İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 TEMMUZ 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (26 TEMMUZ 2012)

İLESAM, Töre Dergisi Ve Orhun Kitabevi İşbirliği İle Sakarya’da Üyelerimize İmza Günü

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı’nın düzenlediği
Sakarya 19. Kitap Fuarı içinde İLESAM üyeleri Töre Dergisi ve Orhun Kitabevi ile yapılan işbirliği çerçevesinde 20 Temmuz - 18 Ağustos 2012 tarihleri arasında Orhun Kitabevi standında istedikleri tarih ve zaman diliminde imza günü düzenleyebilecek.
 

Sakarya 19. Kitap Fuarı 

Düzenleyen:

Sakarya Büyükşehir Belediyesi 
Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı 

Tarihleri: 20 Temmuz 2012 - 18 Ağustos 2012

Standın adı: Orhun Kitabevi 

Adres: AKM Önü - Sakarya

İmza günü için irtibat kurulacak kişi:
Dursun Yelken - Orhun Kitabevi
0 535 352 04 12

 

İLESAM’IN Facebook Hayran Sayfası 

Değerli Üyemiz İLESAM’ın facebook hayran sayfasını beğenerek destek vermenizi bekliyoruz.

http://www.facebook.com/pages/T%C3%BCrkiye-Ilim-Ve-Edebiyat-Eseri-Sahipleri-Meslek-Birli%C4%9Fi/374568322600047

İlesam üyesi Emine Sevinç Öksüzoğlu’ndan Naat-ı Şerif Konserleri

İlesam üyesi Emine Sevinç Öksüzoğlu ve ekibi her yıl olduğu gibi, bu ramazan ayında da nefes grubu, semazen grubu, ve müzik grubu ile birlikte naat-ı şerif konserleriyle yurt içi ve yurt dışında yine sizlerle birlikte olmaya devam edecektir. organizasyonlarınız için: 0541 979 58 30 dan irtibat kurabilirsiniz.

Ramazan ayı içinde konser verecekleri yerlerden bazıları: Artvin, Bolu, Burdur, Erzincan, İstanbul, Muş, Trabzon, Uşak, Yozgat ve yurtdışında Roma, Tiran, Tunus, İsviçre ve Dubai’de verecekleri konserlerle sizlerle birlikte olmaya devam edecekler.

Bilindiği gibi ilesam üyesi edebiyat bilimci yazar ve şair Emine Sevinç Öksüzoğlu, daha önce konser vermek için gittiği tiran evrenkenti devlet üniversitesi rektörlüğü tarafından, konser bitiminde “dünyada naat-ı şerif yazıp yorumlayan ilk kadın naathan” ünvanı ile onurlandırılmıştı.

Gaziantep’te Değişim Rüzgârı Almanya’da Esmeye Başladı

01 Haziaran 2012 tarihinde yayın hayatına giren Gaziantep’te Değişim Rüzgarı dergimizin amacı, Gaziantep’te kültürel, sanatsal, turizm, sanayi ve ekonomik alanlarda yaşanan değişimlere dair Yerli ve Yabancı Turistin Gaziantep’te katkı sağlaması için adım atmıştır. Gaziantepli Bakanımız Fatma ŞAHİN, Gaziantepli Milletvekillerimiz Halil MAZICIOĞLU, Ali SERİNDAĞ, Derya BAKBAK, Mehmet ŞEKER, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr.Asım GÜZELBEY, Gaziantep Valimiz Erdal ATA, Gaziantep Emniyet Müdürü Süleyman OGUZ, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan FADILOĞLU, Oğuzeli Belediye Başkanı Bekir ÖZTEKİN, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı Kültür Müdürü Sema MARAGOZ, Eski İl Kültür ve Turizm Müdürü Salih EFİLOĞLU, Emeği geçen tüm güzel yürekli insanlara, Gaziantep’te Ulusal ve Yerel tüm gazeteci meslektaşlarımıza vermiş oldukları haber desteklerinden dolayı çok teşekkür ederim. Gaziantep için Avrupa’da her atılan adım yaşayan gurbetçiler için gurur ve onurdur.

