İLESAM’IN GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN KÜLTÜR GEZİSİNİN ARDINDAN

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN GÜRCİSTAN VE AZERBAYCAN KÜLTÜR GEZİSİNİN ARDINDAN

 

 

 

  

Eylül ayının bir Perşembe gününde (20.09.2012) saatler ikindi vaktine yol alırken, Kocatepe’nin yanı başında hummalı bir hazırlık yapılıyordu. İLESAM’IN 26. yıl etkinlikleri çerçevesinde düzenlediği gezi nedeniyle sefere çıkacak araç Kültür sitesine yanaşırken telaşla valizler bagajlara yerleştiriliyor ve yolcular yerlerini alıyorlardı. Basit bir yoklamanın ardından Hakan kaptan yönetimindeki araç yola koyuldu. Ankara’nın kalabalık trafiğinden çıkıldığında yolcular bir bir kendilerini tanıttılar ve şarkılı türkülü bir yolculuk devam etti. Vakit akşama yaklaşınca da uzun yoldan gelen yolcukların birer birer göz kapakları uykuya yenildi. Mideler isyan etmiş olmalı ki gecenin bilmem kaçında Samsun yakınlarında yaklaşık yarım saat süren bir menemen molası verildi ve takiben yola devam edildi. 21 Eylül sabahının ilk ışıkları ile birlikte gözlerimizi açtığımızda karşımızda üzerinde Behçet Kemal ÇAĞLAR’A ait 

“HOPA’YI GÖRDÜĞÜM İLK DÖNEMEÇTEN SAPALI

ANLADIM BENDEKİ RUH EZELDEN HOPALI” 

dizelerinin yazılı olduğu bir üst geçit duruyordu. Hopa’da yapılan kahvaltının ardından Sarp sınır kapısına varıldı. Kapıda yapılan aksamalı kontrollerin ardından, tabiatı Karadeniz bölgemizle birebir örtüşen Gürcistan topraklarına ayak bastık ve Batum’da kalacağımız otele doğru yol aldık. Otele yerleştikten sonra kafilemizi iki Türkolog karşıladı ve Batum’un önemli yerlerini birlikte gezme imkânı bulduk. Eğlenceli akşam yemeğinin ardından otelimizde istirahata çekildik. 22 Eylül sabahı kahvaltının ardından kaptanımızın vize işlemlerinin zaman alamsı nedeniyle öğlen vaktine yakın TİFLİS’E doğru yola koyulduk. Yolda katılımcıların yaptıkları şarkılı şiirli eğlenceleri ve fotoğraf meraklısı arkadaşlarımızın melodili deklanşör sesleri nedeniyle zamanın farkına varamadan akşam saatlerinde kendimizi, Tiflis’te konaklayacağımız otelin önünde bulduk. Otele yerleşildikten sonra adeta inançlar müzesi olan şehrin tarihi yerleri gezilerek KUR nehrinin kıyısında mini bir yürüyüş yapıldı. Türkolog Nana Hanımın refakatinde Gürcistan mutfağının zengin örnekleri ile akşam yemeğini yedik ve dinlenmek üzere otelimize döndük.

 

 

 

23.Eylül Pazar sabahı Azerbaycan’a gitmek üzere hazırlıklar yapıldı ve araç yola koyuldu. Yön tabelalarının eksikliği nedeniyle Tiflis’in etrafında atılan bir turdan sonra nihayet Gence yolunu bulabildik ve yola devam etik. Azerbaycan SINIQ KÖRPÜ kapısına vardığımızda pasaport işlemleri bir hayli zamanımızı alırken bu da yetmiyormuş gibi sağanak bir yağmura tutulduk. Nihayetinde işlemler tamamlanabildi ve Gence’ye hareket ettik. Gence’de kafilemizi BAŞKONZOLOSUMUZ sayın Haluk AĞCA ve ekibi tarafından çok sıcak bir ilgiyle karşılandık. (Yeni yapılan konsolosluk binasının ilk misafiri olma ünvanını kazanmış olmanın da sevinciyle BAŞKONSOLOSUMUZ Sayın Haluk AĞCA İle Konsolosluk çalışanlarına teşekkür ediyoruz.) Konsolosluktaki ikram eşliğinde Gülten ERTÜRK ve Münevver DÜVER tarafından şiirler seslendirildi, hediyeleşmeler yapıldı. Bu seremoninin ardından Konsolosluk tarafından görevlendirilen rehber eşliğinde Gence’de ufak bir tanıtım turu yapıldı ve Bakü’ye hareket edildi. Gecenin ilerleyen saatleri ile birlikte Bakü’ye vardığımızda bizi muhteşem bir yağmur karşıladı ve kısa sürede Bakü sokakları sele mahkûm oldu. Geç vakitte yenilen yemeğin ardından kalacağımız otele varıp yerleştik.

 

 

 

 

24 Eylül sabah kahvaltısından sonra Azerbaycan Ziyalık Ocağı Genel Başkanı İlahe BAYANDUR ve yönetim kurulu üyeleri kafilemizi ziyarete geldiler ve birlikte Bakü’de gezintiye çıktık. Devlet büyükleri, halk kahramanları ve şairlerin yazarların heykellerinin sergilendiği park inanılmaz güzellikte idi. Özellikle Şehitlikte ise çok duygulu anlar yaşandı. Bu tanıtım gezisinin ardından ağırlanacağımız mekâna gidildi. Azerbaycan Milletvekili Sayın Sabir Rüstem Hanlı’nın  da katıldığı akşam yemeği ile birlikte ZİYALIK OCAĞI ve İLESAM üyeleri tarafından şiirler okundu türküler söylendi. İLESAM üyeleri ile ZİYALIK OCAĞI üye ve yöneticileri arasında hediyeleşmeler yapıldıktan sonra geç vakit otele dönüldü ve istirahata çekilindi.

