İLESAM, ABİDİNPAŞA TEKNİK ve ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’NİN KONUĞUYDU

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM, ABİDİNPAŞA TEKNİK ve ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’NİN KONUĞUYDU

İLESAM, ABİDİNPAŞA TEKNİK ve ENDÜSTRİ MESLEK LİSESİ’NİN KONUĞUYDU

İLESAM (İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) 15 Kasım 2012 Perşembe günü Abidinpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesinde yapılacak olan şiir etkinliğinde onur konuğuydu.

 

Saat 14’te başlayan etkinlik öncesi Müdür Yardımcısı Ömer Yılmaz ile beraber konuklar İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay ve Radyo Televizyon ve Yayın Kurulu üyesi Nur Ersen, İLESAM üyesi Nevzat Taşkıran, Sentez Kültür Evinin kurucusu Dilek Işık ve Şair Canan Özdenkoş öğlen yemeğinde sanatın özellikle şiirin, edebiyatın ne kadar önemli olduğunu konuştu; şiirin geçmişi ve geleceği hakkındaki görüşler dile getirildi ve bu konu ile ilgili ortak düşünce ve fikirlerde buluşuldu. Etkinlik saati geldiğinde Meslek Lisesinin salonunda  konuk şairler öğrencilerle bir araya geldi.

 

 

Sunucu Dilek Işık gençlere yönelik o kendine has üslubuyla programı sunmaya başladı. Okul Müdürü Mustafa Kökçü bir açılış konuşması yaparak günün amacı ve içeriği ile ilgili kısa bir bilgiden sonra İLESAM’ın kendilerine verdiği desteğin önemine değindi. İnsanın kendisine ait olmayan bir eseri sahiplenmesinin ve başkasının eserinin altına attığı imzanın ne haksız ne kadar kötü bir davranış olduğunu hatta bunun bir cinayetten farksız olduğunu söyledi.  Öğrencilere korsan yayınlardan her zaman uzak durmaları gerektiğini vurguladı.

 

Okul Müdürünün konuşmasının ardından İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız sahneye davet edildi. Parmaksız böyle genç bir nesille bir arada olmasından dolayı duyduğu mutluluğu belirttikten sonra öğrencileri fazla sıkmamak için konuşmasını kısa tuttu ve telif haklarının öneminden, İLESAM’ın telif hakları ile olan ilişkisinden söz etti. Herkesin kendisine ait olan esere sahip çıkmasının da çok önemli olduğunu, geçen yıl İLESAM tarafından ilki yapılan Telif hakları ve korsanla mücadele konusundaki “Esere Saygılı; Korsana Karşıyız”  adlı slogan ve logo yarışmasının bu yıl ikincisinin yapılacağını duyurdu ve tüm öğrencileri bu yarışmaya katılmaya davet etti. Telif hakkını ihlal eden kişilerin kul hakkı yediğini de belirten Parmaksız, şiir yazmanın çok kolay olmadığını, aruz vezni ile yazdığı bir şiirinin yazma sürecini esprili bir dille anlattı; bu şiirini en iyi ve düzgün şekilde yazabilmek için 6 ay beklediğini sözlerine ekledi. Ünlü şairlerin şiirlerinden örnekler verdi ve kendi yazdığı  “Sanırsın” adlı şiiri ile konuşmasını bitirdi.

 

 

 

Şiir dinletisinin konuklarından İLESAM Yönetim Kurulu Üyesi İlter Yeşilay, Nur Ersen, Nevzat Taşkıran ve konuk şairlerinden Dilek Işık, Canan Özdenkoş, Ender Tunç gençlerin ruhuna hitap eden şiirlerini okudular. Drama sanatçısı Ender Tunç bir oyundan küçük bir bölüm sundu.

 

Öğrenciler ise hem kendi şiirlerini hem de ünlü sanatçıların şiirlerini okuyarak bu etkinliğe renk kattılar. 

 

 

Program sonunda Okul Müdürü Mustafa Kökçü ve Müdür Yardımcısı Ömer  Yılmaz konuklara katılımlarından dolayı teşekkürlerini sundular. İLESAM Genel başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, 2.yapılacak olan “Esere Saygılı; Korsana Karşıyız”  adlı slogan ve logo yarışmasının seminer çalışmaları içinde bu okula bir kere daha geleceklerini program sonunda sözlerine ilave etti.

 

 

 Son olarak okulun önünde günün anısına çektirilen son bir fotoğraf ile etkinlik sona erdi.

 

 Okunma Sayısı : 1591         17 Kasım 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 561447

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.