Derginin Genel Yayın Yönetmenliğini İlesam üyesi Ökkeş Toy yürütürken, Derginin Türkiye Koordinatörlüğünü yine İlesam Üyesi Edebiyat Bilimci Yazar ve Şair Emine Sevinç Öksüzoğlu yürütmektedir.

Dergi kuşe kağıda, ofset baskı tekniği kullanılarak, tüm sayfaları renkli olarak basılmaktadır. Dergimiz içinde Kültür, sanat, edebiyat ve röportajlar yer almaktadır. İlk sayısı ile Avrupa’da 21.000 baskısı ile büyük ilgi gören Değişim Rüzgarı Almanca ve Türkçe olarak iki dilde yayınlanmaktadır.

Dergi ile İletişim için;

Türkiye Koordinatörlüğü için Emine Sevinç Öksüzoğlu

Tel: 0541 979 58 30

Mail: eminesevincoksuzoglu@gmail.com

Almanya Genel Yayın Yönetmenliği için Ökkeş Toy

Tel: 0049 151 473 68 951

okkes.toy@gmx.de

İLESAM Üyesi Hasan Kallimci YARINA MİRAS YAZILAR adlı kitabını Yayınladı.

Yazar Hasan KALLİMCİ’nin ulusal ve mahalli dergi ve gazetelerde yazdığı Denizli’yi edebî, kültürel ve tarihi açılardan konu edinen yazılardan seçmelerin yer aldığı “Denizli İle İlgili YARINA MİRAS YAZILAR “adlı kitap yayımlandı. 2012 Mayıs ayı içinde yayımlanan kitap, Denizli Belediyesi Kültür Yayınları arasında yer aldı. 37 yazının okuyucuya sunulduğu kitap, orta boy ve 174 sayfa. Yazar, kitabı konusunda; “Bir Denizlili olarak; Denizli insanının yaşadığı coğrafyayı tanıması ve dolayısıyla şehrimizi sevip korumasını ve geliştirmesini sağlamak için; insanımızda mevcut olan vatan şuurunu ve sevgisini pekiştirmek amacıyla onlarca yıl çeşitli dergi, gazete ve genel ağ (internet) sitelerinde yazılar yazdım. Yayımlandığı tarihte okunan ve arşivlerde kalan bu tür yazılardan bazılarını bu kitaba alarak, elle tutulur hale gelmesi ve kalıcı olmalarını sağladım. Bu eserle Denizli’mize ve hemşehrilerimize hizmet etmiş olmanın sevincini duyuyorum.” diyor. Eserin temin adresi, Denizli Belediyesidir.
www.hasankallimci.com

İLESAM Üyesi Bedri Kenan Karaal’ın Yeni Kitabı “Na” Çıktı.

Yeni şiir kitabım ’NA’ çıktı. İsim Yayınları tarafından piyasaya
sürülen ’NA’ benim değil sizlerin ürünü, ben sadece aracı oldum. Siz
düşündünüz, ben size sormadan yazdım. Okudukça kendinizi bulacaksınız.
Tamamlanan değilde ’NA’tamam kalan şeylerin hayatımızda daha fazla yer
tuttuğunun sizde farkına varmışsınızdır. Özellikle aşkların.... Geç
kalmayın derim... 
İsim Yayınları
Ataç 2 Sokak 67/1
Kızılay/ANKARA
Tel: 0(312) 433 77 17
Faks: 0(312) 435 43 96
e-posta: 
info@isimyayinlari.com
http://www.isimyayinlari.com/)

İLESAM KARAYOLUYLA 26. YIL GEZİSİ (AZERBAYCAN ve GÜRCİSTAN-20 EYLÜL-28 EYLÜL 2012)

***

İLESAM

KARAYOLUYLA 26. YIL GEZİSİ

 

AZERBAYCAN ve GÜRCİSTAN

 

BATUM*TİFLİS*GENCE*BAKÜ

 

1. Gün ANKARA  ( 20 Eylül 2012 Perşembe)            Saat 16.00’da Ankara’dan hareket. Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Rize, Hopa (Sabah Kahvaltısı) Hopa (Sarp Sınırı’ndan) TÜRKİYE’den çıkış.

