Gaziantep’te Kadın Âşıklar Rüzgârı Esti

 / ETKİNLİKLERİMİZ

Gaziantep’te Kadın Âşıklar Rüzgârı Esti

İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İLESAM) Gaziantep Şubesi ile Şahinbey Kaymakamlığı işbirliğiyle Gaziantep Üniversitesi’nde Kadın Âşıklar Şöleni ve Paneli düzenledi.

 

 

Programa; İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Gür, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Akan, Nizip Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Özaslan ile çok sayıda öğretim elamanı ve öğrenci katıldı.

 

 

Gaziantep Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen “Âşıklık Geleneği” adlı panelin başkanlığını Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mustafa Gültekin yaparken; İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve İlkin Manya (Âşık Sarıcakız) konuşmacı olarak panele katıldılar.

 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız konuşmasında “Âşıklık geleneğinin önemi ve geçmişten günümüze bu gelenek içinde değişmeye başlayan yönlerle beraber Türk edebiyatı içinde ağıt söyleme geleneği ve ağıt-destanlar” konuları üzerinde durdu. Âşık Sarıcakız ise 1970’lerden beri içinde bulunduğu geleneği, bu dönem içinde yaşadıklarını ve çektiği sıkıntıları anlattı konuşmasında.

 

Âşık Gülçınar, Âşık Gülsüm, Âşık Nurşah, Âşık Sarıcakız,  Âşık Selvinaz, Âşık Özlemi, Âşık Telli Suna’nın katılımıyla gerçekleşen “Kadın Âşıklar Şöleni”nde, aşıklık geleneğine göre “hoş geldiniz” sunumu salonu dolduranlar tarafından büyük beğeniyle karşılandı. Eğitimci şairler Selçuk Uğur ve Gülseren Sarı’nın şiirleriyle zaman zaman eşlik ettikleri gecede kadın âşıklar gerek taşlamaları gerekse şiir ve türküleriyle unutulmaz bir gece yaşattılar.

Şölende; Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun’a, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan’a, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın’a, Nizip Eğitim Fakültesi Dekan Prof. Dr. Mehmet Özaslan’a, Yrd. Doç. Dr. Kürşat Korkmaz’a, Öğr. Gör. Mustafa Sabri Genç ve Şair-Yazar Ercüment Asaf Yanıç’a İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız ve Gaziantep Şube Başkanı Muhittin Arar tarafından plaket takdim edildi.

Plaket takdim töreninde konuşan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. M. Yavuz Coşkun, kadın âşıkların âşıklık geleneğinde önemli bir yere sahip olduğunu belirterek; törenin Gaziantep Üniversitesi’nde gerçekleşmiş olmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti. 

 

Kadın âşıklar şölenini yöneten ve gecenin sonunda konuşan İLESAM Üyesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Behiye Köksel, kadın âşıkları bir araya getirme hayalini uzun yıllardır taşıdığını ve bu gece bu hayalin gerçekleşmesinden duyduğu memnuniyeti ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.

Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Temel Bilimler Bölümü Öğr. Gör. Adil Çete’nin zaman zaman bağlamasıyla eşlik ettiği gecede, Üniversite öğrencileri Özge Mazrık ile Nazlı Bağırova’nın Azeri dansı ve söylediği türkü beğeniyle karşılandı.

Gecenin sonunda; emeği geçenlere Kaymakam Uğur Turan tarafından katılım belgesi ve hediye takdim edildi.

 Okunma Sayısı : 1407         30 Kasım 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 126895

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.