İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (1 ŞUBAT 2013)

 / ETKİNLİKLERİMİZ

İLESAM ve İLESAM ÜYELERİNDEN HABERLER (1 ŞUBAT 2013)

İLESAM CUMARTESİ SOHBETLERİ VE ŞİİR DİNLETİSİ-KONU:DESTANLARIMIZ, TÜRK TÖRESİ VE BİZ (2 ŞUBAT 2013, Saat:14.00-İLESAM Genel Merkezi)

Türkiye İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği Genel Merkez Yönetim Kurulu olarak aldığımız karar çerçevesinde, şiirin, edebiyatın, sanatın ve kültürün konuşulacağı, şiirlerin okunacağı “CUMARTESİ SOHBETLERİ ve ŞİİR DİNLETİSİ” adlı toplantılarımıza devam ediyoruz.

Sohbet toplantımıza şiire, sanata ve kültüre gönül veren herkesi- üyemiz olsun veya olmasın-bekliyoruz.

İLESAM GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

***

2 Şubat 2013 Cumartesi-Saat:14.00:

Adres :

İzmir 1. Cadde, No:33/16, Aydın Apartmanı, Kat:4, Kızılay / ANKARA 

Tel : 0 (312) 419 49 38

2 Şubat 2013- Saat:14.00

2 Şubat 2013 Cumartesi-Saat:14.00:

 

Konuşmacı: Mustafa KAYA

Konu: “Destanlarımız Türk Töresi ve Biz

 

Yer: İLESAM Genel Merkezi Salonu

Vedat FİDANBOY’un 6. Şiir Kitabı Okurlarıyla Buluştu

Birliğimiz haysiyet kurulu üyesi Şair Vedat FİDANBOY’un “Küçük Dünyamdaki Büyük Aşklarım” adlı şiir kitabı Ocak 2013 ayı içinde Kültür Ajans Yayınları arasında çıktı.

Bilindiği gibi şairin “Kardelensin Kalpte Açtın” adlı şiir kitabı, 2011 yılında okurların oylarıyla İLESAM tarafından şiir dalında “Yılın Şiir Kitabı” ödülüne layık görülmüştü.

FİDANBOY, bu kitabında hece vezniyle yazdığı şiirlerin yanında, çoğunlukla aruz vezniyle yazdığı dörtlüklere ve şiirlere yer vermiştir. Çoğu şarkı sözü niteliği taşıyan ve günümüz Türkçe’siyle yazdığı bu şiirlerde; edebiyat tarihimizin derinliklerine hapsedilmiş “aruz”un o güzel, doyumsuz tadını  okurlarıyla paylaşmaya çalışmıştır.

FİDANBOY  aslında bir şairdir. Ancak, bestelenen şiir sayısına bakıldığında ona, “şarkı sözü” yazarı da demek mümkündür. Yüzün üzerinde şiiri, yirminin üzerinde çok  değerli bestekârlarımız tarafından bestelenmiştir.

Bunlardan şu an Ankara’da:

1-                        Bestesi Ertuğrul OTTEKİN’e ait “Hasretle Geçen Yıllara Sonsuz Sitemim Var” Şarkısı Ankara Tıp Fakültesi Türk Sanat Müziği Korosu,

2-                        Bestesi Hüseyin SOYSAL’ ait “Karaman’a’ Özlem” şarkısı Karamanlılar Derneği Türk Sanat Müziği Korosu,

3-                        Bestesi Mustafa Ünal YILMAZER’ ait “Dök Derdini Gel Bu Gece” şarkısı Ordulular Derneği Türk Sanat Müziği Korosu,

4-                        Bestesi Özcan SÖNMEZ’e ait “Yaklaş Güzelim Nabzımı Tut Gönlümü Şâd Et” şarkısı Elazığlılar Derneği Türk Sanat Müziği Korosu,

5-                        Bestesi Bedri AYBARS’a  ait “Gülüşünü Hayra Yordum” şarkısı Türk Sanat Müziği Gönüllüleri Eğitim ve Araştırma Derneği Korosu tarafından icra edilmektedir.

Şair, ön sözünü Hayrettin İVGİN’in yazdığı bu kitabında; kendisiyle ilgili yazı ve şiir yazan, röportaj yapan çok değerli şair ve yazarlarımızdan Abdullah SATOĞLU, Rıza AKDEMİR, Prof.Dr.İsa KAYACAN, İ.Bora BİNATLI, Abdülkadir GÜLER, Mehmet Nuri PARMAKSIZ, Sadi TELTİK, Sevinç atan,  Muhsin DURUCAN, Nur ERSEN, Abullah Çağrı ELGÜN, Sibel Unur ÖZDEMİR, Mustafa ŞAHİN, Ahmet AYAZ … gibi isimlerin yazı, şiir ve röportajlarına da yer vermiştir.


İLESAM üyesi ve Kahramanmaraş il temsilcimiz Şair Mehmet SERTPOLAT’ın şiir kitabı çıktı.

Aynı zamanda Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü olan Şair Mehmet SERTPOLAT’ın “SÜKÛTUMU İKRAR SANANLARA” adlı şiir kitabı yıllardır dergilerde yayınlanan şiirlerden bir derleme. Şiir kitabı Ravza Yayınlarından çıktı, 112 sayfa ve 63 şiir yer alıyor.


Cizre’de Yazar Okur Buluşması

İLESAM üyesi Bestami Yazgan, Gençlik Merkezi tarafından düzenlenen "Yazar Okur Buluşması" çerçevesinde 17/18 Ocak 2013 Perşembe ve Cuma günlerinde Cizreli kitapseverlerle buluşup sohbet etti. İzleyicilerin soruları cevaplandıran Yazgan, program sonunda kitaplarını imzaladı.

 Okunma Sayısı : 934         01 Şubat 2013

Yorumlar

Yorum Yap

Adınız Soyadınız

Girilecek rakam : 832261

Lütfen yukarıdaki rakamları yazınız.