İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (1 Aralık 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (1 Aralık 2012)

1 Aralık’ta Genel Başkan yardımcımız Prof. Dr. Nurullah Çetin ve Yönetin Kurulu üyemiz Prof. Dr. Tuncer Gülensoy Kanal 99’da Türk kimliğini konuşacak…

1 Aralık 2012 Cumartesi günü saat 14’te Kanal 99 (12562, 25.000 V (Dikey) adlı televizyon kanalında Genel Başkan yardımcımız Prof. Dr. Nurullah Çetin ve Yönetin Kurulu üyemiz Prof. Dr. Tuncer Gülensoy Türk kimliğini konuşacaklardır.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ Gaziantep Şubesi başta olmak üzere Gaziantep’te bir dizi ziyaretlerde Bulundu.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ Gaziantep Şubesi başta olmak üzere Gaziantep’te bir dizi ziyaretlerde bulundu. 

İLESAM Gaziantep Şubesi ve Şahinbey Kaymakamlığı’nın ortaklaşa düzenlediği “Kadın Âşıklar Şöleni”ne panelist olarak katılan  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, Gaziantep Valisi Erdal Ata olmak üzere; Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın’ı makamlarında ziyaret etti. Gaziantep Valisi Erdal Ata ile ile Gaziantep’teki kültür-sanat hareketlerini değerlendiren Parmaksız “İLESAM olarak burada zaten şube olarak varız; her türlü faaliyete katkı sunmaya hazırız” dedi. Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan ve Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın’la da bir araya gelen Parmaksız, “İLESAM Gaziantep Şubesi Başkanı Muhittin Arar burada sizlerle ortaklaşa güzel çalışmalara imza atıyor; Genel Merkez olarak da bizler elimizden gelen bütün desteği sizlere vermeye hazırız” dedi. Önümüzdeki aylarda yapılacak ortak yarışma ve projeler hususunda iki Kaymakamlıkla da fikir birliğine varıldı.Parmaksız, ziyaretlerde ayrıca İlhan Akın’la beraber yazdığı roman olan "Mahşerin Esrarı"nı da hediye etti.

 

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ-KONU:KAZAKİSTAN TÜRKLÜĞÜ (1 ARALIK 2012, Saat:14.00-İLESAM Genel Merkezi)

Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

***

Konu: KAZAKİSTAN TÜRKLÜĞÜ 

Konuşmacı: Din MUHAMMED

 Saat:14.00

Adres :

İzmir 1. Cadde, No:33/16, Aydın Apartmanı, Kat:4, Kızılay / ANKARA 

Tel : 0 
(312) 419 49 38

1 Aralık 2012- Saat:14.00

www.ilesam.org.tr

Berceste’den Subaşı’ya 50. Yıl Özel Sayısı

Berceste Dergisi, son sayısını Şair ve Yazar Muhsin İlyas Subaşı’nın 50. sanat yılı için özel sayı olarak yayınladı.

100 sayfalık özel sayıda Subaşı’nın biyografisiyle başlayan yazılarda Şairin çalışmaları ve eserleri gündeme alınıp değerlendiriliyor.

Berceste Dergisi’nin bu özel sayısında,  Muhsin İlyas Subaşı, yaptıklarından söz ederken önemli bazı hususları dikkati çekerek şöyle diyor:

“Burada ülkemin kültürüne sağladığım ancak pek de göz  önüne gelmeyen birkaç husustan da söz etmek istiyorum: Biz, acılı bir dönemden geçtik. Daha 20 yaşına gelmemiş bir genç iken Menderes’in idamına şahit oldum. Onun sehpadaki resmini hala saklarım. Okulda öğrenci iken çok ağır baskılardan geçtim. Piyes yazdığım için göze battım ve okuldan atılmam için birileri okul idaresine talimatlar verdi. Buna rağmen, inanmışlığımın gereği neyse onu yaptım. Dil konusunda sürdürdüğümüz bir mücadelenin sonucu olarak Türk Dil Kurumu’nun, Marksist eserleri nasıl koruduğunu, ödüllendirdikleri eserlerden örnekler vererek gösterdim ve bu kurumun kapatılması gibi bir olağanüstü başarıda pay sahibi oldum. Uluslararası düzeyde birçok edebi toplantıya katıldım ve buralarda konuşmalar yaparak Anadolu aydınının görüşlerine aracılık ettim. Bir Amerikalı Yazarın; Bayan Katharine Branning’in ülkemiz hakkında, maddi hiçbir değerle ölçülemeyecek kadar güzel ve etkili tespitlerle dolu “Bir Çay Daha Lütfen” adıyla eser yazmasına öncülük ettim. Merhum Ahmet Kabaklı’nın çıkardığı “Türk Edebiyatı” dergisi, ders kitabı ebadında ve az sayfalıydı. O yıllarda, Hürriyet ve Milliyet gazeteleri yeni ve çok kaliteli dergiler çıkarmaya başladılar. Onların karşısında Türk Edebiyatı dergisinin durumu beni rahatsız etmeye başladı. Oturdum, gazete sahibi Kemal Ilıcak’a uzunca bir mektup yazıp, bunun düzeltilmesi gerektiğini anlattım. Verdiği cevapta, ‘Senin uyarın üzerine Kabaklı Hoca’nın dergisini tesislerimizde basacağız’, şeklinde mektubu geldi ve dergi gerçekten bugünkü muhtevasını 1979’da kazanmış oldu.”

