İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (22 ARALIK 2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (22 ARALIK 2012)

SAMSUN VE YOZGAT BELEDİYESİ’NDEN SONRA ALTINDAĞ-NİKSAR ve AKYURT BELEDİYESİ DE İLESAM’A ÜYE OLDU…

Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu ve Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun kurumsal anlamda üye olduğu İLESAM’a şair-yazar ve akademisyenlerin dışında kurumsal anlamda üye olan resmi kuruluşların sayısı hızla artmaya başladı.

Son dönem de kurumsal üyeliklere hız veren İLESAM’a (Türkiye İlim ve Edebiyat Esri Sahipleri Meslek Birliğine) Samsun, Yozgat belediyeleri ile Tokat/Niksar, Ankara/Altındağ ve Akyurt Belediyeleri kurumsal olarak üye oldu. Belediyelerin üyelik belgeleri İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından törenle Belediye Başkanlarına takdim edildi.

Gerçekleştirilen kurumsal üyelikle Belediyelerin her türlü kitap, dergi ve gazete yayını ile projeleri 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu çerçevesinde telif hakları açısından koruma altına alınmış oldu.Ayrıca İLESAM, kurumsal üyesi olan belediyelerin kültür-sanat faaliyetlerine de tam destek olacağını açıkladı.

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, “önümüzdeki aylar içersinde birçok il ve ilçe belediyesi ile beraber birçok Üniversite de İLESAM’a kurumsal olarak üye olacak. Üyeliği gerçekleştirilecek kurumların 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri kanunu çerçevesinde eser ve projelerini telif hakları açısından koruma altına almış olacağız. Uzman kadrolarımız ve avukatlarımız ile kurumlara telif hakları açısından hizmet vermeye devam edeceğiz.” dedi.

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ-KONU:TÜRKİSTAN (22 ARALIK 2012, Saat:14.00-İLESAM Genel Merkezi)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

***

22  Aralık 2012 Cumartesi-Saat:14.00

Konuşmacı: Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu

Konu: “Türkistan” 

Yer: İLESAM Genel Merkezi Salonu

 Saat:14.00

Adres :

İzmir 1. Cadde, No:33/16, Aydın Apartmanı, Kat:4, Kızılay / ANKARA 

Tel : 0 (312) 419 49 38

22 Aralık 2012- Saat:14.00

www.ilesam.org.tr

 İLESAM Üyesi  Ergün Veren’in ESKİŞEHİR’İ GÖRSEM Kitabı HALKLA BULUŞTU

Eskişehir Valisi Dr.Kadir Koçdemir, "Biz bu eseri seslendirerek sadece küçük bir adım attık gerçek emek kitabın yazarına aittir. Eskişehir’in güzelliklerini ve Türkiye’de ki değerinin bu kadar iyi yansıtılması, halkımızın bir başarı tablosudur. Bu kitaptan birçok engelli ve engelsiz vatandaşımızın faydalanacağına eminim" dedi.

Araştırmacı Yazar Ergün Veren’in kaleme aldığı ve Eskişehir’in sekiz ayrı folklorik öğesi üzerine yapılan inceleme ve araştırmalardan oluşan; aynı zamanda görme engellilerinde folklor çalışmalarından faydalanabilmeleri için Eskişehir’in atanmış, seçilmiş ve gönül vermişleri Vali Kadir Koçdemir; Eskişehir Milletvekilleri; Büyükşehir ve Merkez Belediye Başkanları; Rektör ve Dekanları; Ticaret, Sanayi ve Borsa Başkanları, Eskişehirspor yöneticileri; Sivil Toplum Kuruluş yöneticileri, ses sanatçıları, gazeteciler, televizyon programcıları, yazarlar, şairler ve gönüllüler tarafından seslendirilerek CD olarak Eskişehir Odunpazarı Belediyesinin mali desteğinde hazırlanan ESKİŞEHİR’İ GÖRSEM isimli kitap 1-3 Aralık 2012 günlerinde Eskişehir Kanatlı AVM’de düzenlenen tanıtım ve imza günleri etkinliğinde halkla buluştu.

Eskişehir Kanatlı AVM’nin bedelsiz olarak sağladığı stantta GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Kadınlar Kolu Başkanı Halime Korkut ile kadınlar kolu üyeleri kitabın tanıtımı ve makbuz karşılığı satışını gerçekleştirdikleri ve Yazar Ergün Veren’in de kitapları imzaladığı etkinliğin birinci ve ikinci günü halkın yoğun ilgisi vardı.

Aynı zamanda Dünya Engelliler Günü de olan 3 Aralık günü başta Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı, Eskişehir Kent Konseyi Başkanı Nadir Suğur, İl Sağlık Müdürü Dr.Hüseyin Fidan ve Eskişehir Eski Valisi Kadir Çalışıcı, Eskişehirspor takım kaptanı Servet Çetin; ses sanatçıları Saim Günal ile Mithat Körler olmak üzere Eskişehir Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Mustafa Tekeli ile bazı dernek üyeleri; Mihallıçıklılar Derneği yönetim kurulu üyeleri; Sivrihisar Eğitim Vakfı yönetim kurulu ve kadınlar kolu başkan ve üyeleri; Eskişehir Meşk derneği yönetim kurulu ve üyeleri; Eskişehir Doğa Tutkunları grubu üyeleri; Eskişehir İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yönetici ve çalışanları; Eskişehir Valiliği personeli; Emirdağlılar Eğitim, Kültür ve Dayanışma Vakfı yönetici ve üyeleri; Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Başkanı ve üyeleri; Adalet ve Kalkınma Partisi Kadın Kolları Başkanı Fecir Üçkaya; Vakıfbank Eskişehir Şubesi yönetici ve çalışanları; Eskişehir Kent Konseyi Kültür Sanat Çalışma Grubu, Kadın Meclisi ve Yerel Değerler Çalışma grubu üyeleri; Frigya Ritm ve Dans grubu üyeleri; Eskişehir Ticaret Lisesi 1982 yılı 6/B sınıfı mezunları; Kültür-Sen Eskişehir İl Temsilcisi Şaban Billor; Tepebaşı Belediyesi Meclis Üyesi Hatice İşcan; Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Rasim Duru; Eskişehir Kuaförler Odası yönetici ve üyeleri; Odunpazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı ve daire müdürleri; Eskişehir Şairler Derneği Başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisi tanıtım ve imza standını ziyaret ederek destek verdiler.

 

Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir ziyaret esnasında "Biz bu eseri seslendirerek sadece küçük bir adım attık gerçek emek kitabın yazarına aittir. Eskişehir’in güzelliklerini ve Türkiye’de ki değerinin bu kadar iyi yansıtılması, halkımızın bir başarı tablosudur. Bu kitaptan birçok engelli ve engelsiz vatandaşımızın faydalanacağına eminim" dedi ve aynı zamanda sesiyle de katkı sağladığı “Eskişehir’i Görsem” isimli kitabı imzalayarak Eskişehir Doğa Tutkunları Derneği’ne hediye etti.

Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı ise yaptığı konuşmada, "Eskişehir’i Görsem" isimli sesli kitabın oluşmasına katkı sağlayan herkesi kutladığını ifade ederek, Odunpazarı Belediyesi’nin her zaman engelli vatandaşların yanında olduğunu ve her platformda destek sağlamaya devam edeceğini belirtti.

"Eskişehir’i Görsem" isimli sesli kitabın alanında Türkiye’de bir ilk olduğunu vurgulayan GÖRSEM Genel Başkanı Remzi Korkut, “Kitap her kesimden insana hitap ediyor ancak en güzel yanı, görme engelliler için seslendirilmiş olmasıdır. Bu seslendirmeyi de Eskişehir’e atanmış ve seçilmiş değerli protokol üyeleri yaptı. Odunpazarı Belediyesi ise kitabımıza sponsor olarak daha geniş bir kitleye bu imkanı sunma fırsatı verdi” dedi.Korkut, kitabın basımında kendilerine büyük destek sağlayan Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakallı’ya da teşekkür etti.