 

 

 

 

25 Eylül günü Hazar kenarındaki bulvarda yapılan bir ezginin ardından Azerbaycan Yazıcılar Birliği ziyaret edildi. Burada Genel Başkan ANAR RIZAYEV ve yönetim kurulu üyelerince karşılanan İLESAM kafilesi arasında tanışma töreni yapılarak her iki gruptan şairler şiirlerini seslendirdiler. Buradaki törenin ardından İLESAM Kafilesi HALİDE HALİD Hanımefendinin rehberliğinde ŞİRVANŞAH SARAYINI gezerek tarihin derinliklerinde bir yolculuğa çıktı.

 

Akşam saati yaklaştığında Halide Halid Hanımefendi kafilemizi alarak Bakü’de nezih bir ortama akşam yemeğinde ağırladı. Burada da katılımcılar tarafından şiirler okundu, şarkılar söylendi.(Bugünkü etkinlikte Halide Halid Hanımefendi ile birlikte yanımızdan hiç ayrılmayan asistanına ve Türklük sevdalısı Shükür Elli Beyefendiye de teşekkürlerimi iletmek istiyorum) Buradaki etkinliği müteakiben konakladığımız otele dönüldü.

 

 

 

26 Eylül sabahının erken saatinde yapılan kahvaltının ardından Gence’ye doğru yola koyulduk. Bakü’nün semalarından güneşin huzmeleri süzülürken, Hazarın muhteşemliği ise otobüsümüzün arka koltuklarından şiir olarak Dervişoğlu’nun dilinden nağme nağme yükseliyordu.

 

HAZAR

 

Muhteşem güzelliğin aklımı baştan aldı

Kıyında yaşanmayan sevdalar yalan Hazar

Ayrılık seherinde sazlarım hüzün çaldı

Sineme sızı düştü sol yanım nalân Hazar

 

Sen gönül taallukum herkesten özel kesim

Sen yürekte avazım göklere çıkan sesim

Milyon kez feda olsun aldığım her nefesim

Ben başına döneyim sen yare dolan Hazar

 

Özlemin içerimde sönmeyen bir volkandı

Duygular Aras olup gül sinende çalkandı

Bir Eylül akşamında gönül şadlığa bandı

Sana olan bu sevda dünyaya ilan Hazar

 

İçimdeki ateşin hükmünü bilebilsen

Hiç gitme kal der idin söz olup dile gelsen

Bir zerrecik suyunu benimle bölebilsen

Olmazdı benden özge huzuru bulan Hazar

 

Karadeniz yüreğim çırpınırken sen diye

Nedendir bu ayrılık söyle bu hasret niye

Irmaklar eş olamaz gözümdeki debiye

Yadındaki Dervişin dergâhı talan Hazar

 

Otobüsümüz GENCE’ YE vardığında vakit öğlen olmuştu. Burada verilen 2 saatlik bir molanın ardından Tiflis’e doğru hareket edildi. Tiflis’e vardığımızda vakit akşam olmuştu. Kısa bir gezinti ve akşam yemeğinin ardından sabah olduğunda vatana dönmek üzere istirahata çekildik.

 

 

 

 

 

27 Eylül sabah kahvaltısından sonra Batum’a hareket edildi. Batum’da verilen kısa molanın ardından ver elini Türkiye deyip özlemleri bitiren Sarp sınır kapısına vardık. Burada yapılan alışveriş ve pasaport işlemlerinden sonra Hopa’ya bir selam vererek yola devam ettik. 28 Eylül Cuma günü öğlen saatlerinde başladığımız noktaya geri döndük ve muhteşem rüya sona erdi. 

Bu geziye iştirak eden

 

1- Cemal Tuzcuoğulları

2- Münevver Düver

3- K. Nezih Demirtepe

4- Dr. Ahmet Cebeci

5-Gülten Ertürk(Gültensultan)

6- Dr. Tayfun Atmaca

7- Fatmira Atmaca

8- Şemsettin Ağar(Dervişoğlu)

9- Dr.Nurettin Erbil

10- Alaattin İkican

11- Ahmet Yükselentürk

12- Hasan Akar

13- Ahmet Divriliklioğlu

14- Cengiz Akın

15- Nazmiye Akın

16- Kenan Oflaz

17- Ülkü Taşlıova

18- Nevin Balta

19- Mahir Topuz

20- Remzi Cengiz

21- Yrd. Doç.Dr. Cengiz Karataş

22- Doç. Dr. Salih Yılmaz

23- Atalay Yağmur

24- Kemal Arslan

25- Ahmet Hakan Kalaycı

 

adlı dostlara teşekkür ederken,

 

Özellikle geziyi düzenleyen İLESAM Yönetim Kuruluna, Gezi boyunca elverişsiz sağlığına rağmen olağanüstü çaba gösteren Sayın Cemal TUZCUOĞULLARI’na, görevleri olmadığı halde organizasyondaki kusurları bertaraf etmek için gayretlerini esirgemeyen Sayın Doç.Dr. Salih YILMAZ’a Yrd. Doç.Dr. Cengiz KARATAŞ’a, gezi fotoğraflarını toparlayan Münevver DÜVER’e ve bizi sağ salim götürüp getiren sevgili kaptanımız Ahmet Hakan KALAYCI’ya da teşekkür ederiz.

 

Haber Metni: Gülten ERTÜRK

 

GEZİDEN FOTOĞRAFLAR