İLESAM’IN ESERE SAYGILI; KORSANA KARŞIYIZ PROJESİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

ESERE SAYGILI; KORSANA KARŞIYIZ / SİBEL UNUR ÖZDEMİR
 
 

Bir İLESAM Üyesi olarak öncelikle söylemek istiyorum ki Meslek Birliğimizin çalışmaları günden güne artıyor ve farklı kitlelere ulaşıyor. Diğer tüm çalışmalarının yanı sıra Genel Başkanımız Mehmet Nuri Parmaksız pek çok okula ulaşarak öğrencilere telif hakları ve korsanla mücadele konusunda seminerler veriyor. Benim çok beğendiğim ve takdir ettiğim bir çalışmaları var ki o da Ankara-Gölbaşı Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gölbaşı Anadolu Lisesi Müdürlüğü ile ortaklaşa düzenledikleri “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” temalı Slogan ve Logo Yarışması. Fikir ve proje yapısı tamamıyla İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından oluşturulan bu yarışmaya gösterilen ilgi ve katılım tasarının ne kadar önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğunun göstergesi. Aynı zamanda memleketimde güzel şeylere imza atılması da sevindirici. 

Çocuklarımızın telif haklarının önemini kavrayarak korsanla mücadelenin gerekliliğini belki de büyüklerinden çok idrak ettikleri ve bakış açılarını ortaya koymalarını sağlayan bu yarışma ortaya birbirinden güzel, çok yönlü, anlamlı ve renkli çalışmalar çıkmasını sağladığı gibi onların bu konudaki duyarlılığını da gözler önüne serdi. Elbette İLESAM imzalı bir sosyal sorumluluk projesinin daha amacına ulaşması mutluluk vericiydi hepimiz için.

 
 
İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, telif hakkını korumanın ve korsanla mücadele etmenin bir vatandaşlık görevi olduğunun altını sıklıkla çizer. Bu projeyle hedeflenen her türlü korsan yayının önünü biraz olsun kesmek olsa da Türkiye’deki bütün okullarda Telif Hakları ve Korsanla Mücadele Kulüpleri kurulması için İLESAM tarafından bir tüzük hazırlandığını ve Milli Eğitim Bakanlığına teklif olarak götürüldüğünü, biliyor muydunuz ve ilerleyen zaman içerisinde bu yarışmanın Türkiye genelinde sesini duyurmaya hazırlandığını.

Yarışma bitti, birinciler, ikinciler, üçüncüler belli oldu, ödülleri verildi. Ama bununla kalmadı yapılan organizasyon. “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” konulu slogan ve logo yarışmasının ardından bir de kitap hazırlandı Mehmet Nuri Parmaksız, Cemal Tuzcuoğulları, İlter Yeşilay, Arif Bük ve Pehlivan Uzun tarafından yarışma ile aynı ismi paylaşan. 

 

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Muhasip’i ve kitabın hazırlanmasında emeği geçen Cemal Tuzcuoğulları “Türkiye’de yazarlar pek çok eser üretiyor. Fakat eserlerinden para kazanamıyorlar. Bu eserler, TV kanallarında kullanılıyor. Yazarların eserlerinden doğan telif haklarını hakkıyla alması benim ideallerim arasındadır. Her yazar eserinden doğan haklarının ne olduğunu bilmeli ve emeğinin karşılığını almalı, diye düşünüyorum. Bilim adamı, yazar, edebiyatçı ve sanatçı telif hakları konusunda yazılmış olan her kitabı okumalı. Bilginin sınırı olmaz. Ne kadar fazla kitap okursak o oranda bilgi sahibi oluruz.” diyerek telif hakkı hususundaki düşüncelerini paylaştı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ise “Amaçladığımız hedeflere ulaşma yolunda, “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” projesine katılan ve katkı sağlayan tüm öğrencilerimize, yardım ve desteklerini esirgemeyen öğretmenlerimize, velilerimize, eğitime hizmet veren çalışanlara, başta Gölbaşı Kaymakamı Raşit Zengin’e, Gölbaşı Belediye Başkanı Yakup Odabaşı’na, Telif Hakları Genel Müdürü Dr. Ş. Abdurrahman Çelik’e, Gölbaşı Milli Eğitim Müdürü Ümit Karabulut’a, Gölbaşı Anadolu Lisesi Müdürü Dursun Yeşilova’ya ve ismini sayamadığım herkese teşekkür ederim.” dedi.
Eser, eser çeşitleri, eser nedir, işlenmeler ve derlemeler, fikri haklar, Meslek Birliğinin tarihçesi, yükümlülükleri, yayınevi ile yapılacak sözleşmelerde dikkat edilmesi gereken noktalar, şiirin tanımı ve telif ölçüsü, korsan ve kaçak nedir, korsan çeşitleri ve korsanın zararlarının anlatıldığı “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” isimli kitap da 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanuna göre her türlü korsana karşı bilinçlendirmeye yönelik olarak telif hakları konusunda toplumsal bilinç düzeyinin geliştirilmesi, Türkiye’de telif hakları uygulamasının Avrupa ülkelerindeki uygulamalarla mukayese edilerek ülkemizdeki telif hakları standartlarının gelişimine katkı sağlanması ve korsanın zararlarının anlatılarak korsanla mücadele edilmesinin gerekli olduğundan, sanatçının ve eserlerin korunacağından da bahsediliyor.
 