2.    Gün ( 21 Eylül 2012 Cuma) Saat 10.00’da GÜRCİSTAN’a giriş. BATUM’a varış. Tüm gün BATUM turu. (Türkolog Rehber eşliğinde) Ardından otele yerleşme, serbest zaman. Akşam Yemeği ve Geceleme otelinizde

3. Gün (22 Eylül 2012 Cumartesi) Açık Büfe Sabah kahvaltısının ardından hareket. KUTEYŞİ ve TİFLİS’e varış, Tüm gün Başkent TİFLİS turu (Türkolog Rehber eşliğinde) Ardından otele yerleşme, serbest zaman. Akşam Yemeği ve Geceleme otelinizde

4. Gün (23 Eylül 2012 Pazar) Açık Büfe Sabah kahvaltısının ardından hareket. GÜRCISTAN’dan çıkış. AZERBAYCAN’a giriş. GENCE’de mola. Başkonsolosluk ziyareti. Tarihî yerler ve şehir turu. Akşam Yemeği ve Geceleme otelinizde

5.      Gün  (24 Eylül 2012 Pazartesi) Açık Büfe Sabah kahvaltısının ardından hareket. Başkent BAKÜ’ye varış. Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ziyareti. Daha sonra serbest zaman, Alış-Veriş. Akşam Yemeği ve Geceleme otelinizde.

6. Gün (25 Eylül 2012 Salı) Açık Büfe Sabah kahvaltısının ardından (tüm gün resmî ziyaretler ve Yazıcılar Birliği’nde PANEL). Serbest zaman. Akşam Yemeği ve Geceleme otelinizde.

7. Gün (26 Eylül 2012 Çarşamba) Açık Büfe Sabah kahvaltısının ardından hareket. GENCE’den geçiş. Öğleden sonra AZERBAYCAN’dan çıkış. GÜRCİSTAN’a giriş. Başkent TİFLİS turu.  Serbest Zaman.  Geceleme otelinizde.

8. Gün (27 Eylül 2012 Perşembe) Açık Büfe Sabah Kahvaltısının ardından hareket. BATUM’da mola. GÜRCISTAN’dan çıkış. (Sarp Sınırı’ndan) TÜRKİYE’ye giriş. Hopa’ya hareket. Ardından; Rize, Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun ve Ankara’ya hareket.

9.   Gün (28 Eylül 2012 Cuma) Saat 12.00’de Ankara’ya varış. Turumuzun sonu.

GEZİ ÜCRETİ  545  ABD Doları– YEŞİL PASAPORTA VİZE YOK!

ÜCRETE DÂHİL OLAN HİZMETLER

* 6 Gece 3*lı otellerde konaklama

* Programda verilen bütün ulaşımlar

* 7 sabah kahvaltısı + 5 akşam yemeği

 

ÜCRETE DÂHİL OLMAYAN HİZMETLER

Müze giriş ücretleri + 1 TL Yurt Dışı Çıkış Harcı

Son Kayıt: 15 Ağustos 2012 Çarşamba

(Kayıt için 100 ABD Doları İLESAM’a verildiğinde, koltuk rezervasyonu yapılacaktır.)

T.C. Ziraat Bankası   Kızılay Şubesi   (685)

Hesap No: 39009056-5006
            IBAN: TR17 0001 0006 8539 0090 5650 06

Ankara’daki üyelerimiz 100 ABD Dolarını elden makbuz karşılığı İlesam Genel Merkezine            yatırabilir.

