İLESAM CUMARTESİLERİ TÜM HIZIYLA BAŞLADI (06.10.2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM CUMARTESİLERİ TÜM HIZIYLA BAŞLADI (06. 10. 2012)


Dört aylık yaz tatilinin ardından yeni etkinlik dönemine başlayan Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nin üyeleri 06.10.2012 tarihinde İLESAM Kültür Evinde buluştu. 


Açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız üyelerini sevgiyle selamlayarak “Yaz dönemi olsa da çalışmalarımız devam etti. Yeni yeni projeler ürettik. Buradan tüm projelerimizi açıklamam mümkün olmasa da hiç değilse birkaçından bahsetmek isterim.” diyerek sözlerine başladı ve “Projelerimizden ilki şehitlerimizle ilgili. Özellikle yurt dışında, Kosova’daki, Azerbaycan’daki, Yemen’deki, Kıbrıs’daki şehitlerimizi, gazilerimizle birlikte ziyaret edeceğiz. Ve ziyaretlerimizi 18 Mart tarihine kadar gerçekleştirmeyi planlıyoruz.Bu projenin finalini 18 Mart’ta Çanakkale’de yapmayı hedefliyoruz. Bir diğer çalışmamız ise çocuklara yönelik. Telif haklarını anlatan iki- üç dakikalık animasyon çizgi filmler hazırlayacağız ve bu filmler TRT Çocuk Kanalında yayınlanacak. Başka bir tasarımız da aile ve kadınla ilgili. Kadınlarımızın iş hayatında aktif bir şekilde rol alması ve kaliteli işlerde çalışması hususunda faaliyetlerimiz olacak.” dedi.

 

Parmaksız, İLESAM’ın telif hakları ile ilgili çalışmalarının her an için devam ettiğini, üye sayısının günden güne artmasının memnuniyet verici olduğunu, 5846 sayılı Fikir ve Sanat kanunu ile yasanın Meclis’e taslak olarak gittiğini, on iki yıldır ödenmeyen telif haklarının ödenebilmesi için yasalaşması gerektiğinin altını çizerek bu durum gerçekleştiği takdirde, İLESAM’ın faaliyet alanlarının büyüyeceğini, Meslek Birliklerine üye olmayanların bile eserlerini koruyabilecekleri bilgisini de katılımcılarla paylaştı.

Program Murat Işık’ın “kitap baskı teknolojileri ve dijital matbaa” konusunda yaptığı konuşma ile devam etti.

Dijital Matbaayı, klasik matbaalarda kullanılan, film, kalıp gibi statik yöntemler yerine doğrudan dijital verilerden baskı ve baskı sonrası işlemlerin yapılmasıdır, diye tanımlayan Işık, dijital matbaanın özellikle 1000 adet altındaki kitap baskılarında daha ekonomik ve hızlı olduğu için tercih edildi