Kitap da ödül törenini ölümsüzleştiren karelere rastlanmasının yanı sıra slogan ve logoların da resimleri yer alıyor. Çok da anlamlı, birbirinden güzel sloganlar ve logolar üretmiş çocuklarımız. Birkaçını paylaşmak istiyorum buradan.

Emek paradan üstündür.
 

Fiyatına bakma korsana kanma!
 


Esere saygılı korsana karşıyız
 

Emeğe destek korsana köstek.
Emeğe saygı korsana kaygı.
Korsanı almak kolay, hakkını ödemek zordur.
Gülen yüzler solmasın korsan mal çoğalmasın!
Eser öneme değer.
Korsana ortak olma! Korsan emeği öldürür.
Korsansız hayat ne kadar rahat.
Esere saygı duyalım!.. Korsana karşı duralım.
Korsandan eser olmaz!
Emeğe korsan olma
Emeğime dokunma!
Yaratıcılığı öldürme!
Bin tane ekmeğin olacağına bir tane ekmeğin olsun. O bir tane ekmekte senin emin olsun.
Üretene saygın olsun; korsanlık tarih olsun.
Eserin temeli bilgi, korsana duyma ilgi.
 

SLOGAN YARIŞMASI DERECELERİ

 

BİRİNCİ: Mustafa Batın YAKIŞIKLI-Etimesgut/Elvankent Bilgi Anadolu Lisesi Öğrencisi

İKİNCİ: Selin ÇELİK-Çankaya Özel Atlantik İlköğretim Okulu Öğrencisi

ÜÇÜNCÜ: Sinem KAHYA-Gölbaşı Anadolu Lisesi Öğrencisi

LOGO YARIŞMASI DERECELERİ

BİRİNCİ:Ali Cem ŞENGÜN-Çankaya Özel Ayşeabla Lisesi Öğrencisi

İKİNCİ: Hasan HAKBİLİR- Gölbaşı Teknik ve Endüstiri Meslek Lisesi Öğrencisi

ÜÇÜNCÜ: Hümeyra TAŞKIRAN-Beypazarı Lisesi Öğrencisi 


Kapak tasarımı Erhan İvgin, mizanpajı Kültür Ajans Tanıtım ve Organizasyon Ltd. Şti. tarafından yapılan “Esere Saygılı, Korsana Karşıyız” isimli kitap Ürün Yayınlarınca basılmış. Kitabın ön yüzünde öğrenciler tarafından hayata geçirilen sloganlardan bazıları yer almış emeğin üstünlüğünü vurgulayan. Öte yandan; “Dünya’nın kanayan yarası korsan” diye haykıran logolardan birinin sesi duyuluyor. 

Bu kitabın İLESAM tarafından okullara dağıtılarak öğrencilerle buluşturulacak olması ise bir başka güzellik. 

Görülüyor ki çocuklarımızın yüreğinde şimdiden esere ve emeğe saygı oluşmuş. Ne kadar da güzel. Ülkemiz açısından nasıl da önemli. Onlar ki bayrağı bizlerden alarak yarınlara taşıyacak olanlar değil mi? İşte tam da bu noktada İLESAM’ın farkındalığı bir kez daha gözler önüne seriliyor.Teşekkürler İLESAM, telif hakları bilincinin oluşturulmasıyla ilgili çalışmaların için teşekkürler.

 Okunma Sayısı : 1780         19 Ekim 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 912715

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.