüz etmiş, ko­nularını Türk dünyasının müştereklerinden se­çen, eserlerinden birden fazla Türk ülkesinde ilmî veya edebî olarak yararlanılan veya kendi lehçesinin dışındaki Türk lehçelerine çevrilen Prof. Dr. Tuncer GÜLENSOY’a ve Yard. Doç. Dr. Yakup DELİÖMEROĞLU’na Türk Dünyası İlim ve Edebiyatına Hizmet Ödülleri İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Arif Bük,

Ülkemi­ze ve insanlığa Birliğimizin kuruluş amaç ve il­keleri paralelinde hizmet etmiş olan Doç. Dr. Levent BAYRAKTAR’a İLESAM Teşvik Ödülü  İLESAM Haysiyet Kurulu Üyesi Ali Kemal Parıldar 

tarafından takdim edildi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AB Bakanı Egemen Bağış, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ümit Yaşar Gözüm, Nallıhan Belediye Başkanı Ahmet Adnan Okur, Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak yoğun programları nedeniyle 2011 İLESAM Ödül Törenine telgraflarıyla iştirak ettiler.

Telgrafların okunmasının ardından İLESAM Kültür-Sanat ödülleri sahiplerini bulmaya başladı.

Kültür ve Sanata Hizmet dalında ödüle layık görülen Altındağ Belediye Başkanı  Veysel TİRYAKİ’ye ödülü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından takdim edildi. Tiryaki“Kültür sofrasını zenginleştiren insanlara her zaman, her yerde ihtiyaç vardır, ciddi çalışmalara imza atmaya ihtiyaç vardır. Sanatla uğraşan insanların sayısının artmasını diliyor ve sanatçıları seven insanlara sevgilerimi sunuyorum.” diyerek duygularını dile getirdi.

Dergi Yayıncılığında ödüle layık görülen MEB Bilim ve Aklın Aydınlığında Eğitim Dergisine ödülü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 

Kamu Yayıncılığında ödüle layık görülen Türk Tarih Kurumuna ödülü Hayrettin İvgin,

Müzik dalında   ödüle layık görülen Can ATİLLA’ya ödülü  İLESAM Federasyon Temsilcisi ve Fotoğraf Sanatçısı Zeynel Yeşilay, 

Sinema dalında ödüle layık görülen Ömer Faruk SORAK’a ödülü Hakan Yılmaz,

Yayınevi olarak ödüle layık görülen AKÇAĞ Yayınevine ödülü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız,

Basın alanında ödüle layık görülen Arslan BULUT’a ödülü İLESAM Haysiyet Kurulu Üyesi İsa Kayacan,

TV Programı kategorisinde ödüle layık görülen TRT - Ömür Dediğin Programına ödülü Can Veren Pervaneler programı yapımcısı Hayati İnanç,

Belgesel dalında ödüle layık görülen Mehmet Akif ERBAŞ’a ödülü İLESAM Teknik-Bilim Kurulu Üyesi Ergün Veren,

Hikâye dalında ödüle layık görülen Osman ÇEVİKSOY’a ödülü İLESAM Denetleme Kurulu Üyesi Turan Durak Düz,

Şiir kategorisinde ödüle layık görülen Vedat FİDANBOY’a ödülü İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay,

Çocuk Edebiyatında ödüle layık görülen Bestami YAZGAN,’a ödülü İLESAM Haysiyet Kurulu Üyesi İbrahim Engin,

Gezi dalında ödüle layık görülen Hacer ÖZTÜRK’e ödülü Serhat Dalgıç,

Deneme  dalında ödüle layık görülen Hikmet KÖKSAL’a Necati Çağla,

Araştırma-İncelemede dalında ödüle layık görülen Prof. Dr. İsmail DOĞAN’a Yayınlar Daire Başkanı Aziz Eren,

Tarih alanında ödüle layık görülen Prof. Dr. Taha NİYAZİ’ye ödülü İLESAM Genel Başkan Yrd. Prof. Dr. Nurullah ÇETİN,

Karikatür dalında ödüle kayık görülen Hakkı USLU’ya ödülü İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay,

Edebî Tenkitte ödüle layık görülen Gökhan TUNÇ’a ödülü İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi Arif Bük,

Elektronik Yayıncılıkta birharf.net e- dergisi editörü ve İLESAM Radyo-Televizyon ve Yayın Kurulu Üyesi Nur Ersen’e ödülü Hakan Yılmaz, 

Halk Kültürü kategorisinde ödüle layık görülen Dr.Nezir TEMUR’a ödülü İLESAM Genel Muhasibi Cemal TUZCUOĞULLARI, 

Klasik Türk Sanatlarında ödüle layık görülen Serhan ÇİFTÇİGÜZELİ’ye ödülü İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız 

tarafından takdim edildi. İLESAM Kültür-Sanat ödüllerini almanın güzelliğinin yanı sıra kalbin ve ruhun bir araya geldiği bir atmosfer paylaşıldı Yunus Emre Kültür Merkezinde. 

İLESAM Kültür-Sanat ödülleri kapsamında Roman alanında Mehmet NİYAZİ, Hatıra kategorisinde Mehmet Serhan TAYŞİ,  Biyografide Mahmut ÇETİN, Tiyatroda Turgut ÖZAKMAN,Radyo Programcılığında Zehra Birsen YAMAK da ödüle layık görülen ancak mazeretleri nedeniyle törene katılamayan isimler arasındaydılar.

2011 İLESAM Ödüllerinin yanı sıra Türk Edebiyatına yeni eserler ve isimler kazandırmak, Türk Edebiyatına ve Türk kültürüne hizmet etmek amacıyla İnceleme-Araştırma, Roman ve Hikâye alanında, Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) ve AKÇAĞ Yayınevi tarafından gerçekleştirilen yarışma sonucunda birincilik alan Neval Kavcar, Hasan Ildız ve Emine Gözde Özgürel’e ödülleri İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından sunuldu. 

2011 İLESAM Ödüllerinin sunuculuk görevini üstlenen Gökhan Kahraman’a  güzel sunumundan dolayı İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından bir plaket verildi. 

Ödüllerini alarak duygularını dile getiren konuklardan bazılarının cümleleri ise şöyleydi.

500 yıllık sanatın mihenk taşıdır edebiyat.Ruhunu edebiyata dayamamış hiçbir sanat dalı yoktur. Türk dünyasında yapılması gereken bir durumda çok yol kat edilecek ama iyi bir noktadayız. 

Donanımlı, bilgili, irfanlı aydınların önünü açmak lazım. 

Teşvik edici, gurur veren ama bir o kadar da sorumluluk yükleyen ödüller bunlar.

İlim ve sanat takdir edilmediği yeri terk eder.

Sanata gönül verenlere ve kadrini bilenlere sonsuz teşekkürler.

İLESAM farkındalık yaratmaya devam ediyor.

Emeğin karşılığı, bazen eleştiri, bazen teşekkür, bazen ödül olarak geri dönüyor ve boşluğa bıraktığımız sesi duyuyor.

Hayat kısadır ama aşk hep vardır.İçinizdeki sanat aşkı hiç bitmesin.”

Bestami Yazgan’ın ve Mehmet Nuri Parmaksız’ın seslendirdiği şiirlerle, çeşitli fıkralarla renklenen tören, aynı atmosfer içinde çeşitli dallardaki eserleri ve pek çok üstadı bir araya getirerek aynı havayı teneffüs etmelerini, tek yürek olmalarını sağlayarak gönüllerde sıcacık bir iz ve dimağlarda gelecek günlerin edebiyat için, kültür için daha da bereketli olacağı izlenimini bıraktı.

İLESAM’dan Bodrum Çıkarması…

İLESAM-(Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) olarak Türkiye çapında gerçekleştirdiği yüzlerce etkinliğe 1.Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Festivali’ni de ekledi.

1-7 Haziran 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde İLESAM, onlarca imza ve söyleşi, konferans; ney, şiir ve müzik dinletileriyle yer alıyor.

Festivalle ilgili olarak İLESAM İstanbul Şube Başkanı Cafer Vayni şunları söyledi: “İLESAM’ın esas amacı; İlim ve edebiyat eseri sahiplerinin ortak çıkarlarını korumak, 5846 sayılı kanun ile tanınmış hakların idaresini ve takibini, alınacak ücretlerin tahsilini ve hak sahiplerine dağıtımını sağlamaktır. Eser üretimi aynı zamanda kültüre de katkıdır. Dolayısıyla Türk kültürünü yurtiçinde ve yurt dışında tanıtmak ta İLESAM’ın asli görevlerindendir. Bu nedenle İLESAM 1992’de Cengiz AYTMATOV’a,1993’de Cengiz DAĞCI’ya, 1994’de Bahtiyar VAHAPZADE’ye  Türk Dünyası Üstün Hizmet Ödülleri’ni vermiştir. Bu ödüllerden sonra, bu büyük yazarlar Türkiye’de kitleler tarafından tanınmıştır.

1.Uluslararası Bodrum Kitap ve Kültür Festivali ile 
Bodrum Türk edebiyatının ve kültürünün Akdeniz’e açılan kapısı olmaya adaydır. Bodrum Belediye Meydanı’nda gerçekleşecek olan festivalin ilk yılındaki konuk ülkesi “Yunanistan” ve teması “Komşuluk”. Festival her yıl bir Akdeniz ülkesini konuk ülke olarak ağırlayacak ve her yıl konuk ülke ile Bodrum-Türkiye arasında köprü oluşturacak bir temaya sahip olacaktır. Bu önemli etkinlikte de İLESAM olarak üyelerimizin ve üye adaylarımızın tanıtımını, tanışmasını ve kaynaşmasını da aynı zamanda sağlamış olacağız.

Birçok üyemiz kitap ve çeşitli fikir eserleriyle standımızda yer alacaktır. Bu çerçevede İLESAM standında Bilal DİLSİZ, Hülya TÜRK, Hamdi Ülker, Dr. Yelda Sorguç, Gülay SOMER BİRKL başta olmak üzere onlarca yazar imza günü ve söyleşi yapacaktır. Sefer Eraslan, “Komşuluğumu Arıyorum”, Gülseren Şenyüzlü, “Anlayarak Hızlı Okuma” konulu konferansları verecektir. Kenan Olpak; Ney Eşliğinde Yunus Emre ve Şiirleri sunacaktır. Sağ kolu olmayan bağlama virtüözü Osman ERİŞ ile şair Ahmet ÇELİK, Azmin Zaferi Konseri ve Şiir Dinletisi gerçekleştireceklerdir.”

Kendisinin de; Bu Ülke’den Cemil Meriç Geçti ve Erol Güngör Geçti  başlıklı iki ayrı tanıtma sohbeti gerçekleştireceğini ifade eden Cafer VAYNİ, Kosova Yazarlar Birliği Başkanı ve Kosova’nın en önemli yazarlarından Agim Rifat’ın da festivale gelebileceğini ifade etti.

Tasarı halindeki 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eseri Kanunu Değişikliğine de değinen Vayni, tasarının  bir an önce kanunlaşmasının Türkiye’deki fikri mülkiyet sistemini daha da güçlendireceğini belirtti.

İLESAM Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Vehbi Ecer Ödüllendirildi

İLESAM  üyelerinden (86 No ile kayıtlı) Erciyes Üniversitesi İlâhiyat  Fakültesi emekli öğretim üyesiYard.Doç.Dr Ahmet Vehbi ECER yaptığı araştırma ve yayınları sebebiyle Kayseri Kültür ve Turizm Derneğiyönetim kurulu tarafından "Kayseri ve Anadolu Kültürüne  Hizmet Ödülü"  almaya lâyık görülmüştür. 29 Mayıs.2012 tarihinde Kayseri Kocasinan Belediye  salonunda yapılan bir törenle plâket ve hediyeleri sunulmuştur.Yirmiden fazla basılmış eser sahibi olan Sayın Ahmet Vehbi Ecer’i ve Türk Kültürüne gerekli değeri veren  Kayseri  Kültür ve Turizm Derneğinin  Sayın yönetim kurulu üyeleri ve başkanını tebrik ederiz.

İlesam üyesi şair Serap Demirtürk Kitaplarını İmzalıyor.

İlesam üyesi şair Serap Demirtürk, 9 Haziran günü Ankara Bahçelievler’de HANDECE Butik’te şiir kitaplarını imzalayacak.

 İLESAM Üyesi Hasan Kallimci’nin Merkezefendi Romanı Yayımlandı

Denizli’de doğan, Bursa’da pişen ve İstanbul’da olgunlaşan
Merkezefendi’nin hayatı Hasan KALLİMCİ tarafından roman tarzında
yazıldı. Orta boy, 120 sayfa hacmindeki bu eser, Denizli Belediyesi
Kültür Yayınları arasında, Mayıs-2012’de yayımlandı. 10.000 adet
basılan roman, Denizli merkezindeki liselerde öğrencilere dağıtıldı.
Eserin temin adresi Denizli Belediyesidir.

BULGARİSTAN KÜLTÜR GEZİSİ

9–17 Haziran 2012

1.         Gün/ 9 Haziran 2012 Cumartesi-Saat 20.00’dan Ankara’dan Hareket. (Bolu ve İstanbul)

2.      Gün/10 Haziran 2012 Pazar Saat 08.00’de Kırklareli (Sabah Kahvaltısı) TÜRKİYE’den çıkış. BULGARİSTAN’a Giriş (Dereköy Sınırı’ndan) Burgas (Şehir Gezisi) (Serbest Zaman). Akşam Yemeği. KONAKLAMA

3.      Gün/ 11 Haziran 2012 Pazartesi –Saat 08.00’de Sabah Kahvaltısı (AÇIK BÜFE) Burgaz’dan hareket. Neseber, Varna (Şehir Gezisi) Şumnu (Şehir Turu). Silistre’ye varış. (Şehir Gezisi) Akşam Yemeği * KONAKLAMA

4.      Gün/ 12 Haziran 2012 Salı-Saat 08.00’de Sabah Kahvaltısı (AÇIK BÜFE) Silistre’den hareket. Razgrat (Çarşı/ Kale/Cami Turu) Rusçuk’a varış. (Şehir Gezisi) (Serbest Zaman) . KONAKLAMA

5.      Gün/ 13 Haziran 2012 Çarşamba-Saat 08.00’de Sabah Kahvaltısı (AÇIK BÜFE) Rusçuk’tan hareket. Niğbolu. Plevne’ye Varış (Şehir Gezisi) (Serbest Zaman)Akşam Yemeği. KONAKLAMA

6.    Gün/ 14 Haziran 2012 Perşembe-Saat 08.00’de Sabah Kahvaltısı (AÇIK BÜFE) Plevne’den   Hareket Vidin’e varış. (Şehir Gezisi)  (Serbest Zaman) KONAKLAMA

7.      Gün/ 15 Haziran 2012 Cuma-Saat 07.00’de Sabah Kahvaltısı (AÇIK BÜFE) Vidin’den hareket. MONTANA. SOFYA (Başkent Gezisi) Filibe (Şehir Gezisi) (Serbest Zaman) Kırcaali’ye varış.Akşam Yemeği. KONAKLAMA

8.      Gün/ 16 Haziran 2012 Cumartesi-Saat 07.00’de Sabah Kahvaltısı (AÇIK BÜFE) Şehir Gezisi (Serbest Zaman) Öğleden Sonra Kırcaali’den hareket Sevilingrad (Alış-Veriş Molası) BULGARİSTAN’dan çıkış.

9.      Gün/ 17 Haziran 2012 Pazar-Saat 01.00’de TÜRKİYE’ye Giriş. Edirne’den Hareket.  (İstanbul ve Bolu) Ankara’ya Varış. (Saat: 12.00)

HER ŞEY DÂHİL 480 EURO YEŞİL PASAPORTA VİZE YOK!

ÜCRETE DÂHİL HİZMETLER: 6 gece Bulgaristan’da Konaklama, Otobüs Yolculuğu, Araç İçi İçecekler, Çay İkramları, 7 Sabah Kahvaltısı, 4 Akşam Yemeği

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER: Müze Girişler  + 15 TL’lik Yurt Dışı Çıkış Harcı

Gezi için 50 EURO vererek, yerinizi hemen ayırtabilirsiniz.

Son Başvuru: 31 Mayıs 2012 Perşembe

(Koordinasyon:)

NEZİH DEMİRTEPE= Tel: 0.312.457 52 13 GSM: 0.542. 422 89 42 

nezihd@mynet.com

 Okunma Sayısı : 782         05 Haziran 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 232425

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.