SİVAS YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ (SİYŞAD) 4.GELENEKSEL ŞİİR ŞÖLENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

SİVAS YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ (SİYŞAD) 4.GELENEKSEL ŞİİR ŞÖLENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ

 

 

 

Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) tarafından her yıl çıkarttıkları antolojilere  2012 yılında da bu kez  104 şairin 5’er adet şiirlerinin yer aldığı 640 sayfalık  “Şairler Seçkisi 3 “ adlı üçüncü antoloji kitabı 14.7.2012 tarihinde kültürümüze sunulmuştur. SİYŞAD Derneğinden   İLESAM Sivas Temsilcisi Sabiha Serin, Bekir Alim, Şevki Kayaturan, Nevin Kılıç, Fatma Pınarbaşı adlı yayın kurulunun hazırladığı Şairler Seçkisi 3 adlı antolojide 5 adet şiirleri ve özgeçmişleri ile  yer alan  yurt içinde ve yurt dışındaki  şairler  Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği’nin (SİYŞAD) her yıl düzenledikleri  Siyşad 4.Geleneksel Şiir Ve Müzik Şölenine davet edildi ve 14- 15 Temmuz 2012 günlerinde  SİYŞAD 4.Geleneksel Şiir Şöleni 104 şair  ile  gerçekleştirildi.

 

 

İLESAM  (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği)  Genel Merkezi temsilcileri  olarak SİYŞAD tarafından  şölene davet edilerek Ankara’dan Sivas’a gelen İLESAM Genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları ve İLESAM üyesi Hicabi Koçak ise  şölen boyunca İLESAM’ın kuruluşu ve amaçları, şair ve yazarların yazdıkları eserleri için  telif hakları ve yasasının önemini ve yazdıkları eserlerinin eser hırsızlarına karşı nasıl korunacağı ve haklarının nasıl savunacakları konusunda aydınlatıcı bilgiler verdiler.

 

 

 

14.7.2012 Cumartesi günü yurt içinden ve yurt dışından Sivas’a teşrif eden 104 şair öğretmenevinde saat 11’de buluştu. Daha sonra konuk şairler  Sivas Belediyesi Sosyal Tesislerindeki  öğle yemeğinin ardından  Sivas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonuna  geçti. Sivas Valisi Ali Kolat’ın eşi İlksan Kolat, Sivas Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan’ın eşi Güler Seyhan, Sivas Belediyesi Başkan vekili Orhan Demirok ve daha bir çok protokol, basın mensupları, konuk şairler ve Sivas halkının yer aldığı salondaki şölen saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra  Sivas Yazarlar ve Şairler  Derneği (SİYŞAD) Kurucusu ve Başkanı İLESAM Sivas Temsilcisi Sabiha Serin açılış konuşmasını yaptı. Plaket töreninin ardından 104 şair yazdıkları şiirlerini kura usulü ile salonda okudular. Sivas içindeki ve Sivas dışından antolojide yer alan  farklı illerden gelen  hem şair hem de ses sanatçısı ve bestekarların birbirinden güzel verdikleri Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği konserinin ardından  saat 18.30’da Halk Eğitim Merkezindeki program sona erdi.

 

 

Sivas Paşa Fabrikası Kütük Evinde verilen akşam yemeğinden sonra konuklar konaklama yerlerine ulaştırıldı.

15.7.2012 Pazar günü sabahı konuklar konaklama yerlerinden yine otobüsler ile alınarak  Sivas Hafik Gölüne gidildi. Hafik gölündeki sabah kahvaltısı sonrası şiir ve müzik şöleni orada da devam etti. Şiirler ve halayların, türkülerin ardından hatıra fotoğrafları da çektirilerek Hafik gölünden Sivas Merkez’e dönüldü. Sivas Merkezde ilk olarak Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas Kongre Müzesi konuklara gezdirildi. Sivas’ın tarihi ve turistik mekânları gezildikten sonra SİYŞAD dernek binasına gidildi. Burada SİYŞAD çalışmaları hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Sabiha Serin Sivas’a teşrif ettikleri için konuklara  teşekkür etti. Şairler Seçkisi 3 Antoloji kitabında yer alan her  şaire   10’ar adet Antoloji kitabı teslim edildi.

 

 

İki günlük şiir şöleni gülen yüzler ve özlem dolu duygular ile  birbirleri ile  vedalaşmanın ardından  sona erdi. 

 

 

 

 


 Okunma Sayısı : 1416         22 Temmuz 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 11253

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.