İLESAM= 0312 419 49 38

Koordinatör: Nezih DEMİRTEPE (0312 457 52 13- GSM 0.542.422 89 42) nezihd@mynet.com

SİVAS YAZARLAR VE ŞAİRLER DERNEĞİ (SİYŞAD) 4.GELENEKSEL ŞİİR ŞÖLENİNİ GERÇEKLEŞTİRDİ 

Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği (SİYŞAD) tarafından her yıl çıkarttıkları antolojilere  2012 yılında da bu kez  104 şairin 5’er adet şiirlerinin yer aldığı 640 sayfalık  “Şairler Seçkisi 3 “ adlı üçüncü antoloji kitabı 14.7.2012 tarihinde kültürümüze sunulmuştur. SİYŞAD Derneğinden   İLESAM Sivas Temsilcisi Sabiha Serin, Bekir Alim, Şevki Kayaturan, Nevin Kılıç, Fatma Pınarbaşı adlı yayın kurulunun hazırladığı Şairler Seçkisi 3 adlı antolojide 5 adet şiirleri ve özgeçmişleri ile  yer alan  yurt içinde ve yurt dışındaki  şairler  Sivas Yazarlar ve Şairler Derneği’nin (SİYŞAD) her yıl düzenledikleri  Siyşad 4.Geleneksel Şiir Ve Müzik Şölenine davet edildi ve 14- 15 Temmuz 2012 günlerinde  SİYŞAD 4.Geleneksel Şiir Şöleni 104 şair  ile  gerçekleştirildi.

İLESAM  (İlim ve Edebiyat Eserleri Sahipleri Meslek Birliği)  Genel Merkezi temsilcileri  olarak SİYŞAD tarafından  şölene davet edilerek Ankara’dan Sivas’a gelen İLESAM genel Muhasibi Cemal Tuzcuoğulları ve İLESAM üyesi Hicabi Koçak ise  şölen boyunca İLESAM’ın kuruluşu ve amaçları, şair ve yazarların yazdıkları eserleri için  telif hakları ve yasasının önemini ve yazdıkları eserlerinin eser hırsızlarına karşı nasıl korunacağı ve haklarının nasıl savunacakları konusunda aydınlatıcı bilgiler verdiler.

14.7.2012 Cumartesi günü yurt içinden ve yurt dışından Sivas’a teşrif eden 104 şair öğretmenevinde saat 11’de buluştu. Daha sonra konuk şairler  Sivas Belediyesi Sosyal Tesislerindeki  öğle yemeğinin ardından  Sivas Halk Eğitim Merkezi Toplantı Salonuna  geçti. Sivas Valisi Ali Kolat’ın eşi İlksan Kolat, Sivas Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan’ın eşi Güler Seyhan, Sivas Belediyesi Başkan vekili Orhan Demirok ve daha bir çok protokol, basın mensupları, konuk şairler ve Sivas halkının yer aldığı salondaki şölen saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra  Sivas Yazarlar ve Şairler  Derneği (SİYŞAD) Kurucusu ve Başkanı İLESAM Sivas Temsilcisi Sabiha Serin açılış konuşmasını yaptı. Plaket töreninin ardından 104 şair yazdıkları şiirlerini kura usulü ile salonda okudular. Sivas içindeki ve Sivas dışından antolojide yer alan  farklı illerden gelen  hem şair hem de ses sanatçısı ve bestekarların birbirinden güzel verdikleri Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği konserinin ardından  saat 18.30’da Halk Eğitim Merkezindeki program sona erdi.

Sivas Paşa Fabrikası Kütük Evinde verilen akşam yemeğinden sonra konuklar konaklama yerlerine ulaştırıldı.

15.7.2012 Pazar günü sabahı konuklar konaklama yerlerinden yine otobüsler ile alınarak  Sivas Hafik Gölüne gidildi. Hafik gölündeki sabah kahvaltısı sonrası şiir ve müzik şöleni orada da devam etti. Şiirler ve halayların, türkülerin ardından hatıra fotoğrafları da çektirilerek Hafik gölünden Sivas Merkez’e dönüldü. Sivas Merkezde ilk olarak Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Sivas Kongre Müzesi konuklara gezdirildi. Sivas’ın tarihi ve turistik mekânları gezildikten sonra SİYŞAD dernek binasına gidildi. Burada SİYŞAD çalışmaları hakkında bilgi veren Dernek Başkanı Sabiha Serin Sivas’a teşrif ettikleri için konuklara  teşekkür etti. Şairler Seçkisi 3 Antoloji kitabında yer alan her  şaire   10’ar adet Antoloji kitabı teslim edildi.

İki günlük şiir şöleni gülen yüzler ve özlem dolu duygular ile  birbirleri ile  vedalaşmanın ardından  sona erdi.

İLESAM 2012 ÖDÜLLERİ  (5 Kategori 35 Ödül)

İLESAM 2012 ÖDÜLLERİ İÇİN ADAYLARINIZI İLESAM’A BİLDİREBİLİRSİNİZ

İLESAM Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla, İlim ve edebiyat alanında ülkemize ve insanlığa hizmet etmiş ve seçkin eserleriyle katkıda bulunmuş bilim ve edebiyat adamlarını teşvik etmek amacıyla “İLESAM Ödül Yönergesi” yeniden düzenlendi. Geçmişte olduğu gibi her yıl İLESAM Ödülleridağıtılacak. İlesam Ödülü’ne lâyık görülenler her yıl Ocak (2013) ayı içinde ilân edilecek ve ödül töreni Mart-Haziran ayı içinde yapılacaktır.

Değerli üyemiz  ödüllere aday gösterdiğiniz kişi ve eser isimlerini karşılarına yazıp,ilesam@ilesam.org.tr adresine gönderdiğiniz zaman değerlendirmeye alınacaktır. 

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

***

ÖDÜL KATEGORİLERİ (5 Kategori 35 Ödül)

A-İLESAM ŞEREF ÖDÜLÜ: Ülkemize ve insanlığa nitelikli eser ve çalışmalarıyla hizmet etmiş, ilim ve edebiyat alanında 50. yılını doldurmuş (ilk yazılarının basıldığı tarih esas alınır) olan en az üç kişiye,

           B-İLESAM BAŞARI ÖDÜLÜ: Ülkemi­ze ve insanlığa Birliğimizin kuruluş amaç ve il­kesi paralelinde hizmet etmiş ilim dalında bir, edebiyat dalında bir olmak üzere iki kişiye,


           C-TÜRK DÜNYASI İLİM ve EDEBİYATINA HİZMET ÖDÜLÜ: Türk Dünyasında ilmî veya edebî eserleriyle temayüz etmiş, ko­nularını Türk dünyasının müştereklerinden se­çen, eserlerinden birden fazla Türk ülkesinde ilmî veya edebî olarak yararlanılan veya kendi lehçesinin dışındaki Türk lehçelerine çevrilen ilim dalında bir, edebiyat dalında bir olmak üzere iki kişiye,

           D-İLESAM TEŞVİK ÖDÜLÜ: Ülkemi­ze ve insanlığa Birliğimizin kuruluş amaç ve il­keleri paralelinde hizmet etmiş ve kırk yaşın­dan gün almamış olan ilim dalında bir, edebi­yat dalında bir olmak üzere iki kişiye,

E-İLESAM KÜLTÜR-SANAT ÖDÜLLERİ: Ülkemi­ze ve insanlığa Birliğimizin kuruluş amaç ve il­keleri paralelinde kültür ve sanat alanlarında hizmet eden her dalda bir kişiye verilecek.

İLESAM ŞEREF ÖDÜLÜ:

İLESAM BAŞARI ÖDÜLÜ:

TÜRK DÜNYASI İLİM ve EDEBİYATINA HİZMET ÖDÜLÜ: