İLESAM’IN MEHMET AKİF ERSOY’U VEFATININ 76.YILINDATOKAT VE TURHAL’DA ANMA ETKİNLİKLERİ-TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE SEMİNERLERİ

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM’IN MEHMET AKİF ERSOY’U VEFATININ 76.YILINDATOKAT VE TURHAL’DA ANMA ETKİNLİKLERİ-TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE SEMİNERLERİ
 

İLESAM’IN MEHMET AKİF ERSOY’U VEFATININ 76.YILINDATOKAT VE TURHAL’DA ANMA ETKİNLİKLERİ-TELİF HAKLARI VE KORSANLA MÜCADELE SEMİNERLERİ

İLESAM (Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği) 20-21 Aralık 2012 tarihleri arasında Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği işbirliği ile İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u Tokat ve Turhal’da bir dizi etkinliklerle andı.

İlk program 20 Aralık Perşembe günü saat 13.30’da Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşti. İLESAM GOP. Üniversitesi Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Demir’in açılış konuşmasından sonra İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız İLESAM’ın çalışmalarından kısaca bilgi vererek, annesi Tokatlı olan Mehmet Akif’le Tokatlıların daima gurur duyması gerektiğini belirtti. Programda ,İLESAM Tokat İl Temsilcisi Hasan Akar  ve GOP Üniversitesi  Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Demir’e  Tokat’taki başarılı çalışmalarından dolayı İLESAM  Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından plaket  takdim edildi.

Etkinlikte  TÜRKSAV (Türk Dünyası Yazarlar ve Sanatçılar Vakfı) Başkanı Yahya Akengin, “M.Akif Ersoy’un Fikir Dünyası”; Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Temizyürek ,“Akif’in Eseri Safahat ve Yansımaları” başlıklı bildirilerini sundular.Programa Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Zafer Ulutaş, Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr.Münir Atalar, Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ayla Oğuz, Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin   ile   birlikte çok sayıda akademisyen, Türk Dili ve Edebiyatı ve Tarih Bölümü öğrencileri katıldı. Etkinlik konuşmacılara verilen plaket töreni ile sona erdi.

Aynı gün Gazi Osman Paşa Lisesi ve Tokat Plevne Lisesi öğretmenleri, veliler ve öğrencilerine “Telif Hakları ve Korsanla Mücadele” konusunda İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız tarafından  konferans verildi.TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin,Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Fahri Temizyürek ve Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Uzmanı Bekir Yeğnidemir de Tokat Anadolu Lisesi’nde “Ölümünün 76.Yılında Mehmet  Akif” konulu program yaparak öğrencilerle söyleşide bulundular.

Perşembe akşamı Tokat Güneş Televizyonunda Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği yönetim kurulu üyeleri Hasan Akar ve Mahmut Hasgül tarafından canlı olarak hazırlanıp sunulan “Kültür Sofrası” programında  birinci bölümde “M.Akif Ersoy “, ikinci bölümde de İLESAM ve çalışmaları izleyicilerle paylaşıldı.

22 Aralık Cuma günü de İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç.Dr.Fahri Temizyürek, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Uzmanı Bekir Yeğnidemir,Tokat Şairler ve Yazarlar Derneği Başkanı Remzi Zengin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Nihat Aymak, İLESAM Tokat Temsilcisi Hasan Akar, Turhal Kaymakamı   Y.Fatih Kadiroğlu’nu makamında ziyaret ettiler.

Turhal Kaymakamlığı ve Turhal Belediyesi’nin katkılarıyla Turhal Belediyesi Kültür Merkezi’nde saat 10’da M.Akif ERSOY’u  Anma programı düzenlendi. Turhal Kaymakamı  Y.Fatih Kadiroğlu, Belediye Başkanı  Ali Gözen, İlçe Emniyet Amiri Salih Turalı, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin yanı sıra lise öğrencilerinin dikkatle izlediği etkinliği basın mensupları da takip ettiler.Turhal Şeker Anadolu Lisesi  öğrencilerince hazırlanan  etkinliğin açılış konuşmalarını  İLESAM üyesi İlçe Milli Eğitim Müdürü Nihat Aymak, İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız  ve Turhal Belediye Başkanı Ali Gözen yaptılar.Anadolu Lisesi  öğrencileri müzik eşliğinde Mehmet Akif ERSOY’un bestelenmiş şiirlerini ve konuşmacıların kendilerine ait şiirlerinden seçilmiş  örnekleri  başarılı bir şekilde seslendirdiler.

Programda TÜRKSAV Başkanı Yahya Akengin, “Mehmet Akif Ersoy’un Fikir Dünyası”, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fahri Temizyürek , “Mehmet Akif’in Eserleri  ve Asım’ın Nesli”, Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Uzmanı  Bekir Yeğnidemir de “Akif’in Şiirlerinde Çocuk ve Aile “konulu konuşmalarıyla yer aldılar.

Konuşmacı misafirler Turhal Kaymakamlığınca Polis Evi’nde onurlarına verilen yemekten sonra Turhal’dan Ankara’ya döndüler.

 Okunma Sayısı : 1313         25 Aralık 2012

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 309555

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.