Bekir Oğuzbaşaran’ın Muhsin İlyas Subaşı’yla uzunca bir konuşmasının da yer aldığı dergide, Subaşı hakkında, Mustafa Miyasoğlu, Katharine Branning, Selim Tunçbilek, Mehmet Nuri Yardım, Hüzeyme Yeşim Koçak, Muammer Yılmaz, Remzi Yıldırım, Ünal Tayfur, Vedat Ali Tok, Sergül Vural, Mehmet Gökkaya, İrfan Ünver Nasrattınoğlu, Şevket Bulut, Emir Kalkan, H:Fethi Gözler, Şadi Hüner, İbrahim Minnetoğlu, Enes Pala, Hasan Avni Yüksel, Selçuk Gönlübol, Ümit Fehmi Sorgunlu, Halime Biray, Sevinç Ç okum, Ahmet Sıvacı, Gülcan Kulen, M. Halistin Kukul, Ahmet Kaplan, Sait Özer, Muhittin Ziya Gözler ve A. Vahap Taştan Yazılarıyla, Mehmet Çayırdağ, Mahmut Fidanil, Kemal Ahmet Şen, Yusuf Akyüz ve Şükrü Ünal şiirleriyle çeşitli yorum ve değerlendirmelerde bulunuyorlar.

Muhsin İlyas Subaşı’nın 50. Edebiyat yılı dolayısıyla Erciyes dergisi de geçtiğimiz aylarda ayrıca bir özel sayı yayınlamıştı.

Ahmet  Urfalı’nın  9.Şiir  Kitabı ’Bozkır  Rüzgarı’ Yayımlandı

40 yıldır şiir dünyasının içinde bulunan ve eleştirmenler tarafından ,’kaf dağına uçan şair’olarak tanımlananEmirdağlı Ahmet Urfalı’nın, 9.şiir kitabı ’Bozkır Rüzgarı’ Eskişehir’de yayımlandı. Ön sözü yazar Gazi Durusu tarafından yazılan kitapta, konusu ve teması bozkır olan 45  şiir ve şairle ilgili 3 eleştiri yazısı yer almaktadır. Kitaptaki bütün şiirler bozkır hayatı etrafında oluşturulmuştur.Ayrıca kitapta bozkırla ilgili özdeyişlere yer verildi.

Ön sözde Gazi Durusu, şair hakkında şöyle demektedir: ’’Urfalı, kültürel birikimini zenginleştirip ruhunu donatarak yeni  yolculuklara çıkıyor. Her  seferinin sonundan yeni hazinelerle dönüyor. Bu yüzden onun şiiri yeni söyleyişlerin, yeni  imgelerin durak yeri oluyor. Onun şiirlerini okurken; tarihin sır kapılarından içeri girip evrensel değerlerin yeni yorumlarına ulaşabilir, zor felsefi konuların naif duyuşlarını hissedersiniz. Bu durum ona uzun hasretlerin hüznünü getirir. Hüzün , Urfalı’nın  her şiirine gözyaşı damlatıyor. Urfalı’nın  şiirlerinde derin bir hüzün var.Bu hüzün ayrılıklardan yanadır, ancak o, ney gibi şikayet etmez. Çünkü şair, bu hüznün kendisine Tanrı’nın bir armağanı olarak bağışlandığını kabul eder.’’

Bozkır Rüzgarı, önümüzdeki günlerde yapılacak olan bir kitap tanıtım programında okuyucular ile buluşacak...

İLESAM ÜYESİ Serap Demirtürk “Başkaldırı” adlı kitabıyla ilgili imza günü düzenledi.  

Öğretmenler Günü nedeniyle Kurgu Kültür Merkezi’nde İLESAM ÜYESİ Serap Demirtürk “Başkaldırı” adlı kitabıyla ilgili imza günü düzenledi. 

İLESAM üyesi Kazım Öztürk 9 Aralık Pazar günü Söyleşi ve imza günü düzenliyor.

İLESAM üyesi Kazım Öztürk 9 Aralık Pazar günü  saat 16!da Nüve Kültür Merkezi’nde  “İsrail İhaneti ve Filistin” başlıklı söyleşi ve imza günü düzenliyor. Zindankale Sanat Galerisi/Kültürpark Yanı.

2012 yılı Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü İLESAM Üyesi Osman Baş’ın…

2012 yılı Orhan Şaik Gökyay Şiir Ödülü Har-ı Bülbül kitabıyla Osman Baş’a verildi.

 Okunma Sayısı : 960         01 Aralık 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 832653

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.