İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 Kasım 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (25 Kasım 2012)

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ Gaziantep Şubesi başta olmak üzere Gaziantep’te bir dizi ziyaretlerde Bulundu.
 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ Gaziantep Şubesi başta olmak üzere Gaziantep’te bir dizi ziyaretlerde bulundu. 

İLESAM Gaziantep Şubesi ve Şahinbey Kaymakamlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Kadın Âşıklar Şöleni”ne panelist olarak katılan  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, Gaziantep Valisi Erdal Ata olmak üzere; Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın’ı makamlarında ziyaret etti. Gaziantep Valisi Erdal Ata ile ile Gaziantep’teki kültür-sanat hareketlerini değerlendiren Parmaksız “İLESAM olarak burada zaten şube olarak varız; her türlü faaliyete katkı sunmaya hazırız” dedi. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın’la da bir araya gelen Parmaksız, “İLESAM Gaziantep Şubesi Başkanı Muhittin Arar burada sizlerle ortaklaşa güzel çalışmalara imza atıyor; Genel Merkez olarak da bizler elimizden gelen bütün desteği sizlere vermeye hazırız” dedi. Önümüzdeki aylarda yapılacak ortak yarışma ve projeler hususunda iki Kaymakamlıkla da fikir birliğine varıldı.Parmaksız, ziyaretlerde ayrıca İlhan Akın’la beraber yazdığı roman olan "Mahşerin Esrarı"nı da hediye etti.

  

İLESAM Üyesi Yalçın Benlican’ın 50. Sanat Yılı Kutlandı.

 

Türk Sanat Müziğine Elli Yıldır Hizmet Eden Gerçek Bir Hazine

“Yalçın Benlican”

Her şeyden önce zarif ve uyumlu kişiliğiyle, insan, doğa ve  ülke sevgisiyle, aşktan yana , hüzünden yana, gönlümüze damlayan şiirleriyle bir duygu hazinesi olarak kabul ettiğimiz  özel insan Yalçın Benlican, ellinci sanat yılını sevenleriyle ve sevdikleriyle görkemli   bir şekilde kutladı.

Ünlü sanatçının Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) “İzmir’de Musiki Günleri” etkinliği çerçevesinde Narlıdere TSM Korosu, bestekarlar ve ses sanatçıları tarafından birbirinden güzel  ve meşhur 23 şarkısı seslendirildi.

Ünlü şair ve güftekar  Yalçın Benlican’ı  bu mutlu gününde sanatçı dostları ve İzmir’liler yalnız bırakmadı  DEÜ Sabancı Kültür Salonuna  sığmayan konukların bir çoğu programı dışarıdan izlemek zorunda kaldılar. 575 kişilik kapasiteye sahip salonda  yaklaşık 700 kişinin olduğu ve katılımcıların çoğunun yerlerde oturduğu gözlendi. Bu özel gece için salonda yer bulamayan  yaklaşık yüz sanatseverin de kapıdan döndüğü bildirildi. Muhteşem gecenin birbirinden özel konukları arasında yıllarını sanata vakfetmiş bir çok ünlü ismi görmek mümkündü.

Yalçın Benlican’ın hayatını ve eserlerini tanıtan ve ortamı adeta görsel  bir şölene döndüren  barkovizyon ve klip gösterisinden sonra Şef Hüseyin Güzeltepe’nin yönetimindeki Narlıdere  korosu  yerlerini aldı. Gecenin bir özelliği olarak bestekarlar  Yalçın Benlican’ın sözlerinden besteledikleri besteleri bizzat kendileri seslendirdiler. Özenle hazırlanmış programda Yılmaz Yüksel ( Hayırdır İnşallah gözüm dalıyor) Erol Eryılmaz ( Aşk Yağmuru ) Koro şefi Ümit Bulut ve Eşi Pınar Bulut ( Tek kurşun ) ve ( Biz öpüşünce başlardı yaz) şarkısını  düet olarak, TRT İzmir radyosu ses sanatçıları Güldehen Terün (Üzüldüğün şeye bak) Mehmet Şafak ( Al gülün dalında diken var diye) Devlet klasik TSM korosundan Şenay Yıldırım ( (Fırtınalar gezer denizlerimde) şarkılarını yorumladılar. Sanatçının diğer eserlerini ise Narlıdere korosu seslendirdi.

Sürprizlerle dolu gecenin ilerleyen saatlerinde tüm konukların Yalçın Benlican imzalı TSM eserleriyle kendilerinden geçtiği sırada, ünlü şairimizin kalbinde ve duygularında bu geceye dair kimbilir ne destansı şiirler yazılıyordu..

