İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TÜRKİSTAN” KONUSU KONUŞULDU (22.12.2012)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM KÜLTÜR EVİNDE “TÜRKİSTAN” KONUSU KONUŞULDU (22.12.2012)


İLESAM Kültür Evi, 22.12.2012 tarihinde Cumartesi sohbetleri kapsamında “Türkistan” temalı bir söyleşi düzenledi. Söyleşiyi gerçekleştiren Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu idi. Söyleşiye İLESAM Üyesi olsun olmasın pek çok konuk katıldı. 

Söyleşinin açılış konuşmasını yapan İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız’ın kürsüye davet ettiği Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu, Türk boyları içinde en hayati Türk boyu olan Türkistan Doğu ve Batı olarak ikiye ayrılmıştır, diyerek bölgenin coğrafi konumu hakkında bilgi verdi.
 

Türkistan’ın kalbi, yüreği olarak adlandırdığı Ahmet Yesevi’den ve Yesevi’nin hocası olan Arslan Baba’dan da bahseden Çobanoğlu, Batı Türkistan’ın en önemli dini merkezlerinden birinin Arslan Baba Türbesi olduğunu, yöre insanının geleneklerine göre evlilikten sonra kutsal yerlerin ziyaret edilmesi, dua edilmesi, kurban kesilmesi, çaput bağlanması gibi inançlarının varlığından da söz etti.

Gittiği yerlerin coğrafyasını yakından tanımak için gezilerini tren yada arabayla yaptığını ve mitoloji ile yakından ilgilendiğini söyleyen Çobanoğlu, Bilge Tonyukuk’un düşüncelerinden, il tutulacak yer diye adlandırılan Ötüken’den, bozkır yaşamından, Kaanlık anlayışından, Asena ailesinden, kitabelere yansıyan yer ve gök ifadelerinden, göçer evlilikten, kazaklığın güçlü hanlık şekline gelmesinden, Ahmet Yesevi Üniversitesinden, buradaki coğrafyanın Dedekorkut hikayelerinde de karşımıza çıktığından, İslam dünyasına ışık tutan eserlerden, Arslan Baba Türbesinin 20 km. yanındaki Otrar şehrinden, Farabi’nin bu şehirde doğduğundan, kaplan ve pars gibi tarihi sembollerden, erkeklerin üçte biri oranında olan kadın evliyalardan, ritüellerden de bahsetti.

Çobanoğlu, arkeolojiye eğilimi olan gençlere seslenerek “Bu coğrafyada kazılmayı bekleyen yüzlerce şehir var. Arkeolojiye yönelin, kurgan bozkırlarını araştırın. Bu konuda araştırma yapan Türkiye Türkü henüz yok.” dedi.

Sözlerini “Ahmet Yesevi Üniversitesinin zamana açıldığı düşünülürse eğitim daha da ileriye gidecek. Büyük alimleri yetiştirerek ilim ve irfan merkezi olacaktır.” şeklinde noktalayan Çobanoğlu, katılımcılar tarafından kendisine yöneltilen soruları da cevapladı. 


Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu’na konuşması boyunca eşlik eden sinevizyon gösterisi yöreye ait görsellerle de söyleşiyi zenginleştirdi. 

İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, katılımlarından dolayı Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu’na bir Teşekkür Belgesi takdim etti. 

Parmaksız “Özkul Bey uzun zamandır Türkistan’da idi. Evvelce birlikte çalışıyorduk. Tabii, gitmesi gerektiği için Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. O zaman ben, kendisine gidiyorsunuz ama oradan en az üç-beş kitapla dönün, demiştim. Şimdi kaç kitapla döndüğünü sormak istiyorum.” dedi ve Çobanoğlu’ndan “Yedi kitapla döndüm.” cevabını alması üzerine “İnşallah her profesör, Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu gibi velut olur ve çok fazla eser verir.” diyerek etkinliğin ilk yarısını sonlandırdı.


Etkinliğin ikinci bölümü Şiir Dinletisi ile devam etti. Dinletinin sunumu Mahir Ünat tarafından yapıldı. 


Geçmişe özlem, vatan, umut, kar, hasret, Bursa’da zaman, kurban olmak, kadına şiddet, toprak, Cumhuriyet, dostluk, örnek almak, incitmek ve incitmemek, yürek sancısı, sevda, fedakârlık, zaman, ölüm, Türkiye, efkâr temalı şiirler güne bir başka güzellik kattı.


Nur Ersen’in, güftesi kendisine ait “Unutur mu Sevenler” isimli şarkısını, şarkının bestekarı Cüneyt Çelen’in kemanı eşliğinde seslendirmesi ise güne damgasını vurdu. 


 
 

 

Rifat Kaya, Niyazi Bali, İsmet Bora Binatlı, Ergün Veren, Mustafa Firengiz, Vedat Fidanboy, Ahmet Algüner, Osman Öcal, İbrahim Yaman, Sibel Unur Özdemir, Nur Ersen, Marif Balcı, Edibe Erdem, Cüneyt Çelen, Necati Özdenkoş, Sevinç Güven Doğan, Ozan Dudai, Suna Güvel, Ali Adanır, Abdullah Satoğlu, Ramazan Kurt, Celal Oğan, Hatun Tülin Şener, Kemal Işık, Tuncay Ulusoy, Ozan Sevdai, Kazım Kaya, Şenol Bayram, Orhan Vergili, İlter Yeşilay, Nevzat Taşkıran, Yeter Bektaş, Ali Aydemir, Satılmış Sönmez ve Ozan Esnafi etkinliğe katılan isimler arasındaydı.

 
Şiir dinletisi sona erdiğinde bir daha ki cumartesi günü yine şiire sevdalı gönüllerin İLESAM Kültür Evi çatısı altında buluşabileceğini bilmek güzel olandı.
 


HABER:Sibel UNUR ÖZDEMİR
FOTOĞRAFLAR ve YAYINA HAZIRLAYAN:NUR ERSEN

 Okunma Sayısı : 1122         24 Aralık 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 491426

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.