 

Yazar Ergün Veren’de kitap ve proje hakkında bilgi vererek “Bu bir halkbilim çalışması ve projesidir. Görme engellilerin de halkbilim çalışmalarından faydalanmalarını sağlamak için gerçekleştirdik. Bu proje ile görenle görmeyen aynı kitapta buluştu. Kendileri için şehrin önde gelen isimlerinin bir proje etrafında toplanmalarına tanık olan görme engellilerimizin ötekileştirilmediklerini anlamaları açısından önemlidir. Bu çalışmamızı Ukrayna’nın başkenti Kiev’de bulunan Milli Teras Şevcenko Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Folklor Kürsüsüne takdim ettik. Kürsü Başkanı Prof.Dr.İvanovska “kitabın Türkiye ve Eskişehir hakkında çalışma yapacak üniversitemiz mensupları ve Ukraynalılar için önemli bir kaynak olacağını ayrıca burada da görme engelliler için bu tür bir proje gerçekleştirildiğinde rehber çalışma olarak yararlanacaklarını” dile getirerek kitabı kabul etti. Yine Balıkesir Üniversitesince düzenlenen 1’inci Ulusal Genç Halkbilimciler Sempozyumunda “Görme Engellilerinde Halkbilim Çalışmalarından Faydalanmaları Projesi; Eskişehir’i Görsem” başlığı ile bildiri olarak sunduğumuz bu proje bilim dünyasından geniş destek ve övgü aldı. Şimdi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bu çalışmanın Türkiye çapında tüm illerin atanmış, seçilmiş ve gönül vermişlerince kendi şehirlerinin folkloru ile ilgili olarak yapılmasını sağlayacak bir proje sunacağız” dedi. Engelliler için çalışmalarının devam edeceğini vurgulayan Veren, yeni projelerinin hazır olduğunu da vurguladı.

 

GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği Kadınlar Kolu Başkanı Halime Korkut da, “Kitabın basım, yayım, dağıtım ve gelir haklarının yazar tarafından GÖRSEM’e devredildiği ESKİŞEHİR’İ GÖRSEM isimli kitabın satışından makbuz karşılığı elde edilen gelirin Eskişehir-Alpu ilçesinde GÖRSEM tarafından açılan Görme Engelliler Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin ihtiyaçları için kullanılmaktadır” dedi.

 

Kitap GÖRSEM Görme Engelliler Dayanışma Derneği’nin Eskişehir, Ertuğrulgazi Mahallesi, Görsem Sokak No 1 adresindeki genel merkezinden (Tel: 0-222-310 26 26) temin edilebilmektedir.

İLESAM Üyesi  Bestami Yazgan Ankara’da
 

İLESAM Üyesi Bestami Yazgan 27/28 Aralık 2012 tarihlerinde Ankara’da olacak. 27 Aralık 2012 Perşembe saat 10.00’da Yenimahalle Dr. Ümit Yaşar Akyol Ortaokulu öğrencileriyle, saat 14.00’te de Yenimahalle Aziziye Eğitim Kurumları öğrencileriyle sohbet edip kitaplarını imzalayacak. Aynı gün saat 19.00’da Sincan Zambak Kitabevi’ndeki imza ve sohbete katılacak. 28 Aralık 2012 Cuma saat 15.00’te Gazi Üniversitesi Rektörlük Mimar Kemaleddin Salonu’nda 6. Geleneksel Başkent Şiir Şöleni’ne katılacak ve saat 19.00’da Altındağ Hamamönü Kabakçı Konağı’ndaki şiir sohbetinde bulunacak.

İLESAM Üyesi  Dürsaliye Şahan Abdullah Baştürk 2012 Edebiyat Ödülü’nü 25 Aralık’ta Alıyor

24 ARALIK 2012 PAZARTESİ, SAAT 18.30 – 20.00

2012 ABDULLAH BAŞTÜRK EDEBİYATI ÖDÜLLERİNİ

KAZANANLAR KONUŞUYOR.

Oturum Başkanı: Şiir Erkök Yılmaz

* Dürsaliye Şahan: “Hikâye Hırsızı”

* Hüseyin Akyüz: “Yağmurda Kuş Sesleri”

* Adil Kurt: “Emeğin Çukurovası”

- Sorular, kitap imzalama

(Cumhuriyet Gazetesi Kültür Merkezi,

Ahmet Rasim Sok. 14, Çankaya – Ankara

 25 ARALIK 2012 SALI

ÖDÜL TÖRENİ: SAAT 18.00 - 21.00

* Ödül Dağıtımı, Ödül Konuşmaları