Bir sanatçının hayattayken yarattığı eserlerle diğer insanların gönlüne dokunabilmesi bence en o sanatçı için en büyük ödüldür. Fakat hatırlanmak, takdir edilmek, yaşarken kıymetinin bilindiğini, görmek bütün  sanatçıların hak ettiği bir ayrıcalıktır. Ne yazıktır ki öldükten sonra adına festivaller düzenlenen, yarışmalar açılan bir çok sanatçımız, yaşarken  imkansızlıklar, sıkıntılar içinde bu güzelliği ve ayrıcalığı görmeden dünyadan ayrılmışlardır. Artık ülkemizde böyle mutlulukların yaşandığını görmekte tüm sanatçılar adına ümit verici bir gelişmedir. İşte bundan dolayıdır ki duygu dünyamızın renklerini bizim adımıza dile getiren Yalçın Benlican’ın yüzündeki o mutluluğu ve sevgiyi görmek ve buna alkış tutmak hepimizin görevidir.

Muhteşem gecenin en güzel anlarından biri de sosyal sorumluluk projeleri kapsamında çalışmalar yapan  Biz bize grubunun ünlü şaire yaptığı sürprizdi.

22  kişilik bir grupla sahneye çıkan grup üyeleri üzerlerine giydikleri beyaz tişörtlerle “Ellinci Sanat yılını kutlarız” yazısını yazdılar. Büyük takdir ve alkış alan bu gösteri karşısında çok duygulanan sanatçı güzel  bir konuşmayla  gruba teşekkür etti.

Üç saati aşkın sanat performansı sergilenen  programdan geriye, şarkılar, şiirler, çiçekler, dostlar, iyi dilekler ve musikimizin değerli bir hazinesi olan Yalçın Benlican’ın gözlerindeki mutluluk kaldı..

Dile kolay tam elli senesini sanata vakfeden değerli sanatçımız  Yalçın Benlican’ı tebrik ediyor,  sağlıklı ve üretken günlerle dolu uzun bir ömür diliyoruz.

İLESAM Üyesi Hayrettin İvgin’e Bakü Devlet Üniversitesi Tarafından Fahri Konuk Öğretim Üyeliği Verildi

Azerbaycan’nın  93 yıllık en eski üniversitesi olan Bakü Devlet Üniversitesi tarafından Araştırmacı-Yazar Hayrettin İvgin’e bu üniversitenin fahri konuk öğretim üyeliği diploması verildi.

Bakü Devlet Üniversitesi’nin Rektörü Akademik Prof. Dr. Abel Maharramov tarafından Hayrettin İvgin’e 8 Kasım 2012 Perşembe günü  yapılan bir törenle “Bakü Devlet Üniversitesi Fahri Konuk Öğretim Üyeliği Diploması “ verildi. Törene;  Üniversitenin tüm Rektör Yardımcıları, Fakülte Dekanları, Bölüm Başkanları, Öğretim Üyeleri ve TV Temsilcileri, Basın Mensupları ve davetliler katıldı. BDÜ Rektörü Abel Muharramov, Hayrettin İvgin’in Azerbaycan-Türkiye ilişkileriyle ilgili yaptığı hizmetleri  anlattı. “Hayrettin İvgin, Üniversitemizin gerçekten fahrettiği bir öğretim üyesidir.” dedi. Bu ünvanın şimdiye kadar çok az kişiye verildiğini de ekledi.

Üniversite’nin kuruluşunun 90. yıl dönümü vesilesiyle çok mümtaz kişilere verilen Haydar Aliyev anısına hazırlanmış üniversitenin altın madalyası da Hayrettin İvgin’e, BDÜ Rektörü tarafından takdim edildi.

Merkezi Bakü’de bulunan Türk Dünyası Araştırmaları Uluslararası İlimler Akademisi’nin Ankara Başkanı olan Hayrettin İvgin ile BDÜ Rektörü Abel Muharramov arasında “Emekdaşlık Hakkında Müqavile” ( İşbirliği Protokolu) imzalandı.

İki kuruluş arasında; ilmi konferans ve toplantıların düzenlenmesi, ilmi çalışmaların karşılıklı yapılması ve değişimi, ilmi yayınların ve dergilerin ortaklaşa yayımlanması konularında çalışmalar yapılması karara bağlandı.

