İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TURİZM” TEMASI İŞLENDİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TURİZM” TEMASI İŞLENDİ(

İLESAM Kültür Evi, 13.10.2012 tarihindeki Cumartesi söyleşisinde TRT Eski Yönetim Kurulu ve İLESAM üyesi Orhan Kalkan’ı konuk etti.

Genel Muhasip Cemal Tuzcuoğulları tarafından yapılan açılış konuşmasının akabinde kürsüye gelen Orhan Kalkan, İLESAM’ın faaliyet alanlarının sadece edebiyat eser sahipliği alanlarında yani hikaye, şiir, roman, deneme, fikir, araştırma, inceleme vb. kategorilerde eser sahiplerinin ortak çıkarlarını korumak olduğunu ancak Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği tüzüğüne kültürel açıdan bakıldığında turizm ile son derece ilişkili olduğunu, söyleyerek sözlerine başladı.

Meslek Birliğinin tüzüğüne bakıldığında “Türk kültürünü tanıtıcı ulusal ve uluslar arası bilimsel paneller, kurultaylar düzenlemek, Türkiye’de üretilen ilim ve edebiyat eserlerinin yurt içi ve dışında teşvikini, tanıtımını yapmak, yurt içinde ve yurt dışında kamu kurum ve kuruluşları, gerçek ve özel hukuk tüzelkişileri ile idari ve mesleki ilişkiler kurmak” gibi hususların İLESAM’ın faaliyet alanlarında yer aldığı görülmektedir.

Kalkan “Sanatın bir kısmı direkt olarak kültür turizmiyle ilgili ve iç içedir. Turizm, barış, kardeşlik, ticaret, alışveriş, istihdam demektir. Ülkemizin bir numaralı sektörü olan turizm konusunda her düzeyde vatandaşımızın bilinçlenmesi ve bu konuda yapılacak çalışmaların da çok etraflı bir biçimde ele alınması gerekliliğine inanıyorum.” dedi.


Orhan Kalkan “Ülkemizde turizmle ilgili çalışmalar, 1940’lı yıllarda başlar, 1960’lı yıllardan itibaren turizmle ilgili düzenlemeler, plan ve program çalışmaları yayına oturur.1963 yılında 265 sayılı Teşkilât Yasasıyla Bakanlık kurulmuştur. 1972 yılında da 1618 sayılı Seyahat Acenteleri Kanunu çıkarılmıştır. 1982 yılında çıkartılan 2634 sayılı Turizm Enstitüsü Teşvik Yasası ile turizmin önü açılmaya başlıyor.Bu yasa, turizm sektörünün omurgası, bel kemiğidir.” diyerek sözlerine şöyle devam etti.


“Turizm, dünya insanlarını birbirine yaklaştıran, kaynaştıran dünya barışına hizmet eden bir sektördür. Ancak turizmi yalnız turizm olarak da görmememiz lazım. Çünkü turizmin ekonomik hareket yaratan önemli güçlerinden birisi de iç turizmdir. Ülkemizden en çok turist çeken iller Antalya ve İstanbul’dur. Ege Bölgesine gelen turist sayısı azdır. Ben, İç Anadolu Bölgesine baktığımda bu Bölgeyi Dünya’ya açılan bir pencere olarak görür ve kültür çanağı olarak düşünürüm ki Hacı Bayram, Hacı Bektaş Veli, Nasrettin Hoca, Mevlana, Yunus Emre, Roma Hamamı, August Tapınağı, Tulumtaş Mağarası ve keşfedilmeyi bekleyen tarih buradadır. 

Turizm, ekonomik yönüyle ülkelerin girdisine büyük katkı sağlayan bir sektör olma özelliğine sahiptir. Benim konferanslarımda sıkça bahsettiğim ve “3T” adını verdiğim bir tabirim vardır; Turizm, Tarım, Ticaret. İşte, bu “3T” yi birbirinden ayırmanız mümkün değildir.

İç Anadolu Bölgesi ile birlikte Ankara’nın tanıtım destinasyonu yapılmalıdır. Bu konuda Sivil Toplum Örgütlerine büyük görevler düşmekte olup yerel yönetimlerle birlikte çaba sarf etmelidirler.” diyerek sözlerine son veren Orhan Kalkan, katılımcılar tarafından kendisine yöneltilen soruları da cevaplandırdı. 


Etkinliğin ilk yarısının sona ermesinin ardından bu güzel söyleşinin anısına Orhan Kalkan’a Genel Muhasip Cemal Tuzcuoğulları
tarafından bir Teşekkür Belgesi takdim edildi.


Orhan Kalkan, konuklar arasında bulunan TC. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinde Araştırmacı olarak görev yapan H.Yılmaz Çağlayan’ı kürsüye davet etti. Çağlayan, Ankara’nın kurak ve susuz bir bozkır kenti olarak bilindiğini oysa Başkentimizin pek çok akarsu tarafından çevrelenen bir şehir olduğunu ancak derelerin üzerlerinin kapatılarak binalaşmanın arttığını ve şehrin öldürüp gömdüğü derelerin üzerine oturduğunu belirterek çağdaş kentlerin temiz akarsularıyla, geniş yeşil alanlarıyla, yürüyüş yollarıyla çağdaşlaşabileceğinin altını çizdi ve Ankara Lobisi Platformu olarak sürdürdükleri “Derelerimizi Geri İstiyoruz” kampanyasından bahsetti.Bu kampanya ile Başkentin az bilinen ama önemli bir sorununu gündeme taşıyarak kente yeni değerler kazandırmayı amaçladıklarını ifade ederek kampanyalarına destek beklediklerini belirtti. 


 

Mahir Ünat’ın sunuculuğunu yaptığı ve sunum aralarında okuduğu dörtlüklerle renklenen etkinliğin ikinci yarısında aşk, kaçış, dost, pişmanlık, zaman, söz, vatan, Mehmetçik, gönül, umut, aydınlık ve karanlık, Ankara, hakikat, Türklük, bayrak, dil, Ay’a yolculuk ve insan temalı şiirler dinleyenleri ile buluştu. 


Rıfat Kaya, Nevzat Taşkıran, Aşık Sevdai, Orhan Vergili, Suna Güven, Tuncer Ulusoy, Nur Ersen, Sibel Unur Özdemir, İbrahim Yaman, Salih Kozan, Vedat Fidanboy, İsmet Bora Binatlı, Leyla Yurtsever, Ahmet Sami, Satılmış Dönmez, Mehmet Sevinç Ergun, Necati Özdenkoş, Nurettin Gür Ozanoğlu, Hatun Tülin Şener, DurakTuran Düz, Yeter Bektaş, Kadir Orakçı ve Müzeyyen Unur etkinliğe katılan isimler arasındaydılar. 

Program akışı içerisinde Rıfat Kaya, Arzu Kök ile birlikte her hafta Pazar günü saat 14:30 da Kök Edebiyat Günleri adı altında bir dizi etkinlik düzenledikleri bilgisini vererek etkinliklerine katılarak şiir, makale, öykü seslendiren katılımcıların orada paylaştıkları eserlerini derleyip sezon sonunda kitaplaştıracaklarını ifade ederek edebiyat severlerin Kök Edebiyat Günlerine katılımlarının kendilerini sevindireceğini de sözlerine ekledi.

 Bir cumartesi etkinliği daha zamanın içinden böyle akıp gitti işte.


 

 
 

 
 

 

 

 


HABER: Sibel UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR ve YAYINA HAZIRLAYAN: NUR ERSEN

 Okunma Sayısı : 1209         14 Ekim 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 240232

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.