BDÜ’nde yapılan bu tören, Azerbaycan basınında geniş yer aldı. Çeşitli televizyonlar, haber bültenlerinde hafta boyunca görüntü vererek  haber yapıldı.

Hayrettin İvgin’in 2006 yılında Ankara’da Erhan İvgin tarafından “Melankololik Şiirler” adıyla kitap olarak şiirleri yayımlanmıştı. Bu kitap, Prof. Dr. Elçin İskenderzade tarafından Azerbaycan Türkçesine “Bilirem Gelmeyeceksen” adıyla aktarılmış ve Bakü’de Vektör Neşrler Evi tarafından 2007 yılında yayımlanmıştı. Nahçıvan AMEA’da (Azerbaycan Milli İlimler Akademisi)  görevli Dr. Elhan Yurdoğlu Memmedov tarafından yeniden Azerbaycan Türkçesine aktarılarak Ankara’da “Hüzünlü Şiirler” adıyla 2010 yılı içinde yayımlanmıştı.

Azerbaycan’ın ünlü şairlerinden ve güçlü yazarlarından Gülaye Şınıxlı tarafından Hayrettin İvgin’in şiirleri incelenmiş ve şiirlerin değerlendirilmesi, yorumları kitap haline getirilmiştir. Bu kitap; “O Birileri Kimisen” (Hayrettin İvgin’in Yaratıcılığı Konteksinde) adıyla Bakü’de Adiloğlu Neşriyat tarafından 2012 yılı içinde yayımlandı. Hayrettin İvgin 86 sayfalık kitabın yayımlandığını Bakü’de, bu seyahati sırasında öğrendi.

Kitabın yakın tarihlerde Bakü’de  takdimatı geçirilecek ve de Türkiye Türkçesine aktarılarak 2013 yılı içinde Ankara’da bastırılacaktır.

İLESAM Üyesi Dürsaliye Şahan’a Abdullah Baştürk Edebiyat Ödülüne Lâyık Görüldü.

Genel-İş ve DİSK eski Genel Başkanı Abdullah Baştürk anısına düzenlenen edebiyat ödülleri belli oldu. Dürsaliye Şahan’ın ‘Hikâye Hırsızı’, Adil Kurt’un ‘Emeğin Çukurovası’, Hüseyin Akyüz’ün ‘Yağmurda Kuş Sesleri’ adlı öykü kitapları bu yılın ödülünü birlikte paylaştılar.

Seçici kurul adına açıklama yapan Tuncer Uçarol; “Karın tokluğuna çalışan işçilerin anlatıldığı ‘Emeğin Çukurovası, erkekler, töreler ve toplum tarafından ezilen kadınların anlatıldığı ‘Hikâye Hırsızı’ ve  kent yaşamını anlatan ‘Yağmurda Kuş Sesleri’ içerdikleri öyküler itibariyle ağırlıklı olarak insan emeğini ve onurunu ön planda tuttukları için ödüle değer bulunmuştur” açıklamasında bulundu.

18 öyküden oluşan ‘Hikâye Hırsızı’nın yazarı Dürsaliye Şahan ise “Abdullah Baştürk ödülü benim ve kitabım için çok değerli. Çünkü çıkış noktasında emeğe saygı var” dedi.

İLESAM Üyesi Halil Gürkan ve İbrahim Sağır Kapadokya Şiir Şöleninde Ödül Aldı.

Ürgüp FM’ in sponsorluğunda, İLESAM Nevşehir İl Temsilcisi ve Kapadokya Şairler ve Yazarlar Birliği Başkanı Ayşe PASLANMAZ tarafından Nevşehir’de organize edilen“ 7. Uluslar Arası Kapadokya Şiir Yarışması” nda İLESAM Eskişehir temsilcisi İbrahim SAĞIR ile İLESAM üyesi Halil GÜRKAN ödül kazandı.  Yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda şairin katıldığı yarışmada Halil GÜRKAN “Birincilik”,  İbrahim SAĞIR “Birinci Mansiyon”, ödüllerini aldı.

Bu yıl ilk defa birinci olan şairin “Şiirin Sultanı” ilan edileceği, bunun için de taç giydirileceği bildirilen yarışmada “Birinci” olan üyemiz  Halil GÜRKAN’a 16.11.2012 Cuma günü Nevşehir Kültür Merkezi’nde yapılan, İLESAM’ı yönetim kurulu üyemiz Pehlivan UZUN’un temsil ettiği, oldukça kalabalık şiir severin katılımıyla düzenlenen törenle taç giydirildi.

 Okunma Sayısı : 927         25 Kasım 